בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משפט שלמה? 

משפט שלמה?

 
 
לימור גריף

ילדים רבים להורים גרושים מוצאים עצמם במסגרת של משמורת משותפת. מי קובע, מאשר ומחליט על החלוקה? עד כמה באמת חל שיווין מלא בין האם לאב ולמי זה טוב? הורות משותפת – תחילתו של משבר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאיפה שלא מסתכלים על זה (צילום: photos.com)
 מאיפה שלא מסתכלים על זה (צילום: photos.com)   
המונח "משמורת" או "חזקה" מתייחס לאחריות יומיומית ולגידולו של הילד, להתוויית דרך חינוכו ולדאגה עתידית. בעוד זמן קצר עומדת לפרסם את מסקנותיה "ועדת שניט", העוסקת בין היתר בחלוקת הנטל והאחריות על ילדים בין הורים גרושים. עו"ד רונן דליהו, מבעלי משרד עורכי הדין דליהו רונן ושות', המתמחה בדיני משפחה וירושה, שופך אור על הסטטוס העדין הזה.

זכויות הילד

זכויות הילד הוגדרו באמנה הבינלאומית לזכויות הילד שחתומות עליה מרבית מדינות העולם. האמנה מאגדת מספר עקרונות: עקרון השוויון, עקרון טובת הילד, עקרון החיים, ההישרדות וההתפתחות ועקרון השתתפות ילדים בהחלטות הנוגעות לחייהם. עו"ד דליהו מסביר כי לראשונה, מרוכזים באמנה בינלאומית ערכי יסוד בדבר זכויות וכבוד הילד, כשמטרתה העיקרית של האמנה היא שינוי מעמד הילד בחברה.

מהי הורות משותפת?

"הורות משותפת מושתתת על שני עקרונות: זכותו של הילד לשני הורים וחלוקת האחריות ההורית בין שני הוריו. במקרה של משמורת משותפת יגורו ההורים לאחר הגירושין בקרבת מקום, ולילד יהיו למעשה שני בתים, כאשר חלוקת הזמן לטיפול בילד תהיה שוויונית בין ההורים. מרבית הביקורת על הסדר המשמורת המשותפת מתייחס לכך שהפיצול בין שני בתים משרה על הילד חוסר יציבות, שכן חסר לו מרכז חיים, והדבר עשוי לפגוע בהתפתחותו".

בתי המשפט בארץ אינם נוטים לאשר משמורת משותפת

לדבריו של עו"ד דליהו, בתי המשפט בארץ אינם נוטים לאשר משמורת משותפת, אלא במקרים יוצאי דופן שבהם מוכח שהדבר משרת את טובתם של הקטינים. "על פי רוב תקבל האם את המשמורת הבלעדית. יחד עם זאת, במקרים בהם מגיעים ההורים להסכמה ביניהם על משמורת משותפת, הדבר מוסדר ביניהם בהסכם שנעשה לטובת הקטין ובית המשפט התרשם כי אכן ההורים מסוגלים לגדל את הילד בשיתוף כשטובתו לנגד עיניהם. לעיתים מבקש בית המשפט תסקיר או חוות דעת, בין אם מרשויות הרווחה או מיחידת הסיוע שליד בית המשפט שתתמוך בהסכמת ההורים בדבר משמורת משותפת".
 

"חזקת הגיל הרך"

התחרות על ליבו של הילד החלה (צילו אילוסטרציה:photos.com)
 התחרות על ליבו של הילד החלה (צילו אילוסטרציה:photos.com)   
על פי חזקה זו הקבועה בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, מסביר עו"ד דליהו, ילד עד גיל שש שנים יימצא במשמורת אמו, אלא אם כן נסתרה חזקה זו בהוכחת נסיבות מיוחדות. "ההנחה הקיימת היא כי ילד עד גיל שש זקוק לטיפול והשגחה צמודים, ועל כן מקומו הטבעי עם אמו. ההנחה מתבססת על כך שהאם לרוב עובדת שעות פחותות מהאב, נמצאת שעות רבות יותר בבית ומקדישה זמן רב יותר לטיפול בילדים".

חוק מחד ומציאות מאידך

"הנחה זו עומדת לעיתים בסתירה למצב הקיים, ויש הסבורים אף שהחזקה ממש בוטלה בפועל, שכן בהחלט קיימים מקרים בהם האב הוא זה שנמצא זמן רב יותר בבית והוא זה אשר מטפל בילדים. מדובר אמנם במקרים נדירים, אך בהחלט ייתכנו נסיבות בהן האב ראוי יותר להיות ההורה המשמורן. בית המשפט או בית הדין יפעלו בניגוד לעקרון חזקת הגיל הרך על סמך עדויות כבדות משקל, כאשר ההוכחה לסתירת החזקה מוטלת על כתפי האב".

מה יעשה במקרה של אי הסכמה?

כאשר לא ניתן להגיע להסכמה בין ההורים, יבחר בית המשפט את ההורה המשמורן בהתאם לעקרון "טובת הילד". לדבריו של עו"ד דליהו, נקודת המוצא בבדיקה להתאמה הורית היא השאלה מי מההורים עונה באופן מלא ומדויק יותר על צורכי הילדים הספציפיים: "מדובר למעשה במכלול של שיקולים אשר יכול בית המשפט להביא בחשבון במשמורת הקטין: הזכויות והאינטרסים של הילד, כמו גם שיקולי מסוגלות הורית של הוריו, קרי יכולתם לספק לילד את צרכיו הפיסיים והנפשיים. מאחר ו"טובת הילד" היא כלל ברזל, יבדקו בתי המשפט או בתי הדין את העניינים הבאים בבואם לקבל החלטה: מוסריותו של כל צד, התנהגותו כלפי הילד, ההתעניינות של כל הורה בגידול הילד, הדוגמא שישמש ההורה לילד ואפשרות ההענקה – חומרית ונפשית, היכולת לכבד את זכיותיו של ההורה האחר ,ועוד".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by