בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מדברים על מין  

מדברים על מין

 
 
לימור גריף

זה בהחלט בלתי נמנע, הרגע בו נצטרך להסביר לילדנו כיצד באים תינוקות לעולם. המבוכה כנראה תמיד תשאר מנת חלקינו, אז לפחות כדאי שנדע, איך עושים את זה כמו שצריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכירים את הנושא כמו את כף ידנו (צילום:sxc)
 מכירים את הנושא כמו את כף ידנו (צילום:sxc)   
איך ילדים באים לעולם? היא בין השאלות המביכות ביותר שעלינו להתמודד איתן בתחילת כהונתנו כהורים. ודווקא בשל החשש הגדול והתכנון המוקדם, התשובה לעיתים מקבלת זווית מעט מוזרה. ראיון עם אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, שמסברת את אוזנינו על הקשר בין ילדים לסקס.

"אל תסבנו את הילד"

שאלת השאלות עולה בתמימות תהומית. ילדים בגילאי ארבע - חמש, אכן רוצים לדעת כיצד מתרבה היקום, לאן הולך הזרע והיכן נמצאת הביצית. לרוב תשובותיהם של הורים רבים לא עוסקות בתהליך עצמו, אלא מלבות איזשהו סיפור דמיוני, לא מקורי במיוחד, שעוסק בחסידות, דבורים ובעיקר בטבע. יעקובי טוענת שהטבע הוא אכן אחד מן הדרכים היעילות ביותר להמחשת המציאות עבור הקטנטנים: "הטבע עוזר לנו להקל על עצמנו את המבוכה הקשה. כדאי שנשקול האם הילד נמצא בגיל שבו כדאי ואף מומלץ להיכנס לפרטים, מהי רמת היכולת המילולית שלו והאם הוא יכול להבין הסבר פשטני יותר. דרך תהליכי הטבע: כיצד זרע הופך לצמח, או דרך החיות, קל לנו יותר לדבר. כמו כן נוכל להיעזר בספרים שמשמשים אובייקט נהדר להעברת המסר, שלא פנים אל פנים, אלא כדרך שלישית, שמבהירה את המציאות שעליה אנו מתביישים לדבר".

איך מגיבים הילדים להסברים?

"לרוב הם אומרים איכס, מגעיל, בעיקר כי הנושא מביך אותם. מדובר בגילאים (4-5) שמיניות אינה נתפסת כמשהו טבעי. בגיל ההתבגרות זה משתנה והמגע בין בנים לבנות נתפס כמשהו חיובי יותר".

איך מגיבים ילדים בנוגע למראה זוג שוכב בטלוויזיה?

"זה אכן יכול לקרות ולא מדובר בפורנוגרפיה, אלא בסרט רגיל בהחלט. לרוב הילדים ישאלו מה הם עושים, אם נוח להם, למה הם לא לבושים, למה הם לא מתכסים. מכאן אפשר להסביר כי הסיטואציה הזו לא מתאימה לילדים בכלל, מדובר בדברים שמבוגרים עושים ובכך ליצור גבול מאוד ברור".
 

"מגעים וחיבוקים בין ההורים בבית הם מודל טוב של זוגיות"

 
בכל בית מודל הזוגיות משתנה. עבור הבתים בהם הקשר האינטימי בין האב לאם טוב ומוחצן החוצה דרך חיבוקים, ליטופים ונשיקות, הילדים ירכשו מודל טוב של זוגיות.

מה בנוגע לילדים שתופסים את הוריהם מקיימים יחסים?

"מדובר בטראומה רצינית בהחלט. גם לנו כמבוגרים קשה לתאר את ההורים שלנו "עושים את זה". עבור חלק מהילדים מיניות יכולה להיתפס כמשהו אלים, תוקפני, אבא מכאיב לאמא, אבא עושה משהו רע, שמשדר אקט אגרסיבי ולעיתים גם מפחיד".

איך נמנעים?

"נועלים דלתות בצורה מאוד מפורשת, אך בה בעת מבהירים לילד כי אם יצטרך משהו, אנחנו נהיה שם מיד בשבילו. הוא יכול לדפוק על דלת החדר ואנחנו ניגש אליו תכף ומיד, העיקר שנמנע מהילד סצנה שיכולה להיות לו קשה עד מאוד".

מה בנוגע לחוסר אינטימיות בין ההורים בסביבה הביתית?

"יש לא מעט אנשים שמגע פיזי הוא לא חלק מהתקשורת שלהם עם אנשים, זה משהו שהם חונכו עליו ולמדו אותו בבית, אך חשוב שהורים ידעו כי מגע פיזי הכרחי לנסיכת ביטחון בילד כבר מיום היוולדו. ילד זקוק למגע פיזי וככל שהוא יראה אמפתיה, קשר ומגע בין הוריו, מודל הזוגיות שלו יהיה חזק ויציב יותר. חשוב שנשדר לילדנו שקשר פיזי הוא מודל טוב ליחסים בין כל האנשים, וזה קשור בהחלט לשפה בה מתנהלת המשפחה".
 

מתי ילדים מתחילים לגלות מיניות בגופם?

כרגע סיפרו לי איך באים תינוקות לעולם (צילום:sxc)
 כרגע סיפרו לי איך באים תינוקות לעולם (צילום:sxc)   
"יש לא מעט ילדים המביעים התעניינות מעבר לשאלת שאלות. למשל, חלקם מבקשים לשחק ברופא וחולה, לראות ולגעת בבני המין השני. תפקידנו כהורים, במקביל לתפקיד הגננת שמשגיחה, הוא להבין קודם כל שמדובר בסקרנות מינית שהיא טבעית בהחלט ולא בסוג כזה או אחר של סטייה. עוד עלינו להסביר לילדנו כי מדובר באיברים אינטימיים, פרטים, שאותם לא חושפים מול אחרים ולא נותנים לאחרים לגעת, ובאותה מידה גם לא מבקשים לראות ולגעת באיברים של מישהו אחר".

מה בנוגע לאוננות?

"אוננות, דווקא אצל בנות, יכולה להגיע בשלבים מאוד מוקדמים. בנות שמאוננות לא בהכרח חושבות על המעשה כעל אקט מיני, אלא כעל משהו שעושה להן נעים. אנחנו המבוגרים שמאוד נבוכים מן העניין, נוטים לפרש את העניין כאקט מיני. כמו כן קיימת אוננות שגורמת לילד להתנתק, שהיא במינונים גבוהים מדי. מדובר על סימפטום שמעיד על פגיעה בתפקוד ועל ההורה לבדוק מדוע ילדו זקוק לסוג כזה של התנתקות מן המציאות".

איך נגיב כשנראה את הקטנצ'יק מאונן?

"ראשית, לא להגיב בלחץ, במטרה שלא להחמיר את התפיסה שלו בנוגע למעשה. עלינו להסביר שמדובר באיברים פרטיים ושהוא צריך לעשות זאת באינטימיות מלאה בחדרו, כשאף אחד אחר לא רואה".

התקשורת מציפה אותנו בשפע של אינפורמציה ואזהרות בנוגע לפורנוגרפיה ברשת, נכון שזה נראה לנו מוקדם מדי, אבל כדאי שנעמוד עם היד על הדופק. נסביר לילד כי מדובר בסרטים שאסורים בהחלט לילדים, ונועדו למבוגרים בלבד. יעקובי ממליצה להסביר להם כי מדובר בסרטים שיכולים להפחיד אותך, לגרום לך להרגיש רע, שהרי לפחות חלק מהם אף מעוותים את המציאות. יש לקטנטנים עוד הרבה מאוד זמן, לפחות מבחינתנו, עד שיתחילו להרגיש טוב בנוגע למיניות שלהם, עד אז, נמשיך להמתין לבוא החסידה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by