בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לבד בעולם  

לבד בעולם

 
 
לימור גריף

נדמה כי בתי יתומים בארץ כבר נעלמו מן העולם, אך יתומים לצערינו עדיין קייימים. מה אם כן עולה בגורלם של אותם ילדים? דיוויד קופרפילד גירסת 2007

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמישהו ינגב לי את האף (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 שמישהו ינגב לי את האף (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
כיום כבר אין בתי יתומים בארץ, כך טוענים ממשרד הרווחה, יש מגוון מסגרות שפועלות לטובת הילד. אם תעשו גוגל על בתי יתומים תיתקלו בלא מעט מוסדות שהוכתרו תחת אותה הקטגוריה, אך האם מדובר באותה מטרה?

העתיד שלהם בידינו

נתוני משרד הרווחה מצביעים כיום על 6,500 ילדים המוגדרים כילדים במצבי סיכון, כאשר הטיפול בהם מתחלק לכמה רמות שונות. בואו נכיר יחד את אותם בתי היתומים של פעם, שעברו שינוי כמעט מטמורפוזי והשתדרגו בהתאם למציאות החדשה, אבל לפני הכל את הוועדה לתכנון, טיפול והערכה, הנקראת גם ועדת החלטה, ומטרתה לפעול במסגרת המחלקות לשירותים חברתיים, לצורך אבחון וקבלת החלטות לגבי תכניות טיפול בילדים הזקוקים להתערבות אינטנסיבית של שירותי הרווחה.

משפחה מאמצת

ילד הנמצא במצב יתום, בעת ששני הוריו מתים, יישלח לרוב אל משפחה מאמצת, יירשם בת.ז הזהות שלה וייהנה מזכויותיו כבן משפחה רגיל. המשפחה המאמצת מתחייבת לטפל בילד על כל צרכיו.

משפחת אומנה

הפונקציה השנייה המוכרת היא משפחת אומנה. במידה ומצב הילד אינו מאפשר מעבר אל משפחה מאמצת בשל בעיות נפשיות, התנהגותיות, או שגיל הילד גדול דיו ולא נמצאה עבורו משפחה מאמצת, שהרי רוב המאמצות מעדיפות תינוק בן יומו, הוא יועבר אל משפחת אומנה, שהינה פתרון זמני, עד שיקבע אחרת. משפחת האומנה מקבלת גמול כספי על טיפוח ואחזקת הילד, כולל הוצאות טיפוליות נלוות: נפשיות, חוגים וכו'. רוב משפחות האומנה, הן חלק מהמשפחה המורחבת של הילד שדואגת על חשיבות שמירת הקשר.
 

פנימייה

 
במידה ולא נמצאה משפחת אומנה או שנעשו ניסיונות שכשלו, הילד יועבר לפנימייה, מה שדומה קצת יותר לבית יתומים ומתחלק לארבע רמות שונות. בואו נכיר את הפנימייה החינוכית, שהיא הפנימייה הקלה ביותר ומיועדת לילדים שהם "בסדר", נפלטו ממשפחות שלא הצליחו להכילם מסיבות שונות ומגוונות. מטרת הפנימייה בעיקר לשים דגש על הצד החינוכי של הילד ולטפחו. מיד אחריה נמצאת בסקאלה האנושית הפנימייה השיקומית, שמטרתה להתערב קצת יותר לטובת הילד דרך עובדים סוציאליים, השירות הפסיכולוגי ועוד.מדובר בילדים שהקושי שנבע במשפחתם פגע בהם והעמיד אותם במצב שדורש טיפול ופיקוח

בטיפול

מיד אחרי השיקומית מגיעה הפנימייה הטיפולית המיועדת לילדים הזקוקים לטיפול אינטנסיבי בשל בעיות התנהגותיות קשות. חלקם אף יכולים להגיע ממשפחות מצוינות, אך התנהגותם לוקה בחסר ומלווה בהפרעות, שהמשפחה הקיימת שלהם לא יכולה להכיל. ולסיום נושא הפנימיות, קיימת גם הפנימייה הפוסט אשפוזית והיא מיועדת לילדים שיצאו מבתי חולים פסיכיאטריים והם זקוקים לטיפול צמוד, בעלי הפרעות נפשיות קשות, שלא ניתן להתמודד איתם כחלק ממשפחה נורמאלית בישראל.

מי מגיע לפנימייה?

כל אחד מארבעת הקריטריונים המוצגים לעיל ישלחו את הילד לפנימייה. כמובן שנמסר מלשכת הרווחה, כי ילדים קטנים מדי, מתחת לגילאי 12, שאין להם הורים כלל, ינסו בראש ובראשונה להישלח אל משפחה מאמצת. כיום, ידוע שפנימייה אינה מיועדת ליתומים, או שמא נאמר פנימייה אינה בית יתומים, ואכן יש בה אחוז אחד של יתומים, ויתומים הם ללא כל ספק ילדים הנמצאים בהגדרת סיכון.
 

הסטטיסטיקה מדברת

מחכה לאמא ואבא (צילום:sxc)
 מחכה לאמא ואבא (צילום:sxc)   
כאמור 1% מבין 5200 ילדים שנמצאים בפנימיות הם ילדים ששני הוריהם אינם בחיים. הם נמצאים בפנימייה שיקומית או טיפולית. כיום יש סה"כ 2992 ילדים בפנימייה השיקומית, 1966 בפנימייה הטיפולית, ו – 252 בפנימייה הפוסט אשפוזית. כיום יש 1900 ילדים במשפחות אומנה, ובישראל קיימים בערך 130 אימוצים בשנה, מה שנמצא, לשמחת משרד הרווחה, במגמת ירידה.

ולמה בשמחה?

לדברי משרד הרווחה, הטיפול הסוציאלי, כשמו כן הוא, נועד במטרה לעזור להורים לענות על הצרכים הרגשיים, הפיזיים, החינוכיים וההתפתחותיים של הילד, ולאפשר את שילובם המחודש בקהילה. "אנו מאמינים ביכולת ההורים להשתנות ולשפר את תפקודם כהורים ובכך יקדמו את תפקוד ילדיהם" – המוטו המרכזי הניצב באתר הבית של משרד הרווחה הטוען כי כיום פחות ופחות ילדים ננטשים בבתי החולים או דרך העובדות הסוציאליות, כפי שננטשו בעבר. כיום הטיפול הקפדני דרך הקהילה שומר ומחזק את הקשר של הילד עם הוריו כמעט בכל מחיר.

יש תקווה

בתי היתומים נדמים כאלה שנעלמו מן העולם, לפחות בישראל, קיימים לא מעט מעוני יום ומרכזים המכילים את אותם ילדים למשך שעות רבות של היום, במטרה למנוע את הוצאתם המוחלטת מן הבית. גם פנימייה, היא מסגרת בעלת חופשות. אותם ילדים יוצאים לחופשה אצל הוריהם, במידה וגם הם מטופלים במסגרת הקהילתית ובונים מסגרת משפחתית שונה מזו שהייתה להם עד היום, או אל המשפחה המורחבת הקרובה.גם מספר הילדים שיוצאים לפנימיות במגמת ירידה, כך נמסר ממשרד הרווחה, וכי כל ילד זקוק לקשר טוב עם הוריו ומכאן המסגרת הטיפולית/שיקומית שדואגת לטפל גם בהורה וגם בילד, שהרי כל הורה צריך לגדל את ילדו שלו, איזה מזל שיש מי שנותן עזרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by