בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ללא זהות  

ללא זהות

 
 
יפית בן נון

החודשים הראשונים לאחר הלידה, מציבים אותך לראשונה על קרקע לא יציבה, לא מוכרת. לפתע הדברים המובנים מאליהם, הספונטנים, הופכים למבצע צבאי מתוכנן היטב. מי האישה המותשת הזו, שמתמודדת בתוך התהליך המורכב הזה? את שואלת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקונפליקט תמידי (צילום:sxc)
 בקונפליקט תמידי (צילום:sxc)   
החופש לעשות ככל העולה על רוחך נשלל ממך ברגע, מיד לאחר הלידה. אינך יכולה להחליט כיצד תנהלי את זמנך. כל כך פשוט ללכת לאיבוד בין החלפת חיתול אחד למשנהו, לשכוח לאכול, לוותר על תחביבים, לדלג על עוד תור לספר. להתמסר לאימהות ולהתעלם מהאישה שהייתה שם קודם. אך האם באמת אין מוצא, האם בעצם ההחלטה להביא ילד לעולם אנחנו הולכות לקראת ביטול עצמי? ד"ר שולמית בן- יצחק, פסיכולוגית ראשית של המרכז הרפואי תל-אביב, מנהלת היחידה לפריון במעגל החיים של האשה, משיבה

מי ימצא אותי

"קשה לי עם הביטול הטוטלי של הצרכים שלי מול צרכי התינוק לזה לא התכוננתי. לא ידעתי עד כמה הנושא הזה מהותי . למשל, קשה לי כאשר אני צריכה לשירותים או רוצה להתקלח ובדיוק בני בוכה או שאני הולכת איתו ברחוב והוא בוכה ללא סיבה נראית לעין ואני מוצאת את עצמי מחזיקה בו ביד אחת וביד השנייה גוררת את העגלה". מיכל, שם בדוי, פורום הורים וילדים - נענע 10.

מאבדות זהות

"נשים רבות חשות כי הן איבדו את עצמן לאחר הלידה", אומרת ד"ר בן יצחק, "הסיבות לכך נעוצות במספר גורמים; המעבר לאמהות מהווה אירוע מכונן המצריך שינוי הזהות הקודמת, כך שתתרחב ותכיל את הסטטוס החדש על כל המשתמע – רגשית תפקודית וכו'. מעבר לכך, תינוק בשלבי חייו הראשוניים, דורש התמסרות טוטלית". תחשבי על הג'אגלינג שעשית בכל פעם שרצית לעשות דבר מה לאחר הלידה, ולו את הדבר הקטן ביותר כמו ללכת לשירותים, ובוודאי תסכימי עם אמירה זו.

כשהקונפליקט מתחיל

לדבריה של ד"ר בן יצחק "בעודה נדרשת להתמסרות טוטלית לתינוקה, עלולה האשה לחוות קונפליקטים פנימיים הנובעים מצרכיה שלה, היא מרגישה צורך שיטפלו בה. הדבר עלול לגרום לה לתחושות כעס מול "תובענותו" של התינוק ובעקבותיהן אשמה ובושה. הדבר יכול לגרום לכך שתרגיש שאינה פנויה לטפל בצרכים הרגשיים שלה", באם נזרוק למדורה את העובדה, מוסיפה ד"ר בן יצחק כי "בתקופה זו פגיעות האשה הינה גבוהה במיוחד, הן בשל ההורמונים המשתוללים, הכאבים אותם היא חווה והעייפות". גם החברה עצמה מערימה על האישה קשיים לא מעטים ונותנת לה את התחושה כי במידה ותקבל עזרה ותרשה לעצמה להרים רגליים על ההדום, תחשב לאמא לא מספיק טובה.
 

לחצים חברתיים

האם אני אמא מספיק טובה? (צילום:sxc)
 האם אני אמא מספיק טובה? (צילום:sxc)   
האשה אמנם נתלית במה שהיא מאמינה שמצופה ממנה כאם, אך המציאות אינה מכזיבה; החמה, האמא והחברות המנוסות, כולן יטרחו להביע את דעתן ולספק את המלצתן, הכל כמובן בטוענה שהן באות לעזרתה של האם הטרייה. ולא זאת בלבד. החברה אף מערימה קונפליקטים נוספים למדורת הלחץ ומעבה את להבותיה "קונפליקטים חיצוניים – מול מקום העבודה, זוגיות, ילדים קודמים, חברות, תחביבים וכו'. כאשר המציאות החדשה נוגסת במשאבים שהופנו בעבר לכל אחד מהתחומים". מי שהצליחה לפנות מיומה העמוס לאחר הלידה, ולו שעה קלה לצורך פגישה עם חברה על כוס קפה, מוזמנת להעביר למערכת מכתב המסביר בפרוטרוט, הכצעקתה.

אם אין אני לי מי לי

לאחר שהבנו ובחשנו בסיבות היכולות להביא אישה מתפקדת ובריאה בנפשה, אשר מנהלת קריירה משגשגת, לידי בכי ותחושת אובדן של חייה האישיים, מבקשת ד"ר בן יצחק כי נרפה ידינו מהסיבות ונתעמת עם הקושי. "השאלה אינה למה קשה לי, הקושי הוא שכיח ונורמטיבי, גם אם נמנעים מלדבר עליו. יש לקחת בחשבון שמדובר בתהליך, כאשר עצם השינוי משותף לכל הנשים, אך הפתרונות הקונקרטיים אינדיבידואלים לכל אשה לפי ערכיה, צרכיה, השלב במעגל החיים בו היא מצויה וכו'.

כיצד מתגברים?

הצלחת התהליך הפסיכולוגי תלויה ביכולת ליצור אינטגרציה טובה בין מי שהיינו לפני הלידה לבין מי שאנחנו אחריה. המשאלה "לקבל את החיים שלי בחזרה" לגיטימית, וקיום רב מימדי של האשה (אני גם אדם, גם אשה, גם אם, וגם קרייריסטית), רק יעשיר הווייתה ותפקודה , לרבות כאם. חשוב להיעזר פיזית ורגשית בבני משפחה, חברים וכו'. זה לא הופך את האם לפחות מוצלחת, אלא מאפשר מצע טוב יותר להסתגלות ולאיזון".

כמו כן מבקשת דר' בן יצחק להדגיש כי, "במקרה של מצוקה, מצב רוח ירוד, קושי להתחבר לתינוק וסימני שאלה למיניהם, מומלץ בחום לפנות לעזרה מקצועית אצל אנשי בריאות הנפש שהתמקצעו בתחום". בסופו של דבר כולנו מסתגלות למצב החדש, אנחנו אומנם מקטרות מעט בפני כל אוזן קשבת, אך בסופו של יום, מבט אחד לעבר הצאצא ממיס את ליבנו ומזכיר שהכל, אבל הכל, שווה את זה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by