בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זה בדם שלו  

זה בדם שלו

 
 
לימור גריף

אבות רבים נאלצים לעבור בדיקת אבהות מסיבות רבות: הם עומדים בפני גירושין, דורשים משמורת או נדרשים לאפשר אותה, נאלצים לשלם מזונות גם אם לא ידעו שיש להם ילד, ובעיקר כדי לקבוע את מעמדו של הקטן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הולכים בעקבות האור (צילום:photos.com)
 הולכים בעקבות האור (צילום:photos.com)   
הקשר שנרקם בין הילד ובין אביו, אינו תלוי קביעה משפטית, אך מה בעניין קשר דם? האם יכול בית המשפט לכפות על אדם בדיקת אבהות ומהן ההשלכות של בדיקה כזו?

בדיקת אבהות- ההיבט הרפואי

בדיקת אבהות היא בדיקת רקמות אשר דרכה נבחן הפרופיל הגנטי של שני בני אדם, במטרה לזהות אצלם קרבה משפחתית. בין הבדיקות הקיימות כיום, קיימת גם בדיקת רוק המודדת תאים שנלקחים מחלל הפה והינה מדויקת בדיוק כמו בדיקת דם, בדיקת שיער, עור או שריר.

המוטו- דיוק וחסיון רפואי

כל אדם יורש גנטיקה טבעית מהוריו. המאפיינים הגנטיים מתחלקים בין האם לאב בצורה שווה. הבדיקה עצמה מפרידה את התאים מה – DNA שלהם, שעובר בחינה מדוקדקת אצל כל אחד מן הנבדקים. הבדיקה הינה אחת מהבדיקות המדויקות ביותר ואף החסויות ביותר, שמתבצעות למטרות אימות או זיהוי.

דבר התובע

לדבריו של עו"ד רונן דליהו, מבעלי משרד עורכי הדין דליהו רונן ושות', המתמחה בדיני משפחה וירושה ( ומכהן יו"ר הוועדה לעיניי משפחה בלשכת עו"ד), את תביעת האבהות יכולה להגיש אם, אב וגם קטין או אפילו אחד מהוריו או אפוטרופוס שמינה עבורו בית המשפט. "מטרתה של תביעת אבהות להכריז על אדם כאביו של קטין. בעקבות פס"ד לאבהות, עשויות להיקבע גם זכויות וחובות, כך למשל חובת אב לזון את ילדו במזונות או זכותו של קטין לרשת את אביו".

השלכות ארוכות טווח

"במשך עשרות בשנים אסרו בתי המשפט על ביצוע בדיקת רקמות, משום שהיה חשש כי הקטין יתברר כממזר. כאמור בדין העברי, התוצאה של הכרזה על אדם כממזר עשויה להיות קשה ביותר ומשמעה שאותו קטין יוכל להינשא בעתיד רק לממזרת. יתרה מכך, גם ילדיהם של ממזרים אלה יישארו ממזרים, וכן הלאה לדורי דורות". לפני כשנתיים לערך, איפשר בית המשפט למשפחה במקרים מיוחדים, לברר את שאלת האבהות, למרות החשש לממזרות וזאת מטעמים מיוחדים ורק לאחר שנבחנה טובתו של הקטין הספציפי שבו מדובר.
 

בדיקת אבהות - בהסכמה בלבד, בינתיים

 
מרכז הכובד של תביעת אבהות הינו הוכחת האבהות, מסביר עו"ד דליהו, כיום, עם התפתחות המדע, בדיקת רקמות פשוטה של המטען הגנטי של הגבר מול המטען הגנטי של הילד, עשויה לקבוע האם הגבר הוא אכן אבי הילד. הבדיקה מתבצעת על ידי לקיחת דגימת דם. "בהתאם לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, היא נחשבת לבדיקה פולשנית, ועל כן על פי רוב לא חייבו בתי המשפט עשייתה ללא הסכמתו של הנבדק. יחד עם זאת, בשנים האחרונות פותחה בדיקה חדשה על ידי לקיחת דגימות רוק, בדיקה שאינה פולשנית וייתכן שבעקבות השימוש בה תשתנה תפיסת בית המשפט בנושא".

סירבת- שילמת

"בתי המשפט אמנם אינם כופים על נתבע לעבור בדיקת אבהות, אך ניתן לראות בסירוב זה ראיה כנגד המסרב. דהיינו, במקרה של סירוב הנתבע, רשאי בית המשפט להצהיר בפסק דין על אבהות הגבר, אלא אם כן ינמק הגבר את סירובו לבדיקה בנימוק סביר או לחילופין יוכיח הגבר כי בתקופה האמורה קיימה האישה יחסים עם גברים נוספים ועל כן קיים ספק לגבי אבהותו". עוד מלמד עו"ד דליהו כי ישנם מקרים בהם קבע בית המשפט אבהות על סמך שמיעת ראיות ועדויות, זאת לאחר שהאב סירב לבצע בדיקת רקמות. משבוצעה בדיקת הרקמות, נתברר שאין הדבר כך וכי האב הנטען אינו אבי הקטין. "תוצאה זו כמובן אינה ראויה ויש לשאוף לבצע את בדיקת הרקמות המהווה את הכלי היעיל והאמיתי ביותר ואת הראיה החזקה ביותר בתובענה לקביעת אבהות".
 

חוק זה חוק

אבא יש רק אחד (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 אבא יש רק אחד (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
בשנת 2000 נכנס לתוקפו חוק מידע גנטי, התשס"א – 2000, שמטרתו להסדיר עריכת בדיקות גנטיות ומתן ייעוץ גנטי ולהגן על זכות הנבדק לפרטיות לגבי המידע הגנטי המזוהה. יש צורך בהסכמה מודעת של הנבדק טרם ביצוע הבדיקה הגנטית. כאשר מדובר בקטין מתחת לגיל 16, בפסול דין או בחסוי, נדרשת הסכמת האחראי עליו בכתב, אלא אם כן התקיים אחד מהתנאים הבאים: התגלו אצל הקטין, החסוי או פסול הדין ממצאים המעידים על מחלה או מוגבלות שלצורך אבחונה נדרשת בדיקה גנטית.

בעיקר לצרכים רפואיים

הבדיקה דרושה לשם בירור בדבר קיומו של גן נשאות של מחלה או מוגבלות שעל פי הערכה רפואית סבירה אפשר למנעה, לדחות את התפרצותה או לשפר או לקדם את מצבו של הקטין, החסוי או פסול הדין. הבדיקה דרושה לצורך אחת המטרות המפורטות בסעיף 27 לחוק: מציאת התאמה גנטית בין הקטין, החסוי או פסול הדין לבין אדם אחר לצורך טיפול במחלתו של אותו אדם, בירור בדבר קיומו של גן נשאות למחלה או למוגבלות אצל קרוב של הקטין, החסוי או פסול הדין שעל פי הערכה סבירה ניתן למנעה, לדחות את התפרצותה או לשפר או לקדם את מצבו של קרובו לרבות קרובו שטרם נולד, והכל בלי לגרום נזק בריאותי או נפשי לקטין, לחסוי, או לפסול הדין. הבדיקה דרושה לצורכי מחקר שאושר כדין.

כמעט בכל גיל

בדיקת האבהות אינה פולשנית ואינה משפיעה פסיכולוגית או התפתחותית על הילד ולכן היא יכולה להיעשות בכל גיל. בימנו אף ניתן לבצע בדיקה לעוברים על סמך מי שפיר או סיסי השילייה. כמו כן בדיקת בני המשפחה, לא צריכה להיעשות בדיוק באותו הזמן, ניתן להשמש בבדיקות שאפילו נכנסו לארכיון. כמו כן ניתן לבדוק בדיקת סבאות, דוד, אחיין ואף אחים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by