בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוריות וטיפולים 
תתבייצי לך 

תתבייצי לך

 
פוריות וטיפולים |
 
לימור גריף

רובינו לא ממש יודעות מתי אנו מבייצות או מה בעצם מתרחש בגופינו בזמן הביוץ, שהרי הוא פרק הזמן הקצר והמשמעותי ביותר בו נוכל להיכנס להיריון. מידע חשוב ורלוונטי לכל המתכננות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתכננת? לכייל שעונים (צילום:photos.com)
 מתכננת? לכייל שעונים (צילום:photos.com)   
ביוץ הוא בעצם תהליך טבעי (בדרך כלל), שבו ביצית שעברה את ההכנה ההורמונלית המתאימה, חורגת מהזקיק בשחלה, ובדרך כלל נכנסת לחצוצרה ומוכנה להפרייה. רגע לפני שנתחיל להסתבך, ראיון חודרני למדי עם ד"ר מורי שכטר, רופא בכיר מיחידת הפריון והפריה החוץ גופית, מרכז הרפואי אסף הרופא.

מה קורה בתהליך הביוץ?

"תהליך הביוץ מתוזמן על ידי פקודות הורמונליות שונות שמגיעות מהמוח, מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ומושפעות מההורמונים שהשחלה עצמה מפרישה ומבלוטות אחרות בגוף כגון האדרנל ובלוטת התריס. לקראת תקופת הביוץ ולאחריה, מייצרת השחלה הורמונים המכינים את הרחם להשרשה מוצלחת של העובר, במידה ותתבצע הפרייה או לנשירת רירית הרחם בסוף החודש (וסת) אם לא תהיה הפרייה והשרשה".

חלון הביוץ

"הביוץ מתרחש כשבועיים לאחר תחילת הווסת, או ליתר דיוק, כשבועיים לפני הווסת שלאחריו. לדוגמא, באישה עם וסת סדיר כל 29 יום, יום הביוץ הוא היום ה- 15 מיום קבלת הווסת. הביוץ, שהוא חריגת הביצית מהשחלה, מתרחש ברגע, אך חשוב לציין שהתקופה ה"פורייה" של האישה (התקופה שבה יחסי מין יכולים להביא להפריה) מתפרסת על פני מספר ימים לפני הביוץ, ועד ליום וחצי לאחר הביוץ, כך שנוצר "חלון" של מספר ימים סביב הביוץ שההפרייה יכולה להתרחש".

כאבי ביוץ?

לדבריו של ד"ר שכטר, רוב הנשים, במהלך רוב החודשים, לא מרגישות שינויים בזמן הביוץ, למעט שינויים מסוימים בטיב ההפרשה הווגינלית. חלק מהנשים חשות בלחות וגינלית או הפרשה רירית שקופה מוגברת לקראת הביוץ. לעיתים יתכנו כאבים לקראת הביוץ או ביום הביוץ, ולעיתים בשבועיים שלאחר הביוץ, לכן כאב אינו מדד אמין לגבי התרחשות הביוץ בכלל.
 

מתי אנו מתחילות לבייץ?

 
ד"ר שכטר מבהיר כי רוב הנשים מתחילות לבייץ בגיל 12 - 14 וממשיכות לבייץ עד גיל 43- 49. אך ישנן נשים שתהליך הביוץ שלהן משובש, או שאינו מתרחש כלל. מדובר במצב שהביוצים לא סדירים או מופיעים באיחורים גדולים, ובעקבות כך מחזורי הווסת שלהן משובשים, אינם סדירים, או כאמור מאחרים.

וסת סדיר ללא הריון

"בדרך כלל השחלה ממשיכה לייצור הורמונים מחזוריים גם ללא ביוץ ממש של ביצית מספר שנים, לפני הפסקת פעילותו המוחלטת (מנופאוזה), זו הסיבה שאנו פוגשים לעיתים בנשים בגילאי 40 פלוס שיש להן וסת סדיר אך מתקשות להרות. מצד שני, אין זה אומר שאישה בת 40 לא זקוקה לאמצעי מניעה".

כיצד ניתן לשער/לחשב את תקופת הביוץ?

"אישה עם וסת סדיר (שאינה נוטלת גלולות), יכולה להניח, בדרגה גבוהה של ביטחון, שיש לה ביוצים סדירים. לכן אם היא מעוניינת להרות, עליה לקיים יחסים סביב זמן הביוץ, בתקופה שבין 2 - 3 ימים לפני הביוץ המשוער ועד ליום – יום וחצי לאחר הביוץ. אפשר להניח שהביוץ מתרחש כ - 13-14 יום לפני הווסת הבא, לכן ניתן לחשב במשוער את יום הביוץ ולקיים יחסים בהתאם. לדוגמא, אישה שיש לה וסת כל 26 ימים מבייצת סביב היום ה- 12, אישה שיש לה וסת כל 33 ימים, מבייצת ביום ה- 19".
 

כיצד ניתן לבדוק את הביוץ?

מחכים ומחכים (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 מחכים ומחכים (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
"ניתן לבדוק את השערתנו לגבי מועד הביוץ במספר דרכים. ההוכחה היחידה האמינה באופן מוחלט לגבי ביוץ היא הופעת הריון כשבועיים לאחר הביוץ וההפרייה. אך בוודאי ישנם מחזורים שהאישה מבייצת ללא הריון. כדאי לזכור כי ההפרשה הווגינלית משתנה לקראת הביוץ והופכת לשקופה מימית - רירית ורבה יותר, לאחר הביוץ היא פוחתת והופכת לצמיגית ויבשה יותר. לנשים שמסוגלות לחוש את ההבדלים הללו יש כלי טוב למדי להערכת מועד הביוץ.

ומה עם בדיקת חום?

לדבריו של ד"ר שכטר, בעבר בדקו ביוץ על ידי מדידת החום הבסיסי (חום שחר) במהלך החודש. עלייה ממוצעת של 0.3 - 0.6 מעלות מתרחשת בחום השחר לאחר הביוץ. לדבריו, בדיקה זו בעייתית משתי סיבות: האחת היא שישנם תנודות רבות בחום הגוף מסיבות רבות, והשנייה כמו גם העיקרית היא שבדיקה זו מגלה ביוץ למעשה אחרי שהוא אירע ולא לפני.

בדיקה נוספת - הורמון בשתן

בדיקה נוספת אפשרית בודקת את הופעת ההורמון LH בשתן של האישה, ההורמון עולה בצורה חדה לקראת הביוץ. עלייתו בדם והופעת ההורמון בשתן הוא סימן שמקדים את הביוץ ב 12-24 שעות.

ערכות לבדיקת שתן ורוק

"הערכות הנמכרות בבתי מרקחת היום אמינות למדי, אך יש לבדוק את השתן יום-יום סביב זמן הביוץ. אם הביוץ יתמהמה, האישה עלולה לבדוק ימים רבים את השתן ולא תמצא את יום הביוץ. כמו כן, נמכרים היום גם מכשירים שבודקים בעקיפין את ההורמונים ברוק, הופעה והיעלמות של תבנית גבישים מסוימים, יכולה לעזור באיתור יום הביוץ.

הבדיקה המהימנה ביותר- האולטרסאונד

הבדיקה המהימנה ביותר לדבריו של ד"ר שכטר היא בדיקת האולטרה סאונד אשר עוקבת אחרי גדילת הזקיק בשחלה (זקיק- ה"בלון" בו מתפתחת הביצית לקראת הביוץ) ואפשר בהחלט לנבא בדיוק של יממה את מועד הביוץ אפילו יומיים קודם לכן. "החיסרון של בדיקה זו הוא הצורך בפנייה למכון אולטרה סאונד ובעבור אישה שצריכה לבצע בדיקה זו פעמיים או שלוש בחודש, מדובר בטרטור לא קטן".

מה בנוגע לנשים שומרות נידה, האם הן עלולות לפספס את מועד הביוץ?

"במידה והביוץ יוצא לפועל לפני היום 13 - 14, אזי אישה ששומרת נידה (ולא מקיימת יחסים עד לאחר שבעה ימים נקיים ללא דימום, בדרך כלל עד יום 13) לא תוכל לקיים יחסים בזמן הביוץ, לפחות חלק גדול מהחודשים, ולכן צפויה לה בעיה בהשגת הריון. קיימים פתרונות שונים כגון טיפול תרופתי לדחיית ביוץ או טיפול לקיצור ימי הדימום של הווסת על מנת שיום הביוץ יתלכד עם יום הטבילה במקווה, ובכך תשיג את ההריון המיוחל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by