בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פחות זה יותר 

פחות זה יותר

 
 
שמרית מנור

היום כבר מבינים שכדי לטייל אין צורך לרוץ ממקום למקום, והאיכות עדיפה על הכמות: דוגמאות לטרנד התיירות האיטית, שתופס תאוצה בארץ ובחו"ל. ז'ול ורן מתהפך בקברו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על אופניים במקום בטיסות פנים. טרנד התיירות האיטית תופס תעוצה (flickr, stop down)
 על אופניים במקום בטיסות פנים. טרנד התיירות האיטית תופס תעוצה (flickr, stop down)   
דמיינו את עצמכם נמצאים על ספינת מפרשים בת מאה שנה. אתם שטים בחוף הצפוני, מסביבכם רק גלים שוצפים ורוח שמכה בפנים. ואתם עומדים על הסיפון, מרימים ומורידים מפרשים. מבשלים אוכל מקומי, ומנקים כשצריך. לא, אתם לא פיראטים, ולא, אתם ממש לא נמצאים במאה ה-19. הכירו את הטרנד החדש של המאה החדשה – טיולים שלא מתאימים לכל אחד, אבל שונים מכל מה שאי פעם דמיינתם. והם קורים.

במקומות רבים בעולם וגם בישראל מאפשרים היום לתיירות שכזו לקרות. זוהי תיירות איטית יותר, שלוקחת את החיים יותר בקלות וממש לא ממהרת לשום מקום.
 

לוקחים את הזמן

במקום סופ"ש באילת, כמה חודשים על גמל בסיני (flickr, switch1010)
 במקום סופ"ש באילת, כמה חודשים על גמל בסיני (flickr, switch1010)   
בעולם קוראים לתופעה המתרחבת הזו Slow Tourism. חברה בשם Footprint Choices, הדוגלת בחיים איטיים יותר, מנסה למצוא לגישתה ביטויים שונים בכל תחומי החיים. באתר הבית של החברה תוכלו למצוא המלצות בתחום התיירות, שם יעדכנו אתכם במיני אופציות טיול "איטיות" או אקולוגיות ברחבי העולם. המטרה: שהמטייל ירגיש שהוא חווה את המקום שהוא נמצא בו, ולא רק מסייר או עובר בו.

אילן ליאור, איש עסקים מבנימינה, מספר שגילה את נפלאות האיטיות בשנות ה-80, כשהיה בשנות העשרים לחייו. אז טייל בסיני, עם מי שלימים הפכה לאשתו, במשך כמה חודשים על גמל. "זה היה בימים שסיני הייתה עדיין שלנו. כמעט ולא היו שבילים סלולים, היו מעט ג'יפים, וגמל הייתה אופציית טיול לא רעה בכלל. קנינו לנו אחד, ובגלל שהיינו תלויים בהקצבת מים יומית אותה היינו סוחבים אתנו, ושהכבידה עלינו מאוד, התקדמנו בקצב שלנו - כל יום קצת. היו ימים שפשוט לא עשינו כלום והסתלבטנו. היו ימים שהסתובבנו עם הבדואים באזור, ולמדנו מהם רבות על אורחות חייהם. בסיום הטיול החלטנו גם לחזור את כל הדרך מסיני עם הגמל עד לבית בקיבוץ. אפילו הגענו אתו עד ירושלים".
 

לא רוצים לסמן עוד פעם "וי"

הולכים לשוק במקום לאכול במלון (flickr, meanest Indian)
 הולכים לשוק במקום לאכול במלון (flickr, meanest Indian)   
רבים מהתיירים בוחרים גם היום לטייל בצורה זו או אחרת בכל מיני מקומות בעולם. יש המעדיפים להגיע לעיר מסוימת, לשכור אופניים ופשוט לרכב עליהם כדי לגלותה באמת. יש שבוחרים לשוט או לרכב על סוסים שזו הדרך הטובה ביותר לחוות את המקום וגם לשמור על הסביבה. יש שבוחרים לנסוע רק למקום אחד, לשכור דירה במקום לשבוע, שבועיים ואף יותר, ופשוט להתערות עם המקומיים. לדבר אתם, ליצור עמם קשרים חברתיים, להכיר את תרבותם מקרוב. לבית החדש הזה, שרחוק מהבית האמיתי, קיימים סגנונות שונים, מדירות קטנטנות ועד וילות להשכרה, ובכל מדינה הם נקראים אחרת. באוסטרליה Self-catering , בצרפת Gites ובצפון אמריקה Vacation Rentals.

לפעמים הדירות מצוידות עד לפירור האחרון, ולפעמים פשוט עדיף לכם שהם יהיו מצוידות פחות, כדי שאתם תוכלו לכתת רגליכם למרכול המקומי. גם בקרב הישראלים נראה, כי ישנם כאלה, שמאסו בטיולי "סימון ה-וי" למיניהם, טיולים במסגרת של "הייתי שם ועשיתי את זה". עבור אלה ישנם סוגים שונים של טיולים, שלוקחים את ההרפתקה צעד אחד קדימה. יש הבוחרים במהלך הטיול לעבוד בחוות חקלאיות או להתנדב במסגרות שונות. יש אפילו כאלה, בעיקר תיירים מחו"ל, שגם חוברים לארגון מסוים, משלמים סכומי כסף לא מבוטלים, ועושים זאת הכל בשם ההתנדבות. ישראלים רבים בוחרים להגיע למקום מסוים, מציעים בו את עזרתם, ומעדיפים לא לשלם על כך לאף ארגון. זה יכול להיעשות במסגרת טיפול בילדים בבית יתומים בבוליביה, בעבודה עם חיות בספארי בדרום אפריקה או לימוד אנגלית בבתי ספר שונים בעולם.

גיל חן, מנהל פורום מתנדבים באתר "למטייל", מסביר כי המודעות של תרמילאים ישראלים להתנדבות בעולם עולה כל הזמן. "זה פשוט עובר מפה לאוזן. אני חושב שזה תופס תאוצה כל כך מהר, כי למעשה כל אחד יכול למצוא את הנישה שלו, ולתרום מעצמו איפה שהוא רואה לנכון. אני באופן אישי נמשך יותר לאפריקה, ומצאתי את עצמי מתנדב בכפר בטנזניה. בהתחלה לימדתי אנגלית, ובסוף גם לימדתי היסטוריה טנזנית. אתה פשוט עושה כל מה שצריך לעשות במקומות כאלה". גל סבור כי אין כמו לטייל ולהתנדב בו זמנית: "אתה לא רק אותו זר שיורד מהאוטובוס, נכנס לגסט-האוס ויוצא ממנו. כשאתה נמצא במקום יותר זמן, וגם מתערה עם המקומיים, אתה מתחיל להבין טוב יותר את המקום, את האנשים, וכל הטיול מקבל בשבילך ערך מוסף".
 
 

ישראל מאיטה את הקצב

תעשיית התיירות בישראל מתמלאת אף היא אט אט באופציות איטיות יותר. הדבר מתבטא בצימרים אקולוגיים בצפון, שם יערכו לכם סיורים והדרכות על טוהרת המזון האורגני, כדוגמת צימר "דבש בגולן" של משפחת יוגב; וזה מתרחש גם בטיולי "חוצה ישראל" למיניהם שנערכים במסגרות שונות, וכוללים לרוב צעידות ממושכות ומפגשים עם המקומיים. דוגמא נוספת היא Hooha, מלון לרוכבי אופניים בגליל שעובד בשיתוף עם ארגון קק"ל ועם "גל-גליל". הדס נבו ובעלה דרור, שביחד הקימו את המקום, עשו זאת מתוך הבנה כי עליהם ליצור לעצמם ולמטיילים כמותם חוויה אחרת. "עשינו טיול אופניים ארוך בניו זילנד ושם הרעיון הזה התחיל לקרום עור וגידים. חזרנו לארץ, דרור עזב משרה נחשבת בהייטק, וחשבנו על מקום בו נוכל להקים מרכז רכיבה שלא יהיה סתם עוד מלון, אלא גם יעניק אווירה אחרת, סביבתית יותר. עזבנו את המרכז, ובחרנו בכפר תבור, כי גילינו שזה מקום טוב מאוד לרכיבה. מזג האוויר בו נוח ויוצאים ממנו כ-90 מסלולי רכיבה". כיום, יכול המקום להכיל כ-25 מטיילים בו זמנית. ישנם כמה סוגי חדרים, מתארגנות הרצאות והדרכות במקום וכמובן ניתן להשכיר בהם אופני שטח, כביש וטנדם (אופניים לרכיבה בזוג). "זוהי חלק מתיירות אקולוגית שצוברת תאוצה ברחבי העולם, וגם בישראל", מסבירה הדס, "ספורט אופניים הוא ספורט של איכות הסביבה, ואנחנו מעונינים לפתח אותו בעוד מקומות בארץ. אנשים כבר שמעו עלינו, והם חוזרים אלינו כמה וכמה פעמים. אנחנו מרגישים שאנחנו בדרך להפוך את הגליל לארץ אופניים".

אלו הם רק חלק קטן מהדוגמאות לתיירות זו, שהולכת ומתפתחת בישראל. יש האומרים, שתיירות זו הופכת הכל להרבה יותר פשוט, וממש חוזרת אל הימים שהיו כאן פעם. ואם על הניין של להתחבר יותר אל המקום, אל האנשים ואל הטבע עושה לכם את זה, דעו שגם בישראל 2008, אתם כבר בחברה טובה.

עוד על אופציות מרגיעות וירוקות:
אתרי התיירות הירוקים ביותר
עולם ירוק בועט
אתרי הגלישה היפים בעולם
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by