בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך לאב המתגרש - ב' 

מדריך לאב המתגרש - ב'

 
 
רויטל קיבק ארמה

אתם עומדים להתגרש מבת זוגכם, אך זה אומר גירושים מהילדים. דעו את זכויותכם. מזונות ילדים, מה עושים בפרק ב', כיצד בית הדין הרבני מסתכל על הדברים מלמעלה ועל המהפכה שקרבה לבוא. כתבה אחרונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראיין פיליפה, כבר לא אהבה מהסרטים (צילום:אימג'בנק/gettyimages)
 ראיין פיליפה, כבר לא אהבה מהסרטים (צילום:אימג'בנק/gettyimages)   
הוכחתם את עצמכם כאבות נהדרים, טיפלתם בילדכם באהבה ובמסירות מלאה, וכעת בלית ברירה אתם צריכים להוכיח את הדבר הכי ברור מבחינתכם גם לבית המשפט. ידע הוא כוח, את זה כבר שמעתם בעבר. עו"ד ומגשרת, אורית דרור הראל, תעזור לכם לדעת את זכויותכם.
כוחו של בית הדין הרבני

גם לבית הדין הרבני הסמכות לדון בעניין משמורת והסדרי ראיה. להבדיל מביהמ"ש, בעניין משמורת והסדרי ראיה מעבר לגיל 6, ניתן משקל גם לסוגיית מינו של הילד (בן או בת, בנים עדיף שיתחנכו ע"י אביהם, בנות ע"י אימן), מידת דתיותו של ההורה והחינוך אותו ייתן לילדיו ועוד.

מזונות ילדים

חובת האב לזון את ילדיו ע"פ צרכיהם והוצאותיהם. את הכנסתו של האב גוזרים מהכנסתו בפועל או מפוטנציאל הכנסתו ומרכושו. דיני מזונות קטינים במדינת ישראל עוברים לאחרונה זעזועים ושינויים בלתי פוסקים. יעוץ משפטי שקיבל מי מאיתנו לפני שנים, משתנה באופן רדיקלי כיום: הסכמים רבים בין בני זוג יכולים להיפתח היום בעקבות השינוי התפיסתי בבתי המשפט.

אם שוויון אז עד הסוף

אחת המהפכות שהחלה ,היא החלת השיוויון בין ההורים בחלוקת עלות דמי המזונות עבור הקטינים. אם בעבר, מכוח חיבור הדת והמדינה, חויב האב במזונות ילדיו הקטינים מכוח היותו יהודי, כיום בית המשפט העליון מצא לנכון לאזן את חוסר השיוויון הפורמלי הנ"ל. בפס"ד צ'ינובוי ואוחנה לדוגמא, נקבע כי עלויות המזונות תחולקנה בין ההורים, וכי יש להתחשב גם בעלויות של האב עבור עצמו - לרבות השכירות שעליו לשלם במעבר לדירה אחרת בעת פירוק המשפחה.
 

חלוקה מאוזנת

לא מתגרש מילדיו (צילום: sxc)
 לא מתגרש מילדיו (צילום: sxc)   
בהתאם לפס"ד, החלו בתי המשפט בשינוי בפסקי דינם, כשחישבו את יחס הכנסות ההורים, ובהתאם לכך פסקו לחלק את עלות המזונות בין שני ההורים. ארגוני הנשים נזעקו: השוויון הפורמלי בין ההורים, שהחל דווקא בדיני המזונות (אך נעדר לחלוטין בחלוקת הרכוש בבתי דין רבניים למשל), הותיר על כנו חוסר שוויון מהותי. כתגובה, שינו בתי המשפט למשפחה את החלוקה היחסית בין ההורים בדיני המזונות, והוסיפו "לאיזון", לאם המחזיקה בילדים, "דמי טיפול". התוצאה בפועל: חלוקה לא שוויונית מלאה, אלא מאוזנת במקצת לטובת האימהות.

נישואים פרק ב'

אם האב מתחתן ויולד ילדים נוספים, הוא יכול להגיש תביעה להפחתת מזונות. בית המשפט יבדוק האם באמת קטנה הכנסת האב כך שאינו יכול להמשיך לשלם מזונות כמו מקודם. הבדיקה הינה לעניין "שינוי נסיבות מהותי". אם מתקיים, יופחתו המזונות. אם גרושתו מתחתנת והוצאות הילדים קטנות משמעותית, בעיקר לעניין הוצאות מדור ושכ"ד, יכול האב לבקש הקטנת המזונות ברכיב זה.

מהפכה ושינוי לטובת הגבר

כחלק ממגמת האיזון והשוויון, החלו בתי המשפט באופן תקדימי לפסוק, כי הורים הינם משמורנים משותפים בילדים, מבחינת ימי חלוקת הימים והלילות. נכון הדבר גם אם אין הגדרה של משמורת משותפת, אלא אף אם האמא הינה המשמורנית, אבל ההורים חולקים זמן דומה עם ילדיהם, במצב כזה המשמורת המשותפת הינה דה פקטו. פס"דים שונים מראים, כי הפחיתו בתי המשפט את דמי המזונות בהם אמור היה להיות מחויב האב לו היו הסדרי ראיה "רגילים".

המהפכה כבר כאן

המדובר במהפכה, זאת מאחר ומיום ליום רבים המקרים בהם חולקים ההורים זמן שווה את השהות עם ילדיהם לאחר הגירושים. בעבר בתי המשפט לא נטו כלל ללכת לקראת האב במצב שכזה.

פס"ד לטובת הגבר

בית המשפט המחוזי בחיפה, הפחית לאב 25% מסכום המזונות שהאב חויב בו בחלוקת משמורת, אך הותיר את מלוא החיוב של שכר הדירה והארנונה. כבוד השופט יעקב כהן פסק באחד המקרים כי במשמורת משותפת לא ישלם האב כלל, ובמקרה אחר הפחית את חיוב האב ב-1/3 לערך. כשהוא בוחן לגבי כל רכיב של הוצאה, מה זמן החלוקה של הילדים.

אורית מסכמת: "המהפכה בעניין הפחתת מזונות בחלוקת משמורת הולכת ומתקדמת ככל שאבות רבים יותר יקבלו משמורת משותפת בפועל או דה פקטו, יהיה בסיס לחזק פסיקות אלו ולהתקדם צעד אחד לשוויון המיוחל בדיני המשפחה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by