בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על כף האוזניים  

על כף האוזניים

 
 
לימור גריף

כולנו מכירים את דלקות האוזניים הפוקדות את ילדינו וברוב המקרים גם מחייבות טיפול אנטיביוטי. הדלקות משתנות בהתאם למיקומן, בין אם באוזן החיצונית או התיכונה. כיצד נטפל בכל אחד מן המקרים ומהן הדרכים הטבעיות למניעה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הילד צורח בלילה - הטו אוזן, אולי מדובר בדלקת (צילום:photos.com)
 הילד צורח בלילה - הטו אוזן, אולי מדובר בדלקת (צילום:photos.com)   
הפעם נתחיל מן הסוף להתחלה. שתי הדרכים המוכחות ביותר למניעה במקרים של דלקות אוזניים הן, הרחקתם של ילדים מעישון, ומשהות במעון יום עם מספר גדול של ילדים. יחד עם זאת, השימוש במוצץ לאחר גיל שישה חודשים, עשוי להגביר את שכיחותה של הדלקת באוזן, בעוד ההנקה מעל גיל שלושה חודשים מקטינה אותה.

שלושה סוגים של דלקות אוזניים

דלקת אוזניים היא ללא כל ספק אחת מתופעות הילדות המוכרות. לרוב, נתפסת כדלקת אשר מעלה חום גבוה, מעוררת אי שקט ואף מכאיבה. לדבריו של ד"ר רונן מוסרי, מומחה ברפואת ילדים, רופא ילדים בקופ"ח מכבי, קיימות לפחות שלושה סוגים של דלקות אוזניים, ומתפקידו של רופא הילדים לשים לב להבדל ביניהן ולדרכי הטיפול השונות.

דלקת אוזן חיצונית

"דלקת אוזן חיצונית היא דלקת של תעלת האוזן, הגורמת לכאבים באוזן גם בזמן הנעת האפרכסת. הדלקת נפוצה בעיקר בימות הקיץ, בזמן שהילדים משתכשכים בבריכות ובים וקיימת חדירת נוזלים לאוזן. לעיתים אותה דלקת יכולה להיגרם גם בחורף".

שיטות הטיפול

הטיפול בדלקת האוזן החיצונית נעשה בעיקר על ידי טיפות. ישנן טיפות המכילות אנטיביוטיקה וסטרואידים להשפעה מקומית, וישנן כאלו המכילות חומר נגד כאבים בלבד ואינן תורמות לריפוי. לדבריו של ד"ר מוסרי, חשוב מאוד דווקא בהקשר של דלקת האוזן החיצונית, להימנע מניקוי האוזניים על ידי קיסמים. "ניקוי האוזן פוגע בהגנה הטבעית שלה. כאשר מצטברים מים בחלל האוזן, הזיהום עשוי להחמיר. את השעווה שיוצאת מן האוזן כדאי לנקות עם מגבת".
 

דלקת האוזן התיכונה

 
"מדובר בדלקת האוזן התיכונה הנגרמת בד"כ בשל הפרעה באוורור האוזן". בין האף לאוזן מחוברת צינורית, בשל כך גם הקשר לנזלת (אף אוזן גרון), צינון, אבל לא רק. הדלקות באוזן התיכונה נגרמות על ידי וירוסים או חיידקים. לא תמיד הדלקת מלווה בכאב, מסביר ד"ר מוסרי, אך היא עשויה להתבטא בעליית חום.

טיפול אנטיביוטי במקרה של מחלה חיידקית

מכיוון שחלק מדלקות האוזן נגרמות מווירוסים, מקובל לנקוט ב"טיפול המושהה", במקרה של דלקות אוזניים לא קשות, ולתת לילד טיפול נגד כאבים וחום בלבד. "אם ישנם סימנים ברורים של מחלה חיידקית, חום גבוה וסימנים מכוונים בבדיקת האוזן, יש לתת טיפול אנטיביוטי כבר בהתחלה".
ד"ר מוסרי מסבר את אוזנינו ומציין, שחשוב לזכור כי לעיתים האוזן אינה נראית בריאה גם מספר שבועות או חודשים לאחר שחלתה. "בחלק מן המקרים ייתכן כי הילד לקה בחום בשל מחלה שאינה קשורה לדלקת באוזן. מראה האוזן "הלא יפה", יכול להעיד כי אלו הם שרידי הדלקת הקודמת".

נוזלים באוזניים

מדובר בסוג די נפוץ של דלקת אוזניים הפוקדת ילדים, ומתאפיינת כמצב שהוא יותר כרוני. "מדובר בבעיית ניקוז האוזן ולעיתים קשורה גם במבנה האוזן". לדבריו של ד"ר מוסרי, השימוש בתרופות ש"מייבשות" את הנזלת ואת הנוזלים בדרכי הנשימה נשמע הגיוני בניסיון למנוע דלקת אוזניים, אבל לא נמצא יעיל במחקרים מבוקרים.

חשש להפרעה בשמיעה

ד"ר מוסרי מבהיר שדווקא במצב זה חשוב לבחון הפרעה בשמיעה, בעיקר אם מדובר גם בדלקות אוזניים חוזרות (שמאובחנות כאמור כדלקת ולא כשריד של מחלה שכבר עברה). "מדובר בתהליך לא קל", מסביר ד"ר מוסרי, "מראה האוזן בילדים הוא לעיתים קשה לפענוח ולכן כדאי ואף מומלץ, במידה וקיים חשד להפרעה בשמיעה או דיבור לא ברור, לבצע בדיקת שמיעה (אותה בוחנים במכוני השמיעה השונים) ".

אלרגיה?

"דווקא ילדים שסובלים מדלקות חוזרות, מרוויחים לא מעט מטיפולי הרפואה המשלימה השונים (בעיקר הומיאופתיה) ולעיתים הנזלת הכרונית יכולה להיות אלרגיה שיוצרת את הבעיה, לכן טיפול ניסיוני באלרגיה יכול להוכיח אם אכן מדובר במצב".
 

מבנה האוזן

שכחנו לציין, צפויים לכם כמה לילות ללא שינה (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 שכחנו לציין, צפויים לכם כמה לילות ללא שינה (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
אצל ילדים עד גילאי שנתיים פלוס, מבנה האוזן הוא צר יותר, תעלת האוורור צרה וישנה הישנות של צינון והיווצרות דלקת אוזניים כתופעה משנית למחלות רבות. בסביבות גילאי שלוש, התעלה כבר מתרחבת וגדלה ולכן יורדת השכיחות של דלקות אוזניים לאחר כל צינון.

ניתוח כפתורים

מדובר באחד הניתוחים השנויים במחלוקת בעולם הרפואה. לא כל רופאי הילדים ימהרו לרוץ לבצע ניתוח כפתורים, שהוא בעצם עשיית חור בעור התוף המאפשר אוורור חיצוני באוזן התיכונה. כמו כן, אצל חלק מן הילדים תהיה המלצה להוציא בניתוח את השקד השלישי. "הניתוח לכפתורים באוזן אומנם אינו מסוכן, אך יש לתפוס אותו כניתוח לכל דבר עם גורמי סיכון שונים. החשוב מכל הוא למנוע כניסה של מים אל חלל האוזן, העלולים חלילה לגרום לה נזק".

המלצות

- לא מומלץ לנקות אוזניים עם קיסמים, לא משנה באיזה גיל.
- כדאי לנסות טיפולים הומיאופתים, שיכולים לסייע בחלק מן המקרים.
- כדאי לבדוק אלרגיה ולנסות טיפול מונע במטרה לסלק את הצטברות הנזלת.
- להימנע מעישון בכלל וליד הילדים בפרט - ידוע כי עישון מעלה את השכיחות של דלקות האוזניים, גורם להצטננויות ולדלקות של מערכת הנשימה העליונה.

עוד מוסר ד"ר מוסרי כי הוא לא שולל את תרופות הסבתא השונות כמו להוציא ילד לשמש למטרת ייבוש הנזלת או שימוש בצמר גפן לאחר מתן טיפות לאוזן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by