בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קטן עליהם  

קטן עליהם

 
 
רויטל קיבק ארמה

פעם קראו להם גמדים, היום מנסים להיות תיקניים ולומר, נמוכי קומה. מדוע ישנם ילדים נמוכים בצורה קיצונית ומה יכולה הרפואה המתקדמת בימינו אנו לעשות בנידון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקטן גדול יהיה (צילום:sxc)
 הקטן גדול יהיה (צילום:sxc)   
להורמון הגדילה תפקיד מכריע בגדילה ובחילוף החומרים והוא משפיע על התפתחות תאים, עצמות, שרירים ואיברים. מחסור או עודף בהורמון, עלול לגרום לצמיחת עצמות לקויה אצל ילדים, דבר העלול לבוא לידי ביטוי בגמדות או ב"ענקות" קומה. למה בדיוק זה קורה וכיצד מטפלים?

לוחית הגדילה

"העצמות גדלות באזור מסוים, שנקרא "לוחית הגדילה". מסבירה ד"ר כינרת מזור, אנדוקרינולוגית ילדים בביה"ח 'שיבא', תל השומר. "לוחיות הגדילה פתוחות לאורך הילדות וגיל ההתבגרות, ובסוף תהליך ההתבגרות הן נסגרות, ואז לא ניתן לגדול יותר. הורמון הגדילה גורם להפרשת הורמון שנקרא IGF-1, והוא המשפיע ישירות על לוחית הגדילה. בזכות פעולתו של הורמון הגדילה יש גדילה גם של רקמות נוספות בגוף, כולל רקמת השריר".

אחוזוני גובה

לכל גיל יש טווח של גבהים שנחשב נורמלי והוא שונה בין בנים לבנות. הטווח מחולק לאחוזונים, שמשמעותם, היכן נמצא הילד לעומת שאר בני גילו. לדוגמא, אם הילד נמצא באחוזון 25 מבחינת גובהו, המשמעות היא שאם ניקח 100 ילדים בני גילו, 25 מהם יהיו נמוכים ממנו ו-75 יהיו גבוהים ממנו.
 

שלושה אחוזים נמוכי קומה

 
ככלל, מה שבין אחוזון 3-97 נחשב בנורמה. כלומר, כ- 3% מהאוכלוסייה סובלים מקומה נמוכה קיצונית. למעשה, גם מי שנמצא בין אחוזון 3-5 הוא נמוך, ויש כאלה שיגידו שלהיות בין אחוזון 5-10, נחשב נמוך גם כן.

הסיבה העיקרית - הורים נמוכים

הגורמים לקומה נמוכה הם רבים: הסיבה השכיחה ביותר היא קומה נמוכה משפחתית. כלומר, זו הגנטיקה של הילד, ואי אפשר לשנות אותה. סיבה שכיחה נוספת היא ילדים שמתבגרים מאוחר יותר (נקרא גם “late bloomers” או "פרחים שפורחים מאוחר"), ולכן הם ממשיכים לגבוה אחרי שרוב בני גילם כבר הפסיקו לגבוה. סיבות נוספות: חסר הורמון גדילה, הפרעה בפעילות בלוטת התריס (בד"כ תת פעילות של הבלוטה), מחלות גנטיות מסוימות (כמו תסמונת טרנר, תסמונת דאון ועוד), מחלות כרוניות שונות (מחלת הכרסת, או צליאק בשמה הלועזי, מחלות פרקים, מחלות מעי דלקתיות ועוד), ילדים שנולדו קטנים לגיל ההריון שלהם ולא עברו את תהליך הגדילה המואצת האופיינית להם בשנים הראשונות לחייהם, וסיבות נדירות נוספות. בחלק מהמקרים הסיבה לא ידועה.

חוסר בהורמון גדילה

קיימות שתי צורות של חסר בהורמון גדילה: חסר מולד: במקרים אלו הילדים נולדים באורך ומשקל תקינים, ובחודשים הראשונים לחייהם תופיע הפרעה ניכרת בגדילה. לעיתים זה יכול לבוא לידי ביטוי בשלב מאוחר יותר, בשנים הראשונות לחיים. מה שמאפיין את הקבוצה הזו של ילדים היא שיש קצב גדילה לא תקין, וכשמסתכלים על עקומות הגדילה שלהם, רואים שהם יורדים באחוזוני הגדילה שלהם לאורך הזמן. כיוון שהורמון הגדילה מופרש מבלוטת יותרת המוח, שמפרישה הורמונים נוספים, לעיתים יהיה חסר גם בהורמונים האלו, כמו הורמון בלוטת התריס. בחלק קטן מהמקרים של חסר בהורמון גדילה, כאשר יש פגיעה גם בהפרשת הורמונים אחרים של בלוטת יותרת המוח, ידועים כמה פגמים תורשתיים בגנים מסוימים, הגורמים לבעיה זו.

חסר נרכש

חסר כזה יכול לקרות בכל פגיעה מוחית שמערבת את בלוטת יותרת המוח, המפרישה את הורמון הגדילה. זה יכול לקרות לאחר תאונות דרכים, גידולים מוחיים, הקרנה במוח ועוד. בילדים אלו הגדילה עד שלב מסוים הייתה תקינה ובהמשך מופיעה האטה בקצב הגדילה, שאינה מוסברת ע"י גורמים אחרים.
 

טיפול ארוך טווח

הייתי הילד הכי קטן בכיתה (צילום:sxc)
 הייתי הילד הכי קטן בכיתה (צילום:sxc)   
הטיפול בהורמון גדילה ניתן ע"י זריקה יומית, הניתנת באמצעות עט מיוחד כשבקודקודו מחט דקה. הזריקה ניתנת בבית על ידי ההורים או הילד עצמו. הטיפול צריך להינתן עד לסוף ההתבגרות המינית, כלומר עד גיל 14-15 בבנות ו-16-17 בבנים. כלומר, מדובר בטיפול האורך שנים ארוכות. כשמופיעים סימנים של התבגרות מינית תוך כדי הטיפול, מקובל להוסיף גם טיפול לעצירת ההתבגרות המינית לתקופה מסוימת (זריקה נוספת פעם בארבעה שבועות, הניתנת ע"י אחות קופ"ח).

להתחיל מוקדם

ככלל, ככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר, הסיכוי להשיג תגובה טובה גדול יותר. זה תלוי כמובן מתי מאבחנים את החסר. בילדים שאכן חסר להם הורמון גדילה, הטיפול מאפשר להם להגיע לגובה הגנטי הצפוי להם, בעוד שללא הטיפול, הם היו מגיעים לגובה סופי הרבה מתחת לאחוזון 3. חשוב לזכור שחסר אמיתי בהורמון גדילה הוא נדיר.

לא סובלים מחוסר אך מטופלים

רוב הילדים עם קומה נמוכה אינם סובלים מחוסר בהורמון. כיום בישראל מאושרות לטיפול בהורמון גדילה קבוצות נוספות של ילדים, מעבר לאלו שחסר להם הורמון גדילה: 1. בנות הסובלות מתסמונת טרנר. 2. ילדים הסובלים מאי ספיקת כליות כרונית. 3. ילדים הסובלים מתסמונת הנקראת Prader Willi, הגורמת בין השאר להשמנה קיצונית. 4. ילדים שנולדו קטנים למשקל לידה ולא עברו גדילה מואצת בשנים הראשונות לחייהם. קבוצה אחרונה זו נוספה לסל רק בקיץ 2006 והקריטריונים לקבלת הורמון גדילה בקבוצה זו הם קומה נמוכה קיצונית והטיפול מאושר החל מגיל ארבע שנים.

תוספת של 4-5 ס"מ

יש מיקרים בהם הגובה הסופי הצפוי נמוך מאד, ואז לעיתים נטפל בהורמון גדילה, למרות שאין חסר בהורמון גדילה. חשבו לציין שבמקרים אלו התוספת לגובה הסופי היא לא גדולה, והיא בממוצע 4-5 ס"מ. יש לזכור גם שבאותם מיקרים הטיפול ניתן שלא באינדיקציות של משרד הבריאות, כלומר הוא ניתן באופן פרטי, והעלות של הטיפול מאד גדולה.
 
 

עודף בהורמון

גובה מעל לאחוזון 97 נחשב כקומה גבוהה "קיצונית", שבד"כ פחות מפריעה לאנשים מאשר קטנות קומה. ברוב המקרים מדובר בתופעה טבעית ומשפחתית. "ענקות קומה" מגדירה את זה שמדובר בבעיה רפואית, ובילדים מדובר בתופעה מאד נדירה.

ענק עליהם

הסיבה לעודף הורמון גדילה היא גידול המפריש הורמון גדילה מבלוטת יותרת המח או מהבלוטה במוח שמבקרת על פעילותה (ההיפותלמוס). גידול זה נדיר מאד בילדים ובמתבגרים, אך כאשר הוא מופיע אצלם, כיוון שלוחיות הגדילה שלהם עדיין פתוחות ויש להם פוטנציאל גדילה, הם יגדלו בקצב מאד גבוה ויכולים להגיע ל"ענקות קומה". כאשר הגידול מופיע באדם מבוגר, שכבר הפסיק לגדול, תהיה גדילה של כפות הידיים והרגליים, של הפנים, עד לקבלת מראה מאד אופייני לאורך זמן. במקביל יהיו תופעות של הגידול עצמו, כולל הפרעה בראיה, כאבי ראש ועוד. הטיפול כולל ניתוח ו/או מתן חומר המעקב את הפרשת הורמון הגדילה, הנקרא סומטוססטין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by