בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי עין הרע  

בלי עין הרע

 
 
לימור גריף

תינוקות רבים נולדים פוזלים ולאחר זמן מה העניין מסתדר מעצמו, אך מה עושים אם הפזילה הופכת קבועה? על הפתרונות וגם על פזילה על רקע טראומתי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מספר גבוה אצל אחד ההורים - סיכוי לפזילה אצל הילדים (צילום:photos.com)
 מספר גבוה אצל אחד ההורים - סיכוי לפזילה אצל הילדים (צילום:photos.com)   
פזילה מתבטאת בדרך כלל על ידי מיקום לא סימטרי של העיניים. הפזילה השכיחות ביותר בקרב ילדים נובעות מבעיית ראייה או מעין עצלה. בכל מקרה מומלץ שנטפל בהן כמה שיותר מוקדם. הנה כמה כלים שיעזרו לנו לראות נכונה.

פזילה קבועה ומשתנה

פזילה, לדבריו של ד"ר שמואל לווינגר, מנהל רפואי רשת "עיניים" ויועצו של ביה"ח "ביקור חולים", היא ליקוי ראייה בו גלגלי העיניים אינם מקבילים ולכן לא מתמקדים על אותה נקודה - במקרה הנ"ל מרכז האישון. "פזילה מתבטאת במיקום לא סימטרי של העיניים, ניתן לבדוק זאת על ידי בדיקה פשוטה ביותר, בה מאיר הרופא עם פנס על כל אחת מן העיניים ומבחין כי מוקד האור נופל על שתי נקודות שונות על פני האישון: האחת במרכז האישון והשנייה מחוצה לו". פזילה קבועה היא פזילה שאינה קשורה לכיוון המבט. היא יכולה להצביע על כך ששרירי העיניים פועלים עצמאית. במקרים רבים מצב זה קשור לעיוורון. פזילה משתנה היא פזילה המתרחשת עם תנועת המבט ומצביעה על כך שאחד (או יותר) מהשרירים סביב העין אינו מתפקד כראוי.

הכינו משקפיים

ניתן לזהות פזילה על ידי מראה בלבד, האי סימטריה בעיניים בולטת וניתן להבחין בה במדויק. הפזילה השכיחה ביותר בקרב ילדים היא פזילה אקומודוטיבית, ולדבריו של ד"ר לווינגר, היא נגרמת עקב צורך במשקפי ראייה. "ללא משקפי הראייה, שרירי העין מנסים לתקן את הראייה בעצמם ועל ידי כך גורמים לעצבוב השרירים".
 

עצבוב מהו?

 
"מדובר בעצבוב של העצב השלישי, הוא אשר מפעיל את השרירים בתוך ומחוץ לעין. כאשר מדובר בפגם בראייה עקב הפרעה במספר, גירוי השרירים לשיפור הראייה גורם לעצבוב כפול, חיצוני ופנימי. השרירי החיצוני בעצם גורם לתזוזה לא סימטרית, כלומר פזילה".

חולשה או עודף כוח של השרירים יגרמו לפזילה

עוד מוסיף ד"ר לווינגר כי הפזילה נגרמת על ידי שרירי העין החיצוניים. כאשר בכל עין יש סה"כ שישה שרירים ולכל שריר יש יכולת הנעה לכיוון אחר. חולשה מובהקת של אחד מן השרירים או אפילו עודף כוח, יכולים לגרום לפזילה."הטיפול בפזילה הנגרמת מבעיות ראייה נעשית בדר"כ על ידי הרכבת משקפיים. בחלק מן המקרים הטיפול אינו מספיק ויש צורך בפעילויות נוספות כמו סגירת אחת העיניים או ניתוח".

פזילה נוירולוגית

פזילה נוירולוגית היא סוג נוסף של פזילה אשר נגרמת על רקע של שיתוק אחד מהעצבים שמפעילים את שרירי העיניים. "למעשה תנועת העיניים אינה סימטרית עקב חוסר עצבוב". הטיפול במצב הנ"ל הוא קצת יותר בעייתי. מדובר בפזילה שכיחה אצל מבוגרים על רקע סכרת ויתר לחץ דם אשר גורמת לראייה כפולה. לא נצפית לרוב פזילה מן הסוג הנ"ל בילדים.

עין עצלה

אחת מן הפזילות השכיחות יותר אצל ילדים. "אחת העיניים למעשה לא מעבירה גירוי מהעין למוח. אחד הסימנים המובהקים ביותר הוא הופעת פזילה עקב חוסר מיקוד העין". לדבריו של ד"ר לווינגר, כאשר קיימת עין עצלה אצל ילדים, נוהגים לסגור את העין "הבריאה" בכדי לגרום לעין החלשה להתחזק. משך הזמן נקבע על פי חומרת הבעיה. "ככל שעומק הפגיעה גדול יותר, יש צורך להאריך את שעות חסימת העין הטובה למשך היום, ואף לעיתים למשך ימים שלמים".

חודשים של חשכה

האינדיקציה נקבעת על פי גיל הילד. אצל ילדים בני שנתיים העין הטובה תיחסם למשך 5- 6 ימים ברציפות, ותיפתח ליום אחד בלבד. התהליך יכול להימשך עד חודשיים - שלושה, תלוי בהתקדמות הטיפול ועד שנראה בבדיקות ובמעקב הרופא כי העין אכן מתאזנת.
 

סיבות נוספות לפזילה - גם סיבה טראומתית

כשיצטרך משקפיים- דאגו למשהו קצת יותר עדכני (צילום:photos.com)
 כשיצטרך משקפיים- דאגו למשהו קצת יותר עדכני (צילום:photos.com)   
ככל שהטיפול מאובחן בגיל צעיר יותר, תוצאות הטיפול תהיינה טובות יותר". ד"ר לווינגר מדגיש כי חשוב לשים לב האם מדובר בפזילה על רקע טראומתי. על כן הוא ממליץ במיוחד אצל ילדים לבצע בדיקת עיניים יסודית הכוללת הרחבת אישון, בדיקת קרקעית העין בכדי לשלול פתולוגיה בעין כגון היפרדות רשתית, קטראקט או חלילה גידול.

מראה גנטי?

פזילה נצפית בשכיחות של 2% עד גיל שלוש ו-3% מעליו, ללא הבדלים בין בנים לבנות. "אם לאחד ההורים יש מספר משקפיים גבוה, כדאי ואף מומלץ לבדוק את הילד כבר בשלב בו הוא מתחיל לשתף פעולה. כמו כן, ידוע כי עין עצלה אכן עוברת בתורשה, ומדובר ברוב המקרים גם באותה העין (אם האב סובל מעין עצלה ימנית, סביר להניח שגם העין הימנית של הילד תהיה נתונה בסכנה).


להקדים תרופה למכה

ללא קשר למראה עיניים, אי נוחות ובעיקר חוסר הביטחון שיכולים להיגרם לילד עקב מראה של פזילה, כדאי ואף מומלץ לגשת להיבדק כמה שיותר מוקדם, דווקא בכדי לבחון האם הפזילה נגרמת מבעיית ראייה, שאם לא תטופל בזמן יכולה בהחלט להחמיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by