בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
התקף חרדה קטן שלי  

התקף חרדה קטן שלי

 
בריאות היולדת |
 
לימור גריף

הלב מתחיל לפעום בחוזקה, אתם מתחילים להזיע, סובלים מקוצר נשימה ומרעידות קלות. כן, זה בהחלט התקף חרדה שקפץ לביקור בזמן הלא נכון. נשים נוטות ללקות בו פי שניים מאשר גברים. למה? גם אנחנו חרדים לדעת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חרדה לגוזל שלה (צילום:sxc)
 חרדה לגוזל שלה (צילום:sxc)   
אתם בטוחים שסוף העולם הגיע, קצב הלב מתגבר, גלי הזיעה מציפים את גופכם, אולי גם רעידות קלות וקוצר נשימה קופצים לבקר, סמוך לכאבים אדירים בחזה. בחלק מן הפעמים אתם חשים תחושת מחנק, סחרחורת או בחילה שמעידים כולם יחד על התקף של חרדה. אריה טבעון, פסיכולוג קליני, מנהל מכון טבעון, עוזר לנו להבין מהיכן מגיעה החרדה וכיצד נוכל לנופף לה לשלום.

פי שניים מאשר גברים

התקפי חרדה מלווים בדרך כלל במחשבות טורדניות לא נעימות, וייתכן וזו הסיבה שבגללה נשים מועדות ללקות בהתקף חרדה פי שניים מגברים. נכון שמקובל לחשוב שחרדה מושפעת מגורמים פסיכולוגיים כמו אישיות, אירועים וסגנון חיים, אך גם לגורמים פיזיולוגיים כגון תורשה, תהליכים כימיים במוח ועוד, יש השפעה לא פחות מכרעת. חלק מן הלוקים בהתקפי לחרדה מספרים על חווית יציאה מן הגוף, בעודם מביטים בעצמם מן הצד, חשים כי משהו מבדיל ביניהם לבין שאר הסובבים אותם. מה שמותיר את הבעיה מסתורית עוד יותר.

פחד או חרדה?

ההסבר הביולוגי מחבר את התקף החרדה למנגנון אזעקה פנימי אשר פועל בתוך הגוף, ותפקידו להתריע במקרה של סכנה. מנגנון זה רגיש אצל אנשים מסוימים בדרך כלל על רקע תורשתי סביבתי והתנסותי. טבעון מסביר כי מדובר ברמות שונות של פחד וחרדה כאשר פחד הוא מצב בו ישנו גורם ממוקד ונראה לעין, ואילו חרדה, היא משהו מופשט יותר שבגללו אתה לא יודע למה אתה מרגיש כך.
 

חרדים מגודל התפקיד

 
טבעון מציין כי אימהות נוטות לחרדה גבוהה יותר אבל גם אבות. לא מעט אבות תופסים מרחק בשל החרדה העצומה לפגוע בתינוק הקטן או להזיק, זו אחת הסיבות שבגללן הם יכולים לתפוס מרחק. אמא לרוב נוטה לעבור עצם הלידה ממעמד של אישה צעירה לאישה הדואגת לתינוק חסר אונים. המעבר עלול ליצור פאניקה מגודל האחריות העצומה ואף לעורר פחדים שכיחים, שלא תמיד מדוברים, כמו חשש להזיק לילד ע"י טיפול לא נכון, תחושה שהילד גוזל את החופש ותחושות שאין להן לגיטימציה חברתית.

התקופה החרדתית שלאחר הלידה

טבעון מחזק כי מדובר בסימפטומים שאופייניים דווקא לתקופה הראשונה שלאחר הלידה לגיבוש הזהות האימהית. בשל כמות ההורמונים העצומה שמעוררת שינויים משמעותיים. כמו הקשר הראשוני שדורש מהאם לעסוק בטיפוח הפיזי והגופני של התינוק, מה שמוסיף לתחושת העומס, וכמובן העובדה המדעית שקובעת כי נשים הן יותר חרדתיות בשל יכולתן לבטא רגשות בצורה ברורה יותר ולכן הן חשופות ליותר חרדה.

כיצד אמא יכולה לטפל בעצמה?

מעבר לטיפולים הפסיכולוגיים המוצעים לנטרול התחושות או המחשבות השליליות שמעוררות את התקפי החרדה, יכולה כל אמא, לקרוא ספרי 'עשה זאת בעצמך', וללמוד לשלוט גם בתחושותיה הלא מודעות. בכדי לחדד את התהליך, מציין טבעון, כמה כלי עבודה עיקריים:

לו"ז חרדה

בדקי מתי זה קורה, איך זה קורה, באיזה זמן מדויק, אילו רגשות מלווים ואילו מחשבות נלוות לחרדה. רשמי אותן ונסי לקבוע דפוס התנהגות חוזר. כמו כן, כדאי לנסות להיזכר בתמונות שעולות בזמן החרדה ויוצרות סוג של מחשבה אוטומטית.
 

הזכירי לעצמך את החלקים הטובים

חרדים להחזיק את הילד שמא יפגעו בו (צילום:sxc)
 חרדים להחזיק את הילד שמא יפגעו בו (צילום:sxc)   
בני טבלה עם מחשבות טובות ורציונליות שמוכיחות את ההפך ממחשבותיך בזמן החרדה. למדי את עצמך להפעיל את אותן מחשבות טובות יחד עם הפעלה פיזית מסוימת, בשילוב שלוש נשימות עמוקות שיובילו אותך להיזכר בתמונה מרגיעה שתשנני, במשפטים הטובים שרשמת לעצמך. "כמו שהמחשבות השליליות הן אוטומטיות, גם המחשבות הטובות יכולות להיכנס למסגרת האוטומטית – שינון נכון יביא להיפנוזה עצמית חיובית".

גשי לטיפול

טיפול על ידי פסיכולוג שמומחה לטיפול בהתקפי חרדה, יעזור לשלב את הגורם הפנימי שלך עם המציאות שאת חשה. קיימות אינספור שיטות מגוונות, חלקן יעילות יותר וחלקן פחות. לדבריו של טבעון, הטיפול הפסיכו דינאמי פועל טוב יותר למטרת זיהוי הבעיה הפנימית שאינה נמצאת במודע, לעומת טיפול הפסיכואנליזה, שהינה הקלאסית ועוזרת יותר לטווח הרחוק, והרי שבעיית החרדה מאיימת בטווח הקצר.

עצם העובדה שאימהות נוטות יותר להתקפי חרדה בשל רמת הרגישות הגבוהה שלהן, לא מעידה בהכרח כי הן חלשות יותר. רבים יעידו כי דווקא אישה שהופכת לאמא מגלה את כוחותיה. אז כן, מדי פעם מגיח לו התקף חרדה קטן, לא משהו שאי אפשר לטפל בו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by