בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שינויים בהרגלי הצריחה  

שינויים בהרגלי הצריחה

 
 
לימור גריף

כולנו חווים אינספור שינויים: מעברי דירה, עיר, עבודה, הריונות, לידות ומה לא. איך יעברו אותם ילדינו הקטנים ומה כדאי שנזכור ליישם על הדרך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל עובר חביבי (צילום:sxc)
 הכל עובר חביבי (צילום:sxc)   
מעבר דירה, כניסה לגן, הולדת אח חדש, כל אלו ועוד, צפוי הילדון הקטן לעבור כבר בתחילת דרכו. כיצד נצפה מילדנו הקטנים להתמודד עם שינויים גדולים, בעוד אנחנו הבוגרים מתקשים להתמודד
עם השינויים הקטנים שבדרך?

מסתגלים לאט

אריה טבעון, פסיכולוג קליני, מנהל מרכז טבעון מציין כי אותם ילדים שמתקשים עם קבלת שינויים מצטיירים בדרך כלל כילדים שאישיותם שונה, ילדים טמפרמנטים או בעלי לקויות למידה מסוימות ובעיקר אלה שמסתגלים לאט יותר מהסביבה הטבעית. טבעון מסביר כי ההסתגלות למעבר, מתייחסת לאספקטים רגשיים, התנהגותיים וקוגניטיביים. "הילד צריך להגיע לביטחון בסיסי בסביבה שלו, ברגע שהביטחון מתערער, המעבר קשה יותר".

עקרון השיתוף

מיכל הרפז, יועצת חינוכית פדגוגית לגני ילדים, מנהלת מרכז הרפז, מציעה שנשתף את הילד בתהליך בעודו רגוע ונינוח. אם אנו לחוצים מן השינוי בעצמנו, כדאי שנעביר את משימת הבשורה להורה שלחוץ פחות. "ילד לא צריך לשאת על כתפיו את רגשות ההורה". את עיקרון הזמן, שותלת הרפז בתוך עיקרון השיתוף וממליצה שלא נשתף את הילד במקרה של לידה למשל, כתשעה חודשים מראש, מתוך ההנחה הרווחת כי לילד אין תחושת זמן ודאית וכדאי להכין אותו סמוך לתהליך. החל מגיל שלוש שנים וחצי, ההבנה ברורה מאוד וניתן לשתף כשהסימנים המזהים כבר בולטים בשטח.
 

דברו בעובדות

 
הרפז ממליצה שנשוחח עם הילד בצורה עובדתית: בעוד שבוע נעבור לדירה חדשה, זה יהיה החדר שלך, באיזה צבע אתה רוצה שנצבע אותו? זה גן המשחקים החדש, תראה אילו מתקנים מדליקים וכו'. "אל תתנו לילד לראות את הקושי שלכם", לדבריה של הרפז, גם אם דברים שליליים צצים, כדאי שנדגיש את נקודות האור החיוביות וניתן לילד להיות חלק מהתהליך: "נכון שזה נשמע קצת מתיש שילד קטן יתרוצץ לכם בין הרגליים בשלב האריזה, אך כדאי מאוד לתת לו לעזור, לסמן את הקופסאות או לארוז את חפציו".

רגשות אשם הצידה

עם לידת תינוק חדש במשפחה, אנו נוטים בד"כ לחוש רגשות אשם כלפי האח הגדול. יש הדוגלים בקניית מתנות. "אל תגזימו", טוענת הרפז, "הילד לא צריך ים של מתנות, שהרי האח החדש הוא המתנה הכי גדולה שלו". כן אפשר לקנות מתנה אחת קטנה שתשחרר את האווירה המעט לוחצת, אבל לא מומלץ להיסחף ולסחוף איתנו את הילד למקום שהוא שונה ורחוק מן המציאות הקיימת, שאיתה בשלב כזה או אחר, הוא יצטרך להתמודד.


חברים חדשים

ילד שעובר לגן חדש בעצם עובר שלב. הרפז מציינת את המעבר כקפיצת גדילה: " 'עכשיו אתה עוזב את הגן של הקטנים ועובר לגן של הגדולים'. כל מעבר בחיי הילד מציין גדילה כזו או אחרת וכדאי מאוד להשתמש בה לחיוב". עבור קטנטנים שעוברים גן ממליצה הרפז שנעשה סיור עם הילד באזור הגן, בתוך הגן, שיכיר אישית את הגננת, את החברים, במטרה לנסות ולשתף את הילד כמה שיותר לקראת השינוי החדש. "אם אנחנו ההורים לא נבוא מוכנים", מוסיפה הרפז, "לא נהיה שלמים עם השינוי, אנחנו עשויים להשפיע על הילד. "חשוב שנזכור שאם לנו קשה לקבל את השינוי, זה לא אומר שבהכרח קשה גם לילד. אנחנו והילד לא פועלים כמקשה אחת".
 

מפתח השייכות

להתעורר לבוקר חדש במקום אחר (צילום:sxc)
 להתעורר לבוקר חדש במקום אחר (צילום:sxc)   
כדי שהילד יהיה אקטיבי בכל שינוי, מציע לנו טבעון שנמצא עבורו דרך לשיתוף ועשייה במקום החדש. "אם נשאל מהי האינדיקציה להסתגלות, ניווכח שחבר אחד או שניים היא התשובה הנכונה. לכן חלק מתפקידינו כהורים הוא לעזור לילדנו להתחבר לילדים חדשים". עוד מוסיף טבעון: "כל מעבר של הילד הוא גם מעבר פנימי ומעשי של ההורה. ההורה חייב לעשות תהליך עם עצמו ולשדר ביטחון. כמו כן, כדאי לזכור שמשברים צצים בדרך ומהם לא כדאי להיבהל (חלומות רעים, רגרסיות, לא רוצים ללכת לגן) וחשוב לא להיתקע שם, בעיקר לא להתחיל מהתחלה, מה שיכול להכניס מבלי לשים לב לדפוס כזה או אחר של חרדה".

לסיכום, ממליץ לנו טבעון, שנקפיד כמה שיותר על סביבה יציבה: "היציבות הכי טובה ניתנת על ידי הדמויות הקבועות". ועוד טיפ קטן, במיוחד בנוגע לשינוי מסגרת, עיר וכו', הורים שנוטים לאחר בדרך כלל, דווקא בשלב המעבר - נסו להקפיד להביא את הילד בזמן ולאסוף אותו בזמן, בעיקר כי חשוב עכשיו לילד, ואולי גם לנו, לשמור על עקביות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by