בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עתיד שחור 

עתיד שחור

 
 
מיה זיו

שחור זה יפה? תלוי את מי שואלים. שיעור ייצוגן של דוגמניות שחורות עור בתצוגות האופנה החשובות, הולך ומתדלדל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיירה בנקס  (אימג`בנק/ gettyimages)
 טיירה בנקס (אימג`בנק/ gettyimages)   
לא פעם נשמעות בארץ טענות של סוכני דוגמניות כי הישראלים מעדיפים יופי בהיר. דוגמניות כהות עור ממוצא תימני או אתיופי מתקשות למצוא עבודה בארץ על אף יופיין האקזוטי, ופעמים רבות הן מוצאות את פרנסתן בחו"ל. אך גם מעבר לים נדמה כי העולם שייך לבלונדיניות.

בעוד עולם הבידור, המוסיקה והמשחק נפתח עבור כהי העור שמקבלים בו ייצוג ראוי מכובד, בתעשיית האופנה ממשיכים המעצבים והמפרסמים לבחור בדוגמניות בהירות עור. מעטות הן דוגמניות העל השחורות, אשר מתחרות בינן לבין עצמן על אותה משבצת אתנית צרה, כמו טיירה בנקס ונעמי קמפבל המסוכסכות תמידית.

על פי סקרים שערכה חברת TargetMarketNews.com הנשים האפרו-אמריקאיות בארצות הברית מוציאות בכל שנה כ-20 ביליון דולר על מוצרי אופנה וטיפוח. כוח השוק של הנשים כהות העור, צרכניות פעילות של מותגים, בגדי מעצבים ומוצרי קוסמטיקה, אם כן, הוא רב עוצמה.
 

מאיזה מוצא את?

 
למרבה הפלא, נתונים אלו לא באים לידי ביטוי על מסלולי התצוגה של שבועות האופנה הנחשבים בארצות הברית ובאירופה. בעיתון "הארלד טריביון" בדקו 101 תצוגות מובילות שעלו בשבוע האופנה האחרון בניו יורק וגילו כי יותר משליש מתוכן לא העסיקו כלל דוגמניות שחורות. גם התצוגות שכן השתמשו בכהות עור לא ממש הצטיינו במבחן הצבע, ובאף תצוגה לא צעדו על המסלול יותר משתי דוגמניות כהות עור כנציגות בודדות של היופי הכהה.

במילאנו, פאריס ולונדון המצב היה דומה. למעשה, נדמה היה כי כל המעצבים בחרו בדוגמנית שחורה אחת לתצוגותיהם היוקרתיות - הלהיט האתני החדש, שאנל אימן רובינסון האמריקאית שמציעה מראה אקזוטי מעורב מאם קוריאנית ואבא אפרו-אמריקאי.
 
מתחרה על המשבצת השחורה עם טיירה. נעמי קמפבל (אימג'בנק ישראל/ gettyimages)
 מתחרה על המשבצת השחורה עם טיירה. נעמי קמפבל (אימג'בנק ישראל/ gettyimages)   
בתצוגות רבות היא הייתה הנציגה היחידה לכהות העור, בין שלל הדוגמניות החיוורות שמילאו את המסלול. מיליוני נשים שחורות נאלצות להסתפק בנשים חיוורות, דקות, חלקות שיער ובלונדיניות, המכתיבות להן את אידיאל היופי תוך התעלמות מפלחים נרחבים של האוכלוסייה.

אל תקרא לשחורה

כעת, עם שוך סערת התצוגות והאירועים, עוסקת עיתונות האופנה העולמית בהרחבה בהיעדרן של היפהפיות השחורות משבועות האופנה. במגזין הפופולארי W.W.D התראיינו סוכני דוגמניות נבחרים, שסיפרו על הקושי לייצג את הנשים כהות העור. בתאני הארדיסון, דוגמנית לשעבר שמייצגת את נעמי קמפבל, מספרת כי היא שולחת דוגמניות שחורות לאודישנים רבים אך איש אינו רוצה אותן.

עובדת נוספת של סוכנות מרלין שבניו יורק סיפרה למגזין Time כי קליינטים מציינים בפירוש כי הם מעוניינים בדוגמניות לבנות בלבד. סוכנויות הדוגמנות מאשימות את מעצבי האופנה שהחליטו על הלוק המתאים והנכון, ולמרבה הפליאה, המראה השחור לא עונה על דרישות היופי העכשוויות, המקדשות את המראה הבהיר והחיוור שנראה תדיר על מסלולי האופנה.
 
 

מי אמר גזענות?

הלהיט האתני החדש. שאנל אימן רובינסון (אימג'בנק/ gettyimages)
 הלהיט האתני החדש. שאנל אימן רובינסון (אימג'בנק/ gettyimages)   
דוגמניות ממוצא רוסי, המביאות איתן יופי צח וקריר, זוכות כרגע לעדנה ואילו הדוגמניות השחורות מוזמנות לעבודה רק כאשר נדרשת נוכחות אקזוטית או מראה יוצא דופן. מגמה בולטת נוספת רק מחדדת את תחושת הקיפוח. בעוד שבתצוגות בגדי יומיום עוד ניתן לדלות נציגות שחורות, הרי שבתצוגות הוט קוטור, מקומן של הדוגמניות הכהות נפקד לחלוטין, כאילו אין הן ראויות לייצג אופנת יוקרה מתוחכמת.

מעצבת העל דיאן פון פורסטנברג, המכהנת כיו"ר מועצת האופנה של ארצות הברית, נדרשה להגיב לסוגיית הצבע, המקוממת רבים בתעשיית היופי. פורסטנברג, יש לציין, מקפידה לשלב בתצוגותיה דוגמניות מכל המינים והצבעים, אך אפילו היא מודה כי ישנה מגמת קיפוח מתמדת של נציגות המראה הכהה. "אני מאמינה שזה נעשה מתוך חוסר מחשבה ולא מתוך גזענות", מגוננת פורסטנברג על עמיתיה בראיון לעיתון הראלד טריביון.

עשורים רבים עברו מאז שהופץ סלוגן המאבק הגאה של כהי העור "אני שחור ואני יפה" ונדמה כי תעשיית האופנה לא הפנימה כי היופי מגיע בכל קשת הצבעים. בשנות ה-70, כשמאבק השחורים עוד היה אופנתי, כיכבו דוגמניות שחורות בסצנת האופנה העולמית ואפילו שלטו על המסלול בתצוגות נבחרות כמו של איב סאן לורן. לא בטוח שמצבן העגום של הדוגמניות הכהות נובע מגזענות מכוונת, אך קשה להישאר אדישים אל מול הנתונים המקוממים המנציחים את מושגי היופי המיושנים ומרמזים כי גם עולם האופנה הנאור והמתוחכם, סובל אף הוא מבורות מכוערת.

חבל שגם בארצנו, מדינה של קיבוץ גלויות שנהנית ממגוון מראות וצבעים, הממוקמת במזרח התיכון, ממשיכים להעדיף במובהק את הלוק האירופי על פני המראה האתני הכהה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by