בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הזהרו, גנבים! 

הזהרו, גנבים!

 
 
לימור גריף

מהי גניבת זרע, מי יכול לטעון לגניבה, האם מדובר על אמירה גברית שמפחדת להתחייב ומה קובע החוק בישראל? הכל על המושג השנוי במחלוקת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחראי לזרעו (צילום:sxc)
 אחראי לזרעו (צילום:sxc)   
"גניבת זרע" מתארת בדרך כלל סיטואציה בה טוען האב כי האם ניצלה את זרעו במרמה. לרוב מדובר במקרה בו האם העידה בפניו כי אינה יכולה להיכנס להריון או שהיא משתמשת באמצעי מניעה ובכל זאת נכנסה להריון. כתוצאה מכך מהתרמית, מנסה האב להתנער מאחריות על ההריון או הילד, שכבר הספיק להיוולד ומבקש פטור מתשלומי המזונות.

גנבו ממך- אינך פטור

פסיקת בתי המשפט קבעה כי גם אב אשר טוען לגניבת זרע, אם יוכח שהינו אביו של הקטין, יחויב לשלם את מזונות ילדו. התוצר הנפלא שהוא ילד קטן שבדרך, כלל לא מבין מה בדיוק רוצים ממנו, זכאי על פי החוק לזכויות כילדו הביולוגי של אביו. בית המשפט סבור שגם לאב יש אחריות, שהרי אם רצה להיות בטוח בעצמו, היה צריך להשתמש באמצעי מניעה.

אישה בונה אישה הורסת

בית המשפט קבע שהגבר לא יכול לכפות על האישה לבצע הפלה ולהפסיק את הריונה. "גניבת זרע" לרוב מתוארת כתחושה סובייקטיבית גברית, דהיינו, כניסה להריון בניגוד לרצונו, דעתו ואמונתו. אך כאמור, בתי המשפט לא תופסים זאת כהגדרה אובייקטיבית מובהקת.
 

מצג שווא - עילה כשרה

אז מי בעצם הגנב פה? (צילום אילוסטרציה: photos.com)
 אז מי בעצם הגנב פה? (צילום אילוסטרציה: photos.com)   
עו"ד רונן דליהו, מבעלי משרד עורכי הדין דליהו רונן ושות', המתמחה בדיני משפחה וירושה ( ומכהן יו"ר הוועדה לעיניי משפחה בלשכת עו"ד) מסביר: "גבר ברוב המקרים לא יוכל לכפות על אישה להפסיק את הריונה או לחילופין, למנוע ממנה להפסיק את הריונה, וזאת בשל עיקרון כבוד הגוף של האישה, עיקרון המעוגן בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לעומת זאת, בפני גבר הטוען ל"גניבת זרע" עומדות שתי אפשרויות מבחינה משפטית: עילה נזיקית של מצג שווא ושל עשית עושר שלא במשפט, והשנייה, עילה חוזית לפי עיקרון תום הלב. כך למשל יוכל הגבר לטעון כי האישה הציגה בפניו מצג שווא, לפיו אינה כשירה להיכנס להריון או שהיא נוטלת אמצעי מניעה באופן קבוע, ובכל זאת הרתה לו".

גניבת זרע - אין דבר כזה

עוד מוסיף עו"ד דליהו כי אין בחוק הגדרה לגניבת זרע ולא קיים מושג כזה. נכון שגברים רבים ניסו לטעון פעמים רבות לתרמית, אך בית המשפט לא קיבל טענה כזו בהגנה מפני תביעות אבהות ומזונות ובכל מקרה ההלכה היא שגבר שמקיים יחסי מין עם אישה צריך לקחת בחשבון בסבירות גבוהה כי האישה תכנס להריון. "אם הגבר יוכיח כי האישה רימתה אותו וכי אמרה שהיא משתמשת באמצעי מניעה ולא עשתה כן, יוכל לתבוע בעילה של הפרת חוזה ופיצויים ללא כל קשר לחיובים כלפי הקטין". בכל מקרה לא ניתן להגיש תלונה על גניבת זרע ואין עבירה פלילית כזו בספר החוקים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by