בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תאומים ושלישיות 
חיבור גורלי  

חיבור גורלי

 
תאומים ושלישיות |
 
דקלה שטרן - קיי

תאומים סיאמיים יכולים להתגלות בשלב מוקדם מאוד של ההריון, ונדיר מאוד שיגיעו לשלב הלידה. איך זה קורה, מתי מגלים ומה הרופאים ממליצים? כדאי לדעת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תאומים סיאמיים בסין מחוברים בחזה ובבטן ובעלי כבד משותף(צילום:אימג'בנק/gettyimages)
 תאומים סיאמיים בסין מחוברים בחזה ובבטן ובעלי כבד משותף(צילום:אימג'בנק/gettyimages)   
הריון הוא שמחה גדולה, והריון עם תאומים הוא שמחה כפולה ומכופלת. אך מה קורה כשמגלים שהתאומים בבטן חולקים לא רק את אותה הרחם, אלא גם כמה איברים?

הסטטיסטיקה מגלה

תאומים סיאמיים מייצגים מצב נדיר, ורובנו המוחלט מכיר סיפורים על תאומים כאלה מערוצי המדע בטלוויזיה או משיטוט באתרים רפואיים באינטרנט. ד"ר בועז וייס, מומחה למיילדות וגינקולוגיה ורפואת העובר מבית החולים תל-השומר, מסביר ומספר על התופעה. "תאומים סיאמיים שייכים למשפחה של תאומים זהים עם שליה אחת. השכיחות לתאומים זהים היא אחת ל – 250. רובם יחלקו את אותה השליה אך יהיו בשקי הריון נפרדים. מיעוטם, כ – 1 אחוז, יהיו באותו שק הריון, ובמקרים נדירים ביותר הם יהיו תאומים סיאמיים".

איך מצב כזה יכול להיווצר?

"הכל תלוי בעצם מתי הביצית המופרית התחלקה. אם היא התחלקה בשלושת הימים הראשונים של ההריון יהיו שני עוברים עם שתי שליות. בשלבים מאוחרים יותר נוצרים שני עוברים עם שליה אחת, ובשלבים עוד יותר מאוחרים נוצרים שני עוברים בשק הריון אחד עם שליה אחת. אם החלוקה מתרחשת כשבועיים לאחר ההפריה – נוצרים תאומים סיאמיים". ככל שהחלוקה מתבצעת בתזמון מאוחר יותר, כך גדל הסיכוי להיווצרות תאומים סיאמיים, שהם תאומים הנולדים מחוברים זה לזה בחלקי גוף שונים.

רובם לא שורדים את ההריון

מקור השם "תאומים סיאמיים" הוא בתאומים אנג וצ'אנג בונקר, תאומים שנולדו בסיאם (תאילנד) בתחילת המאה ה – 19 כשהם מחוברים במרכז הגוף וחולקים איברים חיוניים. "השכיחות של היווצרות תאומים סיאמיים היא מאוד נמוכה, בין אחד ל – 30,000 או אפילו 50,000", מסביר ד"ר וייס. "השכיחות של הגעת תאומים סיאמיים לשלב הלידה היא אפילו יותר נמוכה – 1 ל- 200,000. רובם לא שורדים את ההריון".
 

איך מגלים?

רק בני 19 ימים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 רק בני 19 ימים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"כבר בבדיקת אולטרה סאונד מוקדמת, החל מהשבוע 8- 9 אפשר לגלות האם מדובר בהריון עם תאומים סיאמיים. ניתן לאמת את זה באופן סופי בשבוע 13". איך תגיבו כשהרופא יספר לכם שאתם נושאים הריון מסוג זה, ומה ימליץ לכם הרופא לעשות? התשובה כאן לא פשוטה, אבל ברורה. "רוב האנשים שמגלים הריון עם תאומים סיאמיים יפסיקו את ההריון. היו לי כמה מקרים בחו"ל, המלצתי להפסיק את ההריון והאנשים לקחו את ההמלצה. כל מי שאני מכיר הפסיק את ההריון במקרה כזה".

כיצד קורה שהם מגיעים עד שלבי הלידה?

הרפואה מאפשרת לנו כיום לגלות מומים בתינוקות בשלבים מאוד מוקדמים של ההריון. רבים מחליטים, כאמור, על הפסקת הריון, אבל קיימים מקרים בהם מתקבלת החלטה לשמור את ההריון, אם מסיבות הקשורות באמונה, בדת או בתפיסת עולם. לעיתים תינוקות כאלה מגיעים לשלב הלידה עקב חוסר במכשור רפואי מתאים, או אי ביצוע בדיקות מתאימות.

מה קורה אם תאומים סיאמיים מגיעים לשלב הלידה? מה הסיכויים שלהם?

"לגבי ההישרדות לאחר ההריון, זה תלוי איפה הם מחוברים. זה לא חד משמעי. הפרוגנוזה לאחר הלידה תלויה באזור החיבור ובמידת החיבור, האם יש שיתוף של כלי דם או מערכות הלב והאם הם ניתנים להפרדה".

גם בישראל

בארץ התרחשו מקרים בודדים של תאומים סיאמיים שהגיעו לשלב הלידה. בשנת 1995 נולדו בבית החולים "שניידר" שבפתח תקווה תאומות סיאמיות שהיו מחוברות במערכת העיכול, והופרדו בהצלחה. הן אובחנו כבר בשבוע השמיני להריון ובניתוח ההפרדה המסובך השתתפו רופאים מומחים רבים. בשנת 2005 התעוררה סערה גדולה סביב תאומות סיאמיות שנולדו בבית החולים "שיבא" תל-השומר, כשהן מחוברות בבית החזה וחולקות לב. עקב חוסר הבהירות שחל סביב הבדיקות שנערכו במהלך ההריון לא ניתן לשוחח עם הצוות הרפואי בנושא. "זה מאוד נדיר. המרכז הרפואי הכי גדול בעולם ראה אולי שלושה או ארבעה מקרים כאלה", אומר ד"ר וייס.

האם יש נטייה גנטית להיווצרות של תאומים סיאמיים?

"למיטב ידיעתנו, לא, אין נטייה גנטית". היות ומדובר במום נדיר שניתן לגלות בבדיקת אולטרה סאונד, כל מה שעלינו לעשות כדי לוודא שהתאומים שלנו לא מחוברים קצת יותר מידי הוא פשוט לבצע את הבדיקות השגרתיות, לחזור הביתה, לצפות בערוצי המדע ולהמשיך בשגרת חיינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by