בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ברית מילה  
המדריך לברית המילה  

המדריך לברית המילה

 
ברית מילה  |
 
לימור גריף

מדוע בוחרות יותר ויותר משפחות בברית מילה המבוצעת ע"י רופא? מהן היתרונות הרפואיים הטמונים בה? והאם הסיבוכים הם כה שכיחים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקטן גדול יהיה (צילום:sxc)
 הקטן גדול יהיה (צילום:sxc)   
ברית מילה הינה שילוב בין הליך ניתוחי רפואי וטקס מסורתי דתי. ד"ר אלון פרידמנס מוהל רופא, מומחה לכירורגיה אורולוגית מסביר לנו כי פירוש ה"מילה" הוא הסרה או חיתוך. "מדובר בהליך ניתוחי אשר מסמן בגוף האדם את הברית אשר כרת אלוהים עם אברהם ועם זרעו לדורותיו".

עם בית ישראל או בחיק המשפחה?

נולד בן במזל וברית המילה עומדת על הפרק כחיץ אימתני, גורמת להורים רבים לשקול האם לנהוג כמסורת היהודית ולקיים ברית מילה יחד עם המשפחה והחברים בגן אירועים על חצי עוף ובורקס, ביום השמיני, כאשר התפרים מן הלידה שזה עתה חווינו, עדיין כואבים בעודנו מנסים לעטות על פנינו חיוך מאולץ ולהודות להמוני האורחים. האופציה הנוספת אותה מציע ד"ר אלון פרידמנס, היא ברית מילה בהרכב מצומצם של קרובי משפחה בבית היילוד, עם אווירה אינטימית ו"סטרילית". מדובר בברית אשר מבוצעת על פי כללי הטקס וההלכה היהודיים, הכוללת גם זריקת הרדמה מקומית.

יתרונות רפואיים

מחקרים רפואיים הוכיחו כי קיומה של ברית מילה, דהיינו הסרת העורלה, מפחיתה את שכיחותן של מחלות הסרטן. "שכיחות סרטן הפין בגברים נימולים, נמוכה באופן ניכר בהשוואה לגברים שלא נימולו". כמו כן מציין ד"ר פרידמנס את ההפחתה בשכיחות זיהומים בדרכי השתן. "אצל תינוקות נימולים שכיחות הדלקות בדרכי השתן נמוכה עד פי עשרה מתינוקות שלא נימולו, בעיקר בשנה הראשונה לחייהם". עוד על הפרק היא ההפחתה בשכיחות של מחלות זיהומיות המועברות במגע מיני. שיעור ההדבקה, בעיקר במחלות מסוג עגבת ואיידס, נמוכה יותר בקרב גברים שנימולו.

מגנים גם על בת זוגם

"יתרה מזו, חלק מהמזהמים, כגון הוירוס HPV - virus Human papilloma , תורמים להתפתחות סרטן צוואר הרחם בנשים, כך שהמילה מקנה הגנה מסוימת גם על בת הזוג של הנימול מפני סרטן זה". הפחתה בהידבקות ותחלואה בנגיף הHIV (מחלת האיידס) - מחקרים באפריקה הראו כיום כי שיעור ההדבקות יורד בצורה דרמטית בהידבקות בנגיף ה-HIV בנימולים.
 

כואב או לא כואב?

אני כבר מתחיל לדמיין מה זה הולך להיות (צילום:sxc)
 אני כבר מתחיל לדמיין מה זה הולך להיות (צילום:sxc)   
בברית המילה נחתך קצה עור הפין המכונה עטרה. העטרה מכוסה ע"י עור אשר חופשי בחלקו ונקרא עורלה. התהליך כולל חיתוך העורלה והסרתה. על מנת למנוע פגיעה בפין במהלך החיתוך נהוג להשתמש באביזר מגן. "מחקרים מדעיים רבים בדקו את נושא הכאב בתינוקות העוברים ברית מילה. המחקרים הצביעו כי למרות גילם הצעיר של התינוקות, הם חשים בכאב ומגיבים לו פיזיולוגית. נמדדו שינויים בקצב הלב, בלחץ הדם ובצריכת החמצן. אין לזלזל בכאב אשר חש התינוק גם אם הפרוצדורה הניתוחית הינה קצרה".

יין פטישים או זריקת הרדמה

"השיטות המקובלות בטקס הדתי להפחתת הכאב, במתן פומי (דרך הפה) של מי סוכר, יין מתוק, מיץ ענבים וכדומה, אמנם מקלים על הכאב, אך אינן מונעות אותו. משחות אלחוש מקומי, כגון EMLAעוזרות, אך אינן מספקות. דווקא זריקה של חומר הרדמה מקומית לבסיס הפין, מפחיתה משמעותית את הכאב. הזריקה נעשית במחט עדינה מאוד. אין להשוות את מידת כאב הזריקה למידת הכאב בחיתוך העורלה ללא זריקת ההרדמה".

סיבוכים?

כבר אמרנו שברית מילה היא ניתוח וכמו בכל הליך ניתוחי, קיימת גם האפשרות להופעת סיבוכים. "הסיבוכים השכיחים הם זיהום ודימום. הסבירות לסיבוכים בהליך זה נמוכה מאוד, בעיקר כאשר היא מבוצעת ע"י רופא מיומן, תוך שימוש במכשור ובסטנדרטים רפואיים וניתוחיים מתאימים. במידה והם קורים, הסיבוכים לרוב קלים, וניתנים לשליטה וטיפול מיידי".

רופא או מוהל?

רגע לפני שתשקלו להזמין רופא או מוהל הנה לכם כמה כללים שכדאי לקחת בחשבון: "ברית המילה הינו ניתוח לכל דבר, הדורש מיומנות בכירורגיה. הרופא המנתח עובר הכשרה רבת שנים לצורך רכישת מיומנות זו. הכירורגיה האורולוגית היא תחום העוסק באנטומיה של אברי המין הזכריים, ניתוחים שחזורים ותיקונים לפגמים מולדים ונרכשים".

יתרונות נוספים לרופא

"הרופא יידע לזהות עוד בטרם הניתוח פגמים מולדים במידה ויהיו כאלה, אשר מחייבים את דחיית הברית (לעיתים העורלה משמשת לתיקוני פין שונים). כמו כן, לרופא המיומנות והידע הנדרש לבקרה לאחר ברית המילה ולטיפול במצבים הדורשים התערבות נוספת כגון חבישה בטוחה, או תפירה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by