בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדה אישה  

ילדה אישה

 
 
רויטל קיבק ארמה

אם בעבר גיל תשע היה הגיל הממוצע להתפתחות המינית שלנו, הרי שהיום ניתן לראות לא מעט ילדות בנות 7.5 עם התפתחות מינית מוקדמת. ההשלכות עלולות להיות בעיקר נפשיות, אך לרפואה המתקדמת יש פיתרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מראה נשי ברוח ילדות (צילום אילוסטרציה:sxc)
 מראה נשי ברוח ילדות (צילום אילוסטרציה:sxc)   
התבגרות מינית מוקדמת מאלצת את הקטנים להתמודד עם פרדוקס מאד בעייתי, הן אמנם נראים בוגרים בגיל מוקדם, אך אין זה אומר שההתפחות המנטלית והקוגניטיבית מדביקה את זו הפיזית.

התפתחות מינית אצל בנים

תהליך ההתבגרות המינית מתחיל מהמח וגורם להפרשת שני הורמונים עיקריים מבלוטת יותרת המח, הנקראים LH ו-FSH. אצל בנים משפיעים ההורמונים על האשכים וגורמים להפרשת הורמון הטסטוסטרון. הסימן הראשון להתבגרות מינית הוא הגדלת האשכים. ההאצה בגדילה מופיעה בשלב מאוחר יותר וכאשר מופיע שיעור בפנים (זקן) וזהו בד"כ סוף תהליך הגדילה שלהם.

התפתחות מינית אצל בנות

אצל בנות, משפיעים הורמונים אלה על השחלות וגורמים להפרשת הורמון האסטרוגן. הפרשת האסטרוגן גורמת להגדלת השדיים, וזה הסימן הראשון להתבגרותן המינית. כשנתיים מתחילת הנצת השדיים, יופיע המחזור. במהלך השנתיים האלה תהיה האצה ניכרת בגדילה ולאחר המחזור, גדלים בממוצע עוד כ- חמישה ס"מ במשך כשנתיים. במקביל, קיימת הפרשה של הורמונים מבלוטת יותרת הכלי (שתי בלוטות הנמצאות מעל הכליות). הורמונים אלו משפיעים על סימני המין המשניים בשני המינים, הכוללים: שיעור מיני, אקנה ושינוי הקול.
 

התפתחות מינית מוקדמת מבעבר

 
"הגיל הממוצע כיום להתפתחות מינית משתנה במקומות שונים בעולם, וכיוון שיש מגמה של הקדמת גיל ההתבגרות המינית, אין נתונים מספיק טובים", אומרת ד"ר כינרת מזור, אנדוקרינולוגית ילדים מביה"ח שיבא תל השומר. "ככלל, הגיל שנחשב נורמלי לתחילת ההתבגרות המינית בבנות הוא שמונה שנים ולבנים תשע שנים. כיום ניתן לראות לא מעט בנות שמתחילות את ההתבגרות בין גיל 7.5-8 שנים, וזה, ככל הנראה, נורמלי גם כן. בינתיים לא שינו את טווח הגיל התחתון, ובבנות אלו נבצע בד"כ בירור ראשוני לשלילת סיבות פתולוגיות להתבגרות מינית מוקדמת".

הבנים אחרי הבנות

אצל בנות אלו, ברב המקרים, לא ימצא דבר בבירור שהתבצע. למרות זאת, רוב הבנות יתחילו את ההתבגרותן המינית סביב גיל עשר. כלומר, הן יקבלו מחזור סביב גיל 12. אצל בנים לא שכיח לראות התחלת התבגרות מינית בגיל תשע שנים, למרות שזה נחשב נורמלי. בנים יתחילו את התבגרותם המינית כשנה עד שנתיים בממוצע אחרי הבנות, ותהליך ההתבגרותם יהיה ארוך יותר. גם אצלם קיימת נטייה להתפתחות מינית מוקדמת מבעבר, אבל במידה פחותה מזו של הבנות".

מדוע זה קורה?

תזונה לקויה ואורח חיים לקוי ישפיעו באופן ישיר גם על ההתפתחות המינית של ילדינו. "תהליך נורמלי של התבגרות מינית הוא קודם כל סימן לבריאות ולתזונה תקינה, ועל כן ככלל יש ירידה בגיל ההתבגרות המינית", אומרת ד"ר מזור. "בילדים שסובלים מהשמנה, יש לעיתים קרובות התבגרות מינית מוקדמת. החשד הוא שבעשורים האחרונים יש חשיפה מוגברת להורמונים, בייחוד לחומרים דמויי אסטרוגן, אך שום דבר לא הוכח עדיין כקשור ישירות להקדמת גיל ההתבגרות המינית. החומרים האלה מצויים במקומות רבים, כולל אוכל (למשל, מתן הורמונים לבעלי חיים, כדי שיגדלו טוב יותר), מוצרי קוסמטיקה שונים ועוד".
 

לבנות זה מפריע יותר

"מגיעות אלינו ילדות שקיבלו מחזור ראשון בגיל תשע וחצי ואף אחד לא התרגש מזה, כי כל הנשים במשפחה קיבלו מחזור בסמוך לאותו גיל", אומרת ד"ר מזור. "לעומת זאת, יש ילדות שהתחילו את ההתבגרות שלהן בגיל ממוצע, כמו גיל 10-11 שנים, והן או האימהות שלהן מקבלות את זה מאד קשה. התבגרות מינית מוקדמת מפריעה בד"כ יותר לבנות מאשר לבנים ואילו התבגרות מינית מאוחרת מפריעה בד"כ יותר לבנים מאשר לבנות. אחת הבעיות בבנות שמתבגרות מוקדם זה שהן מאד מפותחות בגיל צעיר ולא תמיד מודעות לכך שהן מהוות אובייקט מיני".

האם כל מי שמתפתח מוקדם מפסיק לגדול?

"לא מפסיקים לגדול, אבל ההאצה בגדילה נעשית בשלב מוקדם יותר לעומת בני גילם של ילדים אלו, ולכן סיום הגדילה יעשה מוקדם יותר בסופו של דבר. ילדים אלו לא בהכרח יהיו נמוכים בסופו של התהליך, אך זה מאד תלוי בגנטיקה שלהם".

אין פגיעה פיזית

"ככלל, אין סכנה פיזית מעצם התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת. לפעמים זה בא כחלק ממחלה כללית, שאחד הביטויים שלה זה התבגרות מינית לא תקינה, ואז אותה מחלה יכולה לפגוע בגוף".
 
 

טיפול מעכב התפתחות מינית

תקופה מבלבלת (צילום אילוסטרציה:sxc)
 תקופה מבלבלת (צילום אילוסטרציה:sxc)   
טיפול מעכב התבגרות מינית ניתן ברוב המקרים של התבגרות מינית מוקדמת אמיתית (כלומר, לפני גיל שבע וחצי עד שמונה בבנות ולפני גיל תשע בבנים). אם הגיל מאד קרוב לגיל הנורמה, לא תמיד נטפל. ישנם מקרים מסויימים בהם ניתן טיפול, למרות שמדובר בטווח הנורמה, ולכך ישנם שתי אינדיקציות: 1. גובה התחלתי נמוך מאד, בכדי להשיג גובה סופי גדול יותר. הטיפול יכול להביא למקסימום של שלושה עד ארבעה ס"מ תוספת לגובה הסופי. 2. כאשר הילד/ה לא בשלים מבחינה נפשית לתהליך. לדוגמא, אם ילדה, שנשארה שנה נוספת בגן, מתחילה להתבגר בגיל שמונה והיא רק בכיתה ב', היא יכולה להיות מועמדת לטיפול לעיכוב ההתבגרות המינית.

זריקה אחת כל ארבעה שבועות

הטיפול לעיכוב ההתבגרות המינית הוא זהה בבנים ובבנות. חומר בשם דקפפטיל מוזרק פעם בארבעה שבועות, ומעכב את הפרשת ה-LH וה-FSH. החומר ניתן בזריקה פעם ב-4 שבועות. הטיפול ניתן בד"כ לפחות לשנה ויכול להימשך עד 4 שנים.

טיפול מזרז התפתחות מינית

טיפול לזירוז ההתבגרות המינית הוא פחות נפוץ, והוא ניתן במקרים של התבגרות מינית מאוחרת, המוגדרת בבנים כחוסר סימני התבגרות בגיל 14 שנים. בבנות יש כמה אפשרויות: חוסר סימני התבגרות בגיל 13 שנים או אי קבלת וסת בגיל 16 שנים. אלו לא האינדיקציות ההכרחיות למתן טיפול לזירוז ההתבגרות המינית ושוקלים כל מקרה לגופו. במידה והבעיה היא חוסר קבלת וסת, צריך למצוא את הבעיה ולכוון את הטיפול בהתאם (לעיתים רחוקות מדובר בבעיה שדורשת התערבות כירורגית). בחלק מהמקרים ניתן לתת כדורים בשם ארגסט (ARAGEST) או פרוורה (PROVERA), לחמישה עד עשרה ימים. בעקבות הטיפול יופיע מחזור ובהמשך, בחלק גדול מהמקרים, יופיעו מחזורים באופן ספונטני. הטיפול לזירוז ההתבגרות המינית בבנים הוא זריקות של טסטוסטרון פעם בארבעה שבועות. במקרים רבים נותנים רק כמה זריקות, ואז התהליך ממשיך מעצמו. בבנות הטיפול ניתן בכדורי אסטרוגן.

חשובה מהטיפול עצמו, היא ההתמודדות עם המצב הקיים. בואו ניזכר לרגע כמה טעונים היו ימי הילדות הכביכול עליזים, כמה חשובה היתה האינטראקציה החברתית, וכמה מורכבת עוד יותר היא התמודדות נוספת שנוחתת, ללא התרעה מוקדמת, על הילדים הקטנים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by