בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האביב מת, יחי האביב 

האביב מת, יחי האביב

 
 
תיירות נענע 10

טיול קצר יחסית תחת מצוקים לבנים של נחל צין, וטבילה בבריכה קרירה באמצע המדבר ובמעיין חבוי בחורשת צפצפות. אפשר גם לבקר בעיר נבטית, לא הרחק ממקום מנוחתו של ראש ממשלה אחד, בעל חזון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בין חיות לפריחה. סופ"ש קר אך לא גשום, ומושלם לטיול רגלי (אימג'בנק/Gettyimages)
 בין חיות לפריחה. סופ"ש קר אך לא גשום, ומושלם לטיול רגלי (אימג'בנק/Gettyimages)   
נקודת מוצא: חניון לילה ליד מעלה צין, כ-5 ק"מ מדרום מזרח לשדה בוקר.
נקודת סיום: עין שביב, כ-7 ק"מ ממזרח לגן לאומי עבדת.
תחבורה ציבורית: אין. בכניסה לשדה בוקר, כ-6 ק"מ מצפון מערב לנקודת המוצא, עוצר קו 392 (אילת-מצפה רמון).
אורך המסלול: כ-12 ק"מ.
משך הטיול: כשש שעות. מי שהולך ברגל משדה בוקר לנקודת המוצא, יוסיף עוד כשעה וחצי של הליכה.
דרגת קושי: בינונית.
מים בדרך: בעין עקב תחתון. בחורף יש מים בעין שביב.
ציוד: כובע, מים, בגד ים.
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב.
מפת טיולים וסימון שבילים: מפה 15 (הנגב התיכון).
 
נדידת הציפורים עדיין בשיאה, ובדרום תמצאו מגוון מרשים (אימג'בנק/Gettyimages)
 נדידת הציפורים עדיין בשיאה, ובדרום תמצאו מגוון מרשים (אימג'בנק/Gettyimages)   
נקודת המוצא של הטיול נמצאת עמוק בשטח, בחניון הלילה במרחק של כ-5 ק"מ לקיבוץ שדה בוקר. מי שעשה כאן את הלילה יתחיל את הטיול בהליכה צפונה על דרך מסומנת ירוק שחניון הלילה צמוד אליה. לאחר כ-500 מ' פונים שמאלה, אל שביל מסומן אדום ההולך לחוד עקב.

עוד כ-500 מ' והשביל מגיע אל רגלי מצוק הצינים. החוד חוד, והוא מתנשא ממש מעליכם. העלייה אל החוד תלולה יחסית, אבל שום דבר לא יפחיד אותנו אחרי שטיפסנו במעלה עלי ובמעלה הפלמ"ח. מטפסים על מדרונות של חרסית ירקרקה, ואחר כך על מדרגות של אבן גיר חיוורת. השביל עובר לרגלי הצ'ופצ'יק של חוד עקב, ומומלץ לסטות ממנו מעט ולטפס על החוד עצמו: החוד הוא אחת מהנקודות הגבוהות באזור, ורואים ממנו את בקעת צין הרחבה. מעבר לה נראה רכס חתירה, ורחוק יותר אפשר לראות גם את רכס חצרה. הלאה מכאן, לכיוון דרום מערב, נראית הרמה דמוית השולחן שעליה מצויים שרידי העיר הנבטית עבדת. מעלינו חגים עופות דורסים, שהמצוקים הללו נוחים להם לקינון ותצפית, ומתחתינו במערב נראה הקניון של נחל עקב. הנחל והבריכה שבו הם היעד הבא שלנו.
 

מנוחה על סלעים ומפלים שוצפים

מטיילים בדרום בחורף (FLICKR, david55king)
 מטיילים בדרום בחורף (FLICKR, david55king)   
אחרי הטיפוס באה ירידה נינוחה במורד ערוץ של נחל. לאחר כ-2 ק"מ הערוץ מתעקל ימינה (צפונה) ואילו השביל שלנו ממשיך שמאלה (מערבה). עוד כחצי קילומטר, ושביל ישראל נופל על שביל מסומן כחול שבא מצפון. אנחנו פונים שמאלה אל השביל הכחול, ויורדים איתו אל משטח סלעי רחב שנחל עקב עובר בו. בערוץ גדלים צמחי מלוח, וכבר אפשר לראות גבים קטנים בערוץ הסלעי של הנחל. משמע- המים כבר קרובים. עוד 300-400 מ' בערוץ הנחל ואנחנו מגיעים אל בריכה טבעית גדולה ומעליה מפל בגובה 10 מ'. על קיר המפל מטפטפים מים הבאים מעין עקב תחתון, הנובע ליד ראש המפל, וליד הבריכה יש משטח סלע רחב המזמין אותך להשתרע עליו. המים בבריכה קרים מאוד וזה מפתיע ומרענן כל כך באמצע המדבר, שתמיד יהיה שם איזה מטורף אחד שיקפוץ לבריכה וכששיניו נוקשות מקור יכריז באוזני חבריו כמה טוב ל ויסחף גם אותם אל המים. מציל, מיותר לומר, אין כאן, והרחצה בבריכה על אחריות המטיילים.

המנוחה נגמרה. אנחנו חוזרים אל השביל הכחול וממשיכים דרומה אל עין עקב עליון. הסימון הכחול מעלה אותנו במתלול חלק אל הקיר המערבי של קניון נחל עקב, וכבר מביא אותנו אל צומת שבילים: את דרכנו חוצה שביל מסומן ירוק, שהולך דרומה באפיקו המפוצל והקניוני של נחל עקב. בשנים גשומות זורם כאן פלג, שניזון ממי עין עקב עליון, ובאביב יש כאן מגוון של פרחי מדבר. בולטים בהן עמודי התפרחת הצהובים של יחנוק המדבר, ושיחי רותם ממלאים את האוויר בניחוחם.

לאחר שלושה ק"מ אנחנו מגיעים לקטע רטוב של הנחל. אנחנו נמצאים בעין עקב עליון. יש כאן מעיינות אחדים, המאפשרים לצמחים חובבי מים ליצור כתם ירוק קטן וממלאים בריכה קטנה סתומה בחלקה בחלוקי נחל. בקיץ, כאשר הגבים הסמוכים לבתיהם מתייבשים, באים לכאן עדרי הכבשים והעיזים של הבדואים מרמת נפחה ורמת עבדת.
 
 

פרידה מההולכים לעבדת

בעין עקב עליון שביל ישראל מתפצל: המסלול הישן של השביל שעדיין מסומן בשטח וגם במפה, פונה ימינה (מערבה) והולך בשביל מסומן כחול לכיוון העיר הנבטית עבדת. הביקור בעבדת מרשים, אבל מכאן ימשיך השביל עד מצפה רמון לצד כביש 40, בדרך שהיא (בינינו) די משעממת. המסלול החדש של שביל ישראל ייקח אתכם מזרחה, אל עוד שני מעיינות נחמדים (עין שביב ועין זיק). משם ימשיך השביל למצפה רמון במסלול ארוך, רחוק מכבישים ומכוניות, שעובר בקניון היפה של נחל חווה, ואחר כך הולך על שפת מכתש רמון, כ-20 ק"מ של תצפיות על שלל הצבעים של המכתש.

אנחנו בוחרים כמובן במסלול החדש, ליד עין עקב עליון פונים שמאלה (דרומה) אל שביל מסומן כחול המטפס בערוץ הצר והקניוני של נחל עקב. האדמה כאן לחה יחסית, ומאפשרת לנו ליהנות מחברתם של אשלים ושל שיחי קנה. עוד כחצי קילומטר של הליכה, והשביל שלנו פונה שמאלה (מזרחה) עם נחל עקב. כחצי קילומטר לאחר הפנייה שמאלה פונה השביל שלנו שוב שמאלה, יוצא מנחל עקב ומטפס אל קו פרשת המים שבין נחל עקב ונחל זיק. לאחר כקילומטר השביל מתעקל ימינה ונכנס לערוץ של נחל חסר שם ומטפס בו עד לראש הנחל. כאן הוא מגיע למשטח ישר יחסית, ועולה בו עלייה מתונה עוד כ-300 מ' אל נקודת תצפית יפה המשקיפה על קניון נחל זיק ועל חורשות הצפצפות המציינות את מקומם של עין זיק ועין שביב הנובעים בו. מעבר לקניון נראית בקעת צין – בקעה שתמיד מרגש אותי להביט בה. איזה גודל, איזה רוחב, איזו נדיבות.
עכשיו מתחילים לרדת. ואת זה אנחנו עושים בהנאה גדולה. פחות מ-2 ק"מ של ירידה נוחה, והנה השביל כבר מביא אותנו אל חורשת הצפצפות שליד עין שביב. מי היה מאמין שנפגוש כאן את העצים הללו. היינו בעין שביב בעיצומו של החורף, ובאפיק של נחל זיק הייתה זרימה יפה של מים טובים לשתייה. בקיץ, מספרים לנו, לפעמים נותרת רק הלחות. אבל מי משוגע לטייל כאן בעיצומו של הקיץ?

בבריכה הקטנה של עין שביב ממלאים את המימיות שהתרוקנו. בסמוך למעיין יש רחבת חניה, והיא תוכל לשמש אותנו כחניון לילה.

עוד בשביל ישראל:
בין תצפיות למערות - ממצפה משואה עד לבית גוברין
למקטעים נוספים בשביל ישראל היכנסו לכאן

באדיבות הוצאת מפה מתוך "שביל ישראל" מאת צבי גילת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by