בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דיכאון אחרי לידה 
בלוז ליולדת  

בלוז ליולדת

 
דיכאון אחרי לידה |
 
רויטל קיבק ארמה

אחת מכל שמונה נשים שילדו תסבול מדיכאון שלאחר הלידה. הספרות נוטה לדבר על ה"בייבי בלוז" הקטן והבלתי מזיק, אבל מסתבר, ש- 20% ממקרי הבלוז הקטן יתעצמו לידי בלוז גדול וכואב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צאי מזה? זה לא עובד (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 צאי מזה? זה לא עובד (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
ד"ר ליאת הולר הררי, רופאה פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, מתארת את המעבר שבין אישה לאמא, כ"רעידת אדמה בעולמה הפנימי". לא תמיד אימא יודעת או מסוגלת להתמודד עם רעידת האדמה בעולמה. לפעמים אנחנו רוצות שישמעו אותנו, אבל הצעקה יוצאת כמו מפה אילם. ההריון מעיק עליכן? עצובות אחרי לידה? קשה לכן לתפקד בתוך שגרת היום המסורבלת? הכתבה הזו למענכן.

בייבי בלוז

לדברי ד"ר ליאת הולר-הררי, לאחר הלידה, 80%-50% מהאימהות סובלות משינויים במצב הרוח, נטייה לתגובות רגשיות בעוצמה שלא הכירו בעבר ונטייה לבכי. "העייפות הרבה מפריעה לריכוז, וכל החלטה קטנה נראית כמו הר. התופעה מוכרת כ"דכדוך שלאחר הלידה" (baby blues) ואין פגיעה תפקודית משמעותית. לרוב התסמינים יתחילו ביום הרביעי לערך לאחר הלידה, ויחלשו ביום העשירי, בניגוד למה שקורה בדיכאון. קיים תחום ביניים בין ה"בלוז" שמתואר בספרות, לבין דיכאון קליני".

דיכאון מתמשך

אם את מרגישה שאת רוב הזמן סובלת, עצובה, חושבת על העתיד בצורה פסימית, קשה לך ליהנות מתינוקך, קשה לך לישון גם כשהתינוק ישן, ואת מתקשה לטפל בתינוק- סביר להניח, שאת סובלת מדיכאון מתמשך לאחר לידה. במקרים קיצוניים קיימת סכנה לפגיעה עצמית, ובמקרים נדירים גם בתינוק. ישנה הפרעה פסיכוטית אחרי לידה, שיכולה להופיע בפני עצמה או יחד עם דיכאון. זה נדיר ביותר (פחות מאחת לאלף), ורוב מקרי הפגיעה בתינוק קשורים להפרעה הזו".
 

תחום אפור

 
בין דיכאון קל או דכדוך ובין דיכאון עמוק, קיימת קשת רחבה של מקרים. "לפעמים יש תסמינים דיכאוניים קלים, התפקוד די שמור, אך המצב מתמשך והדברים לא זורמים כמו שהיו יכולים לזרום. איכות החיים והקשר עם התינוק נפגעים. גם באותם מקרים שב'שטח האפור', מומלץ לטפל – גם כדי להקל על האימא שסובלת, וגם כי זוהי תקופה קריטית בבניית הקשר ובעיקר בהתפתחותו של התינוק. כדי שהתפתחות התינוק תהיה מיטבית, הוא זקוק לטיפול מספק לא רק מבחינה טכנית, אלא גם מבחינה רגשית, לכן חשוב שאימו תוכל להיות פנויה אליו רגשית".

עיכוב בהתפתחות התינוק

לדברי ד"ר הולר-הררי, מחקרים מצאו פגיעה בהתפתחותו הפסיכולוגית של התינוק אצל נשים שסבלו מדיכאון לא מטופל מספר חודשים. הנזק חלקו היה מתמשך, ונצפה גם אחרי שהאם כבר לא הייתה בדיכאון. "תינוק תלוי בקשר הפיזי והנפשי שהוא מקיים עם אימו: אמא קשובה, כזו שיכולה להבין מה הוא רוצה, שיכולה לענות על הצרכים שלו בעקביות ובהתמדה, שיכולה לשקף את הרגשות שלו, שהוא יכול לראות במבטה את השמחה והאושר שיש לה ממנו. כל זה לא ברמה מיטבית כשאמא נמצאת בדיכאון, מה שעלול לפגוע בהתפתחות התקינה של התינוק".

חרדה

אחד הביטויים של דיכאון אחרי לידה הוא דאגנות יתר לתינוק, מתח וחרדה. במצבים אלו יבלטו סימפטומים גופניים כגון: דפיקות לב, בחילות, סחרחורות, אי נוחות בבטן או שלשולים. כל אלה הם ביטויים שלא תמיד מבינה האם מה הגורם להם, וקשה מאד להילחם ולבקש עזרה טיפולית.
 

תמיכה לאחר לידה

יש לזכור תמיד, שתמיכה לא מתאימה לאחר לידה היא טריגר לפתח דיכאון אצל נשים. "ככלל, מערכת התמיכה שסביב אישה אחרי לידה חשובה מאד בהסתגלותה למצב החדש ומהווה גורם סיכון בהתפתחות של דיכאון", אומרת ד"ר הולר-הררי. "לפעמים הבעיה היא שאימהות לא מבקשות עזרה, גם אם הן זקוקות לה. מראש הן מצפות שיבינו אותן בלי מילים, כמו שמבינים תינוק, אבל זה לא תמיד עובד. חשוב שתספרי לבן הזוג מה את מרגישה ומה את צריכה. עוד מומלץ ליצור קשר עם אימהות אחרות, במסגרות שונות (פורומים באינטרנט, חוגים של אימהות ותינוקות, או בגינה ליד הבית)".

טיפול תרופתי

"במקרים של דיכאון קל, יש אפשרות לבחור טיפול תרופתי או פסיכו-תרפי. יש נשים שקשה להן עם תרופות והן יעדיפו להתחיל בפסיכותרפיה (שיחות). לעומת זאת, אחרות לא מתחברות לנושא ויעדיפו טיפול תרופתי. התרופות לא עוזרות לשקם את הקשר עם תינוק, על כן לדעתי דרוש בנוסף טיפול פסיכו-תרפי. בדיכאון בינוני עד קשה מומלץ טיפול תרופתי. יש לדעת, שטיפול בתרופות אינו ממכר. גם אם התרופות אינן מעלימות את הבעיה, הן פועלות נגד הדיכאון והחרדה, ומאפשרות לאישה לחזור לתפקד בשנה הקריטית, שבה נבנה הקשר עם התינוק. נטילת התרופה מופסקת בהדרגה ובמעקב צמוד. מפסיקים ליטול תרופה רק כעבור כמה חודשים טובים, בהם לא נצפו כלל סימפטומים של דיכאון. כאן המקום לציין, שלא תמיד מפסיקים לגמרי את הטיפול התרופתי. אם אותה אישה עברה בחייה לפחות שתי אפיזודות של דיכאון, ישקול המטפל את המשך הטיפול בהתאם לחומרת הדיכאון הנוכחי ובהתאם לנתוני הטיפול בפעמים הקודמות: תוך כמה זמן נעלמו הדיכאונות האחרים, מה היו תופעות הלוואי וכו'".
 
 

דיכאון הריוני

תרופות או פסיכותרפיה? (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 תרופות או פסיכותרפיה? (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
"חרדה ודיכאון במהלך ההריון, הוא נושא שכמעט ולא מדברים עליו", אומרת ד"ר הולר- הררי. "מגיעות אלי נשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה וכשאני שואלת אותן איך היה ההריון, מתברר שכבר בהריון הן סבלו מדיכאון. אמרו להן שככה זה בהריון, את עצבנית ו/או עצובה בגלל השינויים ההורמונלים'. חלקן לא מאובחנות בזמן, ומגיעות לטיפול רק אחרי הלידה".

טיפול מונע

"לא מזמן פורסם מחקר, שהראה את יעילות הטיפול המונע נוגד הדיכאון במהלך ההריון, לנשים שכבר סבלו מדיכאון בעבר. 43% מהנשים שהיו בדיכאון בעבר, סבלו מדיכאון במהלך ההריון. המספר עלה ל-68% בקרב נשים שהפסיקו את הטיפול התרופתי בתחילת ההריון. למרות זאת, צריך לזכור, שהטיפול בתרופות אלה אינו דבר מובן מאליו, וההחלטה לגבי טיפול תרופתי מורכבת".

תורשתיות

בכל דיכאון יש מרכיב גנטי והוא מהווה אחד מגורמי הסיכון העיקריים לדיכאון אחרי לידה. אם לאותה אישה קרובי משפחה עם נטייה להפרעות במצב הרוח, היא נמצאת בקבוצת סיכון ללקות בדיכאון אחרי לידה. אבל ישנם מקרים בהם לא נצפה מרכיב גנטי, כך שכל אחת יכולה להיות האחת מ-8 הנשים שילקו בדיכאון אחרי לידה.

ומה לגבי הלידה הבאה?

סיכויי ההישנות לאחר אפיזודה אחת של דיכאון לאחר לידה הם 25%. סיכויים אלה אינם מבוטלים, ועל כל אישה שסבלה מדיכאון לאחר לידה להחליט יחד עם הרופא/ה, האם ליטול טיפול תרופתי מניעתי בהריון הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by