בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה התכוון הצייר? א' 

למה התכוון הצייר? א'

 
 
לימור גריף

מה ניתן ללמוד מציורי הילדים שלנו? על מה מעיד ציור שחור או ציור המתבצע רק בפינה אחת של הדף? ואולי מנסה הילד לומר לנו דבר מה דרך הציור?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה נוכל ללמוד מציורי הילדים שלנו? מיכל וימר, מפענחת ציורים וכתבי יד של ילדים, מסבירה כי שרבוטים הם תחילת הדרך של הציור, ודרכם באים לידי ביטוי, במקרים רבים, המזג המולד של הילד, כמו גם חוויות היום יום שהוא חווה.

כל ציור והילד שלו

"דרך הציורים ניתן להבין יותר לעומק תופעות התנהגותיות שונות שמאפיינות את גיל השרבוט (גיל שנה עד שלוש). חשוב לציין, שהשוואה פשוטה בין שרבוטיהם של מספר ילדים מאותו הגן, מראה כי בכל זאת קיימים הבדלים ביניהם: יש המעדיפים לצייר בצבעים מסוימים, ומסרבים להשתמש בכל החפיסה. יש ילדים המציירים בלחץ חזק, לעומת כאלה המציירים ברפרוף חלש. חלק מהשרבוטים, מורכבים ברובם מתנועות ספירליות ועגולות המתפרשות על כל שטח הדף, בזמן שבאחרים שולטים קווים זוויתיים המתמקדים באזור אחד – כל אלו הם סימנים המעידים על אופיים השונה של הילדים".
 

למה חשוב שהוא יצייר ומדוע אנו חייבים לפענח אותו?

על מה מעידים ציורים שחורים?
 על מה מעידים ציורים שחורים?    
הציורים, מסבירים אנשי המקצוע בתחום, עשויים להוות מראה מציאותית אל נפשו של הילד הקטן. הם עשויים לשקף לנו את אותם הדברים שלהם אנו חרדים תמיד, להביע או לנטרל תחושות שעליהן תמיד חשבנו. זה בדיוק כמו הרצון לחטט במגירתו של בן 17 ולדעת כי שום דבר מסוכן אינו מתכוונן במוחו. הציור הוא הכלי שלנו להציץ אל נבכי נשמתם של הקטנטנים ולעמוד כהורים גאים, עם האצבע על הדופק.

תנו לילדכם לבחור באיזה צבע הוא רוצה לצייר

חשוב מאוד לאפשר לילד בחירה חופשית, לא רק בנושא הצבעים אלא גם בסביבת הציור, חומרי הציור (גודל הדפים, טקסטורה וכד'), וזאת משום נקודת המוצא, מסבירה מיכל, שציורי ילדים היא שפה לביטוי העולם הפנימי וכדי לאפשר זאת באמת, יש לעשות זאת בצורה חופשית המעודדת יצירתיות – בניגוד למשל ללימוד כתיבה שהוא מאוד מובנה.

אדום כאש

ילדים המשתמשים בצבע אדום באופן עקבי אומרת מיכל, הם בדרך כלל ילדים בעלי אופי דומיננטי ומוחצן, שאוהבים להיות במרכז תשומת הלב. הם אוהבים אתגרים ותחרויות ומעדיפים כמובן, את עמדת המנצח – שעבורה הם מוכנים להשקיע זמן ואנרגיה רבה. בהתנהלותם החברתית הם ישירים ובעלי כוח רצון.


כתום ללא גבולות

ילדים המשתמשים בצבע הכתום הם ילדים שאינם מצייתים בקלות לחוקים, דורשים נימוקים ברורים על כל בקשה ומתישים פעמים רבות את הוריהם בהתנצחויות מילוליות אינסופיות.

צהוב רגיש

ילדים המשתמשים בצבע הצהוב הם ילדים בעלי רגישות גבוהה, הקולטים כל דבר שקורה סביבם ומושפעים מכך. הם נבונים וסבלנים, מגלים שובבות ושמחת חיים, קשורים למשפחתם, יש להם יכולת ריכוז טובה ורצון להתנסות תוך נקיטת זהירות.

כחול תקשורתי

ילדים המשתמשים בצבע הכחול הם ילדים המנהלים תקשורת נעימה ובטוחה עם הסביבה וקשרים חברתיים רגועים והרמוניים. יש להם עולם פנימי עשיר ומגוון, אך חשוב להם לבטא את עצמם ואת רצונותיהם.

סגול עם דמיון

ילדים המשתמשים בצבע הסגול הם ילדים בעלי דמיון ואינטואיציות מפותחות. הם דורשים התייחסות סבלנית במיוחד כלפיהם ומתנהלים בקצב אישי המתאים להם.

ירוק חופשי

ילדים המשתמשים בצבע הירוק הם ילדים שניחנו בהסתכלות שונה ומרעננת על מצבים, ביכולת למידה ובצורך לחופש ומרחבים.
 

ציורים שחורים

 
ציורי ילדים וצבעים בתוכם אינם תלויי תרבות, מסבירה מיכל וימר. כשילד מצייר רק בשחור אין הדבר אומר, שהוא נמצא בדיכאון או בעיצומו של אבל ונוכל למצוא ציורים שחורים, מוסיפה מיכל, גם במדינות בהן האבל מיוצג באמצעות צבעים אחרים, "למשל: דגלים לבנים שהונפו ברחובות קולמבו שבסרי לנקה לאחר אסון הצונאמי. במחקר שנערך בשנות ה- 90 השוו בין ציורי ילדים שסבלו מדיכאון לבין ילדים שאינם סובלים מכך, ונמצא שדווקא הקבוצה הראשונה ציירה ציורים צבעוניים במיוחד. מדוע אם כן, מציירים בשחור? ילדים רבים עושים זאת משום האפקט החזק והדרמטי שמתקבל 'שחור על גבי לבן' ".

אמא אבא ואני

"ילדים מתחילים לצייר דמויות בסביבות גיל שלוש, ארבע, כל ילד בקצב שלו, כשנקודת המוצא היא בראש ובראשונה להשוות את הילד לעצמו ורק לאחר מכן לבני גילו. כלומר, להשוות את הילד לגרף ההתפתחותי שלו, ואז לראות את קצב התפתחות הציור, לעיתים רק בגיל ארבע וחצי יתחילו להופיע דמויות, וגם זה יכול להיות בסדר". מיכל מדגישה כי ברגע בו הם מציירים דמויות, הם יזהו אותם כחלק מעולמם הפנימי וכחלק מדמויות משמעותיות בחייהם, מטבע הדברים מדובר במשפחה הקרובה.

דמויות חסרות ידיים או רגליים

בגילאי חמש- שש, נמצא במחקרים שדמויות ללא ידיים, נחשבות לתופעה אופיינית לגיל. ילדים רבים מציירים אמנם דמויות בעלות ידיים ואף משקיעים זמן רב בציור האצבעות, ובכל זאת יש ילדים שמתעלמים מאיבר זה לחלוטין. זוהי תופעה אופיינית ונורמטיבית לגיל זה, מסבירה מיכל, ואין צורך לשכנע את הילדה לצייר אחרת. "רק לאחר גילאים אלו, נמצאו ציורים של ילדים שסבלו מהתעללות כאשר הם עושים הבחנה בין הדמויות השונות, ואת עצמם מציירים ללא ידיים בעוד שאת שאר הדמויות מציירים באופן מלא. לשם איתור מצוקות חמורות והתעללויות שונות, אין להסתמך על ממצא אחד שמופיע בציורים, אלא על הצלבות והשוואות רבות ומגוונות".
 
 

מדוע ילדים מציירים דמויות עם שיניים?

דמויות ללא ידיים
 דמויות ללא ידיים    
"מקובל להתייחס לציור שיניים כאל ביטוי לתוקפנות, אך לא בכל המקרים זה המצב. נתקלתי לא אחת, בציורי שיניים אצל ילדים שפיתחו מודעות לעניין בעקבות טיפולי שיניים, עקירות וכדומה"

לא אוהבים לצייר

קושי מוטורי הוא אחד הגורמים לסירוב לצייר, מסבירה מיכל, אך אינו היחידי. "במידה והילד אוהב פעילויות המערבות מוטוריקה עדינה, ואינו מגלה סלידה מעבודה בחומרים מלכלכים שונים (כולל חול בחצר), אין הדבר מעיד בהכרח על קושי מוטורי. יתכן ונערכה התערבות לא נכונה בתהליך הציור או קיימת סיבה אחרת שקשורה לזמן ולמקום הציור. למשל, באחד הגנים בהם ביקרתי, מקובל לצייר לפני זמן היציאה לחצר. כך שכל ילד המסיים את מלאכתו, יכול לקום ולצאת לשחק. אותו הילד, שהצטיין בפעילות גופנית ישב חסר שקט על כיסאו וחיפש ללא הרף דרכים לסיים את היצירה במהירות האפשרית או שסירב לצייר מלכתחילה, כי ידע שזה עלול לעכבו בהמשך".

ציורים מדויקים

ציורים יפים ומדויקים, מסבירה מיכל, מעידים בהכרח על רמה קוגניטיבית גבוהה. "ילדים שמדייקים בציוריהם, באופן כזה שמתקבל בסופו של דבר ציור נוקשה וסכמתי עלולים דווקא להתקשות בכיתה א' מבחינה רגשית. למשל, בהקשרים של התמודדות עם כישלונות. ובכל זאת, אחד הדברים שיש לבדוק לקראת כיתה א' הוא היכולת להתייחס לפרטים קטנים בתוך מכלול, ולהשתמש בסימנים גרפיים מופשטים ליצירת צורה בעלת משמעות חדשה. למשל, ציור דשא באופן סימבולי ובקו אחד ולאו דווקא גבעול אחר גבעול. היכולת הזו, מקרבת את הילד לקראת לימוד קריאה וכתיבה. שם יצטרך ללמוד כיצד לשלב בין סימנים מופשטים (אותיות), המורכבים מקווים וצורות גיאומטריות מוכרות, כך שיקבלו משמעות סימבולית חדשה (מילה)".

האם ציור של מראות זוועה מעיד על טראומה ופחדים?

"ילדים רבים מתעסקים בנושאים אלו משום שהם עומדים על סדר היום, ולאו דווקא משום שהם משקפים חרדות ופחדים פנימיים שהם חווים".

לכן, לפני שאתם מסיקים מסקנות מהירות, רצוי לבחון את כל האלמנטים ולתת לאיש מקצוע לתת את השורה התחתונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by