בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
איטליה 
מי אמר שאסור לזרוק אוכל 

מי אמר שאסור לזרוק אוכל

 
איטליה |
 
שחף איל

פסטיבל התפוזים באיטליה, קרנבל הפודרה בספרד, ורחובות שטובעים ברום בקריביים: הפסטיבלים החמים באמת של פברואר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ממוסחר, אבל למי אכפת. חוגגים ברחובות ריו (אימג'נבק/Gettyimages)
 ממוסחר, אבל למי אכפת. חוגגים ברחובות ריו (אימג'נבק/Gettyimages)   
מסיכות בוונציה? ריקודים בקריביים? פרחים בניס? או אולי בכלל ניסע לריו? בניגוד לקיפאון העייף אצלנו, עם הגשמים, הרוחות, והדאגה למצב הכנרת הנעלמת, הרי שינואר-פברואר הם חודשי הקרנבל המסורתיים בכל רחבי העולם הנוצרי. סיבה טובה לצאת לחו"ל, ולהצטרף לכמה מהמסיבות הגדולות בעולם: מתפוזים באיטליה עד פודרה בקריביים: החגיגות החמות של חורף 2008.
 

לרקוד עד אור הבוקר בריו

שני ילדים מתכוננים לקרנבל באחד מבתי הסמבה בעיר (אימג'בנק/Gettyimages)
 שני ילדים מתכוננים לקרנבל באחד מבתי הסמבה בעיר (אימג'בנק/Gettyimages)   
זה אולי בנאלי, אבל בנאלי מסיבה טובה, שכן אי אפשר שלא לפתוח עם אחד הקרנבלים המפורסמים בעולם, הקרנבל בה' הידיעה: זה של ריו דה ז'נרו.

אמנם כבר לא מדובר בחגיגות הספונטאניות של פעם, ואין ספק שהמסחריות השתלטה על הקרנבל, ובכל זאת, עדיין מדובר בחגיגה הלטינית המפורסמת בעולם. חודשים שלמים שוקדים כולם על הכנת התלבושות המורכבות, שיעורי ריקוד, ותכנוני ההפקה המדויקים. ארבעה ימים של שיכרון חושים, ריקודים סוערים, תלבושות צבעוניות, או לחילופין, אנשים נטולי כל תחפושת או תלבושת. לילות הקרנבל מציעים לקהל הרחב אפשריות רבות להמשך החגיגות: נשפי ריקודים מפוארים ויוקרתיים ומסיבות במועדונים מחד, חגיגות רחוב שפתוחות לקהל הרחב מאידך, עם מגוון להקות ומופעים אקזוטיים. לא כדאי להפסיד גם את מצעד בתי הספר לסמבה, תחרות המתקיימת בין בתי הספר על מקוריות, יצירתיות, דמיון ומקצבים. בשורה התחתונה, יהיה שמח, גם אם תבחרו שלא לקחת חלק בריקודים.
תאריכים: 2-5 בפברואר.
לפרטים נוספים כנסו לאתר
 

אלכוהול וריקודים בקריביים

יוצאים אל הקרנבל ברחובות טרינידד (flickr, adpowers)
 יוצאים אל הקרנבל ברחובות טרינידד (flickr, adpowers)   
מרטיניק היא פיסה קטנה של צרפת השוכנת בלב האזורים הטרופיים. אי קטנטן, שמדרומו וממערב לו משתרע הים הקריבי, ומצפונו וממזרח לו, האוקיאנוס האטלנטי. תושבי האי מתלבשים לפי צו האופנה הפריזאית, אוכלים באגטים וקרואסונים מהפאטיסרי בפינה, ומשלמים עבורם בפרנקים. את קרנבל מארדי גרא חוגגים במרטיניק כל שנה בפברואר במהלך חמשת הימים הקודמים לצום שלפני הפסחא.
בתקופה זו מתמלאים הרחובות בחוגגים מתודלקים, מתקיימות תהלוכות תחפושות, מוסיקה, ריקודים, תהלוכות המוניות של בובות ענק, שלל רקדנים ונגנים מחופשים, רכבי ענק מקושטים בצבעים עזים, והרבה מאוד רום.
תאריכים: 3 – 5 בפברואר. לפרטים נוספים כנסו לאתר.

טרינידד מחזירה מלחמה

עד שנות ה-30 של המאה ה-19 היו האיים טרינידד וטובגו שבקריביים, תחת שלטון צרפתי. כשעזבו הצרפתים, הם השאירו אחריהם את מורשת הקרנבל, שהפך לחגיגה חושנית ומתמשכת. הקרנבל בפורט אוף ספיין שבטרינידד נמשך יומיים, והוא הופך את רחובותיה של העיר למסיבה אחת גדולה, ורועשת להפליא. כל רחובות פורט אוף ספיין נסגרים לתנועת כלי רכב, ותנועה אנושית צפופה וקולנית ממלאת את החוצות בצבעוניות עזה, צלילי משרוקיות ותופים, וערב רב של תלבושות מדהימות. הקרנבל עצמו מתחיל בלילה, כשאת הרחובות שוטפים נגני סוקה וקאליפסו ואלפי רוקדים בתלבושות צבעוניות מרהיבות. חלק מהרוקדים צובעים את גופם בבוץ. בשעות הבוקר מתחילה חגיגת התחפושות. כל מי שנשאר נקי במהלך הלילה חייב להתלכלך או לחבוש מסיכה כדי להשתתף במסיבה. תהלוכת התזמורות היא חוויה בפני עצמה, כולם רוקדים, משתוללים, ומשאיות מקושטות שעליהם די ג`יז מיוזעים מוסיפים לשמחה.
תאריכים: 4-5 בפברואר. לפרטים נוספים כנסו לאתר זה.
 
 

מסכות, ניוקי ותפוזים באיטליה

משתתפים בפסטיבל המסכות בוונציה (אימג'בנק/Gettyimages)
 משתתפים בפסטיבל המסכות בוונציה (אימג'בנק/Gettyimages)   
אחד האירועים הססגוניים ביותר באיטליה הוא קרנבל המסכות של וונציה. שורה של מופעי תיאטרון, מחול, מוסיקה ואקרובטיקה. תהלוכת מסכות שמתחילה בכיכר סן מרקו ומתפרשת לכל העיר בשלל נשפים בארמונות ובבתי המלון. פסטיבל דומה אך צנוע יותר מתקיים בוורונה, כאשר האירוע המרכזי נערך בכיכר סאן זנו. בנוסף לתהלוכת המסכות, תוכלו ליהנות מטעימות הניוקי המפורסם.
קרנבל המסכות בוונציה: 25 בינואר עד 5 לפברואר. תהלוכת המסכות והניוקי בוורונה: 1 -3 לפברואר.
 
ערס מצוי וחינני מתכונן לזריקת התפוז באיבראה (אימג'בנק/Gettyimages)
 ערס מצוי וחינני מתכונן לזריקת התפוז באיבראה (אימג'בנק/Gettyimages)   
תפוזים עליך, נפולאיון

אחד הקרנבלים היותר משעשעים הוא קרנבל התפוזים של העיר איבראה שבחבל פיימונטה, איטליה. לתושבי איבראה מסורת ארוכת שנים של מרידה באי צדק ובסמכות שרירותית. בשנת 1194 התקוממו בעיר נגד הדוכס במחאה על ניסיונו לשכב עם אשתו של אחד מנתיניו. את אש המרד הציתה האישה ויולטה, שהפכה מייד לסמל החופש בעיר, ואף לדמות המרכזית בקרנבל מאז. במאה ה-18 כבש נפוליון את איבראה, ושוב חטפו אלפים את הג'ננה.

האירועים הנערכים בעיר היום מדמים את אותו המרד: הם מתחילים כאשר ראש העיר מוסר את מפתחות העיר לידי "הגנרל הנפוליוני" שינהיג את העיר במהלך ימי הקרנבל. מיד עם השתלטות הגנרל על העיר מתחילה "ההתקוממות העממית": בת דמותה של ויולטה מעלה את נס המרד, וסטודנטים "פורצים" אל בתי הספר התיכוניים ומשחררים מהם את התלמידים כדי שיוכלו להשתתף ב"מאבק". או אז מתחיל הבלגן האמיתי: פמלייתו של הגנרל מותקפת בידי אנשי העיר, שמשליכים לעברם מטחי תפוזים. אנשי החוק משיבים מלחמה בצורת מטחי פירות משלהם, וקרבות התפוזים משתלטים על כל העיר. הגנרל, כמובן, מפסיד תמיד. טיול ברחובות העיר בזמן החג הוא חוויה ססגונית , בכל פינה ניצבים אנשי העיר שמתחפשים לדמויות היסטוריות שונות, תזמורות רבות משתתפים עם כובעים אדומים וכלי נגינה מסורתיים ממלאים את איברי בצלילי מארשים עליזים.
תאריכים: 6 בינואר – 5 לפברואר. לפרטים נוספים כנסו לאתר
 

טורטיות והלוויה בברצלונה, מלחמת פודרה בלה פלמה

ברצלונה היא אחת הערים הדינאמיות והמסוגננות ביותר באירופה, עתיק אל מול מודרני, אופנה, מוסיקה, אומנות, נופים וחוויות קולינאריות. הקרנבל של ברצלונה משקף כמה מן המסורות והאספקטים של מסורת החגיגה הספרדית. במהלך ימי הקרנבל מושם דגש על מאכלים מקומיים מעולים, ותחרות הטורטיות המפורסמת שלו יוצאת לדרך. הטורטיות נבחנות לפי טעמן, המרקם שלהן, המילוי שלהן והאופן בו הן מוגשות. בנוסף לטורטיות מככב גם הבשר ובעיקר הנקניקיות המקומיות. תהלוכות שמחות במרכז העיר, ריקודים, מוסיקה והרבה יין מלווים את ימי הפסטיבל, הזדמנות נפלאה לשוטט ברחובות, לאכול הרבה, ולהביט בקהל החוגגים. על אף כל ההילולה השמחה, הקרנבל נחתם דווקא בהלוויה: מלך הקרנבל "נפטר" הוחוגגים, לבושים בשחור, מלווים אותו בדרכו האחרונה (בדרך כלל עד לפאב הקרוב).
תאריכים: 31 בינואר – 16 בפברואר.לפרטים נוספים כנסו לאתר
 
לה איסלה בוניטה, גרסת הבחורה. לה פלמה שבקנריים (flickr, WolfieWolf)
 לה איסלה בוניטה, גרסת הבחורה. לה פלמה שבקנריים (flickr, WolfieWolf)   
פסטיבל הפודרה בקנריים

לה פלמה הוא אחד האיים היפים בקנריים, ולכן דבק בו גם הכינוי "לה איסלה בוניטה" (האי היפה). בקרנבל סנטה קרוז באי לה פלמה משתמשים באבקת פודרה כדי "להילחם" אחד בשני ולפרוק קצת את לחצי היומיום. 5,000 קילו של אבקה עומדת לרשות התושבים, והם לא מהססים להעיף אותה גם על התיירים החנונים ביותר. רעיון הפסטיבל מבוסס על גלי ההגירה הגדולים שהגיעו לאזור בשנות ה-60 ותרמו לגידולה של העיר. הרעיון היה לערוך חגיגות אינדיאניות, ואמנם עד היום שיא מלחמות הפודרה הוא מצעד יפה בסגנון אינדיאני, הנערך לצלילי מוסיקה קובנית.
תאריכים: 1- 10 בפברואר. לפרטים נוספים כנסו לאתר
 

הקרנבל של ניס

הקרנבל של ניס נערך זו השנה ה-124 ונחשב לאחד האירועים הפופולאריים בריביירה הצרפתית בתקופת החורף. הקרנבל מתאפיין בתהלוכות בובות ענק צבעוניות המופעלות על ידי להקות תיאטרון, מוסיקה, ומופעי זיקוקין. המרכיב המסורתי המוכר ביותר בקרנבל הוא "מלחמות הפרחים", שבהן חולפות לאורך הטיילת המפורסמת "פרומנד דז אנגלה" עגלות ענק עמוסות פרחים, ומהן משליכות צעירות נאות, לבושות בבגדי ים (כן, למרות הקיפאון של החורף), מאות אלפי פרחים על הקהל. הקרנבל מזמן הזדמנות מצוינת להכיר את ניס, בירת הריביירה הצרפתית והעיר החמישית בגודלה בצרפת. תוכלו לשוטט בסמטאות הצבעוניות והצרות של העיר העתיקה, לבקר במוזיאונים, להאזין לקונצרטים, לצפות במופעי מחול או אופרה, וליהנות מגסטרונומיה משובחת.
תאריכים: 16 בפברואר – 2 במרץ. לפרטים נוספים כנסו לאתר

קישורים נוספים:

לטייל עם אלמדובר - האטרקציות הפחות צפויות של ברצלונה
בשום מדריך טיולים - איטליה בדרך אחרת
קיטש למתקדמים - הספוטים הרומנטיים ביותר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by