בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יחסים מסוכנים  

יחסים מסוכנים

 
 
לימר גריף

דורות של נשים משרישות את התובנה הנשית מאם לביתה, לנכדתה וכן הלאה. מדוע יחסי אימהות בנות מצוירים כמשהו כועס, איום, כנוע ובעיקר מאוד רגיש?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפעמים פשוט צריכים לצעוד על קצות האצבעות (צילום:sxc)
 לפעמים פשוט צריכים לצעוד על קצות האצבעות (צילום:sxc)   
רוצות להיות בדיוק כמותן או שונות לגמרי? מדוע יחסי אמהות בנות הם בין היחסים המורכבים ביותר ומתי, אם בכלל, תגיע צפירת ההרגעה?

הפרידה קשה

נשים רבות מתפנקות עצם לידת בת. הן רוצות לפנק, לסרק, להלביש כאוות נפשן, יש אלה שיתלבשו ממש בדיוק אותו הדבר. נלי שטיין, מטפלת משפחתית זוגית ומינית מסבירה, שהאם מעודדת את הדמיון לבת מכיוון שהיא רואה בביתה את הבבואה הקטנה של עצמה. "הילדה הקטנה צומחת להיות אדם נפרד ובסביבות גיל ההתבגרות מתעורר הקונפליקט בו האם צריכה לתת לילדה להיפרד. את הבן האם מעודדת כבר בגיל חמש לנפרדות (אל תבכה, אתה לא בת, אתה גבר קטן, תהיה חזק) ובכך מחזקת את הזהות שלו, את הבת האם צריכה לידה, בפרט שהחברה מחזקת אותה ונותנת לה לגיטימציה. כשהבת פוסעת בצעדי התרחקות ראשונים בגיל ההתבגרות, לאמא זה לא תמיד מתאים, אז מתחילות המריבות הסובבות הגדרת זהות". האם מבינה שביתה גדלה ומצד שני היא מתקשה לשחרר.

נחיתות מגדרית?

ענת גור, פסיכותרפיסטית ושותפה מנהלת במכון "אנימה" המתמחה בפסיכותרפיה עם נשים מסבירה, שיחסים בין אם לביתה מצד אחד אינטימיים, אך מאידך טעונים בכעס רב של הבנות על האימהות, שרוצות להיות שונות מהן. פמיניסטיות רבות טוענות, לדבריה של ענת, שבנות כועסות על אימן מאחר שהן מגלות כבר בגיל צעיר שלהיות בת בחברה שנוטה לגבריות, משדרת עמדת נחיתות. "הן כועסות על האימהות על שהנחילו להן את הנחיתות שלהן".
 

כוח אבהי מול כניעה אמהית

 
אבות למשל, מסבירה גור, מייצגים עבור הבת את הכוח, העולם החיצוני, נפרדות, תשוקה מינית וחופש. האם עבור בנים וגם בנות, מייצגת את הסימביוזה – "הקשר ממנו ילדים בדרך כלל מבקשים להשתחרר". מכיוון שההורות אינה שוויונית, יוצא שהבנות נותרות לכודות בקשר עם האמא וכתוצאה מכך הן מאשימות אותה על שהן: "אזרחיות מדרגה שנייה. הן בעיקר כועסות על דרך החיים של האם ועל הכניעה".

שחרור כעסים

יחסי אימהות בנות הם אולי היחסים הקרובים ביותר בתרבות שלנו, טוענת גור. הכעס, לעומת זאת, עומד בסתירה מוחלטת לאותה מורשת של אהבה וקשר בין האם ובתה. היחסים האלה מובנים בחברה שהיא גברית במהותה ומכאן לב הבעיה. גור ממליצה למטופלותיה לרפא את אותה מערכת יחסים עם האם על ידי שחרור הכעסים. "ככל שאימהות יהיו יותר מוערכות, יותר שוות, הן יוכלו להעניק לבנות שלהן יותר כוח במקום חולשה".

אמהות ממשיכות לשמר חוסר שוויון בין המינים

במקום לשחרר את הבנות שלנו, מסבירה נלי, אנו מורישות מדור לדור את תחושת הנחיתות. אימהות מגבילות כל העת את הבנות שלהן על רקע ערכים תרבותיים, לעתים בצדק ובצורה מותאמת למציאות החברתית, אך מצד שני גם משמרות חוסר שוויון. "אמא תחנך את ביתה שלא לקיים יחסים בגיל מוקדם, שתיזהר ברחובות, תיזהר מאנסים, לא תתמסר בקלות כדי שלא תפגע, אך מצד שני היא גם כובלת אותה שלא תהיה חופשית מבחינה מינית, נפשית ומחשבתית".

שונה מאמא

אצל כולנו קיימת הפנטזיה להיות שונות מהאימהות שלנו, אומרת גור ומסבירה כי נשים רבות מחפשות להיות אנטיתזה לאימהות שלהן מתוך המקום הכעוס על הכניעות והפסיביות. באופן חיצוני ניתן לעשות שינוי מאוד גדול, מסבירה גור, כמו להיות קרייריסטית או חזקה, בניגוד לאם שהייתה למשל עקרת בית, אך השינוי הפנימי הוא קשה יותר, "חלק גדול ממה שאנחנו תלוי בדרך שבה חינכו אותנו".
 

מתי ירגעו היחסים?

רק עכשיו הגיעה הרגיעה (צילום אילוסטרציה:sxc)
 רק עכשיו הגיעה הרגיעה (צילום אילוסטרציה:sxc)   
הצורך של נשים להתרחק מאימן נובע מן המקום שרוצה להוכיח שהן יכולות לעשות יותר טוב ממנה. האיזון מגיע בשלב שהבת הופכת להיות אמא בעצמה. אז מתעוררת אחוות נשים, בעוד הלידה הוא נושא מאוד משמעותי ומרכזי בחיים. "הבת סומכת על האם על שגידלה ילדים, מרגישה כי היא יכולה לבקש ולדרוש ממנה כל עזרה". נלי מוסיפה להבהיר כי לעיתים קיימת ציפייה של הבת, שהיא לאו דווקא מודעת, שהאם תטפל בה עוד קצת.

אמהות כמודל לחיקוי

גור מוסיפה לחדד שכאשר נשים הופכות להיות אימהות בעצמן הן נוהגות לחקות את המודל של האימהות שלהן. השוני יכול להגיע עם המודעות עצמה, דרכה תוכל הבת לשנות דפוסים שאינם נכונים לה. אימהות רבות מעוניינות שביתן תהיה התיקון שלהן, שתעשה ותצליח במקומות שהיא לא הצליחה להשיג בחיים. מכאן מסכמת גור כי אין סוף לדור הבנות, הפתרון היחיד הוא לשחרר ולהרפות, בעוד האימהות יתחילו להבין שעליהן לאפשר לבנות שלהן לחיות את חייהן ולגבש זהות משל עצמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by