בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לי מיסה משלי 

יש לי מיסה משלי

 
 
אורי אטינגר

חלילים בנצרת, ייסורים ועוגבים בירושלים, והצפיפות הצפויה בתל אביב-יפו: מדריך לסקרני ופוקדי המיסות של חג המולד בכנסיות ארץ הקודש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיור לילי מהנה שקורה רק פעם בשנה. בתמונה: נזירות מצלמות צלם (אימג'בנק/Gettyimages)
 סיור לילי מהנה שקורה רק פעם בשנה. בתמונה: נזירות מצלמות צלם (אימג'בנק/Gettyimages)   
בליל יום שני ה-24 בדצמבר, יתאחדו להם מיליוני נוצרים ברחבי העולם כדי לחגוג את יום הולדתו ה-2007 של ישו. תרועת הפתיחה של החגיגות היא מיסת החצות של חג המולד, אשר נערכת בשעות הקטנות של הלילה, בכנסיות הקתוליות והפרוטסטנטיות. טקסי המיסה משתנים ממקום למקום, אך הם כולם עוסקים בהופעתו של האל בדמותו של תינוק בשר ודם שצץ ביום חורפי אחד בבית לחם, ושינה את פני ההיסטוריה.

המיסות לרוב משלבות שירת מזמורי חג בליווי מוזיקה חיה, קריאה של קטעים מהתנ"ך ומהברית החדשה, והצגת סיפור הולדתו של ישו, לפי מיטב מסורת רוח הכריסמס. מכיוון שארצנו הקטנטונת מכילה אינספור כנסיות, ערב חג המולד הוא הזדמנות מיוחדת לסיור לילי בין כנסיות ומנזרים עתיקים לצלילי עוגב ופעמונים אשר מלווים לרוב את המזמורים ואת התפילות במיסה של חצות. כנסיות רבות בארץ פותחות את שעריהן בפני הקהל הרחב ועורכות מיסות בעלות אופי אוניברסאלי, מלכד ומזמין. מכיוון שלא קל לבחור בין היצע הכנסיות, להלן לקט של כמה מהמקומות המיוחדים בהם תוכלו לחזות בחגיגה הלילית.
 

ירושלים והסביבה

הפטריארך הלטיני מוביל את התינוק ישו. טקס קבוע במיסת חצות (אימג'בנק/Gettyimages)
 הפטריארך הלטיני מוביל את התינוק ישו. טקס קבוע במיסת חצות (אימג'בנק/Gettyimages)   
• אין ספק שירושלים מציעה מגוון גדול של מיסות חג מולד מכל המינים והסוגים. הכנסיות בעיר מלאות בחוגגים, אליהם מצטרף קהל לא מבוטל של מבקרים סקרנים שבאים לספוג את רוח החג ולהרגיש קצת חו"ל. אחת המיסות המזמינות בעיר הקודש נערכת בכנסיית סנט אנדרו, הידועה גם בשם הכנסייה הסקוטית. הכנסייה נבנתה ב-1927 באזור קו פרשת המים בין גיא בן הינום ועמק רפאים, לזכרם של חללי הצבא הסקוטי במלחמת העולם הראשונה, והמבנה המרשים משמש היום גם כאכסניה. המיסה בערב חג המולד תחל בשעה 23:30 ותיערך בשפה האנגלית. האב קולין, הכומר הראשי בכנסיה, רואה במיסה הזדמנות להזמין את הציבור הרחב לקחת חלק בחג ומבטיח טקס עליז עם מעט דיבורים והרבה מזמורים בליווי עוגב.
מקום: בכנסיית סנט אנדרו.
טל' לבירורים: 02-6732401
כתובת: רח' דוד רמז, מול הר ציון.

• אתר פופולרי נוסף בקרב האורחים בערבי המיסה הוא מנזר נוטרדם, אשר נבנה בשנת 1882 כאכסניה לצליינים קתולים. מבנה המנזר המרשים כולל 410 חדרים ושני צריחים לצדי שער הכניסה, במרכזם מתנוסס פסל הבתולה הקדושה. המיסה בנוטרדם מתחילה במזמורים ב-23:00, אם כי מומלץ להגיע מעט לפני כדי למצוא מקום ביציע האורחים. הטקס עצמו מתחיל בחצות ומשלב מספר שפות, ביניהן אנגלית ואיטלקית. לא אחת הדרשות שנושאים הכמרים מופנות גם אל הקהל הלא נוצרי באולם מתוך תפיסה לפיה הולדת ישו היא אירוע אוניברסלי ומאחד תרבויות.
מקום: מנזר נוטרדם.
טל' לבירורים: 02-6279111
כתובת: רח' הצנחנים 3.
 
 
תהלוכת Good Friday בוויה דולורוזה. ייסורים, ולא רק לישו (אימג'בנק/Gettyimages)
 תהלוכת Good Friday בוויה דולורוזה. ייסורים, ולא רק לישו (אימג'בנק/Gettyimages)   
• מעבר לטקסים בכנסיות הגדולות מתקיימות בירושלים עוד המון מיסות קטנות וצנועות יותר. סיור ברחובות הרובע הנוצרי בליל החג מבטיח שתפגשו בחלק מהמיסות הללו. אם תשימו פעמיכם אל רחוב ויה דולורוזה, הלא היא דרך הייסורים שעבר ישו עד שהגיע אל גבעת הגולגולתא שם נצלב, תוכלו להשתתף במיסה בהוספיס האוסטרי. ההוספיס הוקם בשנת 1857 ושימש כאכסניה לצליינים וכבית חולים, כיום הוא משמש כאכסניה וכמרכז לתרבות האוסטרית. המבנה עצמו שופץ במהלך השנים והוא כולל אולם קונצרטים מרשים, חדרי אורחים ותצפית מרהיבה אל העיר העתיקה מגג ההוספיס. המיסה תחל בשעה 22:00 ותיערך בקפלת המבנה בשפה הגרמנית. המקדימים שביניכם יוכלו ליהנות מהשטרודל הווינאי שמוגש בבית הקפה.
מקום: ההוספיס האוסטרי.
טל' לבירורים: 02-6265800.
כתובת: ויה דולורוזה 37.

• מיסה נוספת באווירה קצת אחרת, תוכלו למצוא במנזר השתקנים בלטרון. המיסה, שתיערך בצרפתית ותחל בחצות, פתוחה לקהל הרחב, אך מכיוון שהנזירים נתקלו בהתנהגות לא הולמת של האורחים היהודים, אל תתפלאו אם יבקשו מכם בתחילת הטקס לשמור על כבודו. בהתאם לאופי הצנוע של המנזר, טקס המיסה צפוי להיות פשוט. אחרי התפילה תיערך קבלת פנים בה יוגש כיבוד קל.
מקום: מנזר השתקנים בלטרון.
טל' לבירורים: 08-9220065.
כתובת: לטרון, מול אתר השריון.
 

יפו

כנסיית סנט פיטר, יפו. סיפורי התנ"ך ביפו על גבי וויטראז'ים צבעוניים (אימג'בנק/Gettyimages)
 כנסיית סנט פיטר, יפו. סיפורי התנ"ך ביפו על גבי וויטראז'ים צבעוניים (אימג'בנק/Gettyimages)   
• גם למהלכים ברחובותיה של יפו צפוי ערב חג המולד לזמן ביקור במיסות המקומיות. בכנסיית סנט פיטר עורכים שתי מיסות, הראשונה באנגלית בשעה 20:00 והשנייה כעבור שעתיים בפולנית. מעבר לתפילות והמזמורים הועמדו בכנסיה פסלי עץ אשר מתארים את סיפור לידתו של ישו. הכנסייה, הממוקמת בלבה של יפו, מהווה מוקד משיכה לחברי הקהילה הנוצרית ולחובבי מיסות סקרנים, אך מכיוון שהיא יכולה להכיל רק 200 מבקרים, יתכן שתמצאו שקצת צפוף שם.
מקום: כנסיית סנט פיטר.
טל' לבירורים: 03-6822871.
כתובת: רח' מפרץ שלמה 1.

• מיסה נוספת היא המיסה של כנסיית עמנואל, שתיערך בשעה 19:00 ותלווה בנגינת תופים, חלילים ועוגב. הכנסיה הממוקמת בקולוניה האמריקאית ביפו עורכת בחג המולד עצמו ה-25 בדצמבר בשעות 10:00 ו- 20:30 שני קונצרטים של שירי חג בהשתתפות עוגב, חליל, פסנתר וחצוצרה. המשכימים שיגיעו לקונצרט הבוקר ייהנו גם מהוויטראז'ים על חלונות הכנסייה, המספרים את סיפורי התנ"ך שקשורים ביפו.
מקום: כנסיית עמנואל.
טל' לבירורים: 03-6820654.
כתובת: רח' באר הופמן 15.
 

נצרת

נצרת היא אחד המקומות החשובים בנצרות, שכן שם קיבלה מרים את הבשורה כי תלד את בן האלוהים מהמלאך גבריאל. לאחר הלידה בבית לחם גידלה יחד עם יוסף את הפעוט בנוף הנצרתי. על כן, לקראת חג המולד העיר נצרת מתקשטת כולה באורות צבעוניים ופעמונים, וחלק גדול מאירועים המרכזיים של החג מתקיימים בה. המיסה המרכזית בעיר מתקיימת בכנסיית הבשורה, אשר בנויה באתר בו לפי האמונה עמד ביתם של מרים ויוסף, ושם נתבשרה מרים על הריונה מרוח הקודש.

הטקס יחל בשעה 19:30 וישודר בערוץ 33. הוא ייערך במספר שפות ביניהן ערבית, צרפתית, איטלקית ואנגלית. המיסה תלווה בנגינת העוגב הגדול בארץ שמכיל כמעט 6,000 חליליות. הכניסה אל המיסה מותנית בקבלת כרטיסים ללא עלות (טל' להזמנת כרטיסים במשרד הכנסייה 04-6560001). למי שמתכוון לבלות גם את יום החג בנצרת מציעה הכנסייה ארבע מיסות בשעות 7:00, 8:30, 10:00 ו-17:00. ארבעת הטקסים יהיו זהים מבחינת התכנים, אך המיסה בשעה עשר צפויה להיות חגיגית מכולן, בהשתתפות מכובדים רבים. פרטים נוספים על אירועי חג המולד בעיר ניתן לקבל במשרד התיירת של נצרת: 04-6570555.
מקום: כנסיית הבשורה.
טל' להזמנת כרטיסים: 04-6560001. פרטים נוספים על אירועי חג המולד בעיר ניתן לקבל במשרד התיירת של נצרת: 04-6570555.
כתובת: אל בישארה, נצרת.

רשימת המיסות בארץ הקודש עוד ארוכה. מידע על מיסות נוספות ניתן למצוא באתר של מרכז המידע הנוצרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by