בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון בסיכון 
מורעלות על זה  

מורעלות על זה

 
הריון בסיכון |
 
לימור גריף

רעלת הריון היא אחד מסיבוכי ההריון הנפוצים ביותר. מהם הסימנים האופייניים, דרכי הזיהוי והסכנות האורבות לאם ולעובר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שימי לב לשינויים חריגים בבריאותך (צילום אילוסטרציה:sxc)
 שימי לב לשינויים חריגים בבריאותך (צילום אילוסטרציה:sxc)   
הסימנים המזהים של רעלת הריון כוללים עליה חדה בלחץ דם, אך לא רק, מדידות חריגות של לחץ דם מאפיינות תופעה זו, אך תתכן פגיעה גם באיברים נוספים כגון: עיניים, כבד, מוח וכליות ואף יכולה להיות השפעה על העובר. שיחה עם ד"ר יפעת וינר, גניקולוגית בכירה, אחראית על היחידה למעקב הריון בסיכון "אשפוז יום", בביה"ח "אסף הרופא" ומנהלת המרכז לבריאות האשה בקופ"ח "מכבי" במודיעין.

כמה סיבות לרעלת

ישנן השערות רבות בנוגע לגורמי המחלה, לדבריה של ד"ר וינר, ועדיין לא קיים הסבר מדויק אחד. רוב הסיבות מתייחסות לתפקוד השליה וליחסי הגומלין שבין הרקמה השלייתית, שהיא רקמה עוברית במקורה ותהליכים ביוכימיים המתרחשים כתוצאה מהמצאות רקמת שליה או בתגובה לה, בגוף האם.

גורמים המעלים את הסיכון לרעלת

קיימים גם גורמי סיכון להתפתחות רעלת הריון, כגון: יתר לחץ דם שקדם להריון, סוכרת הריון, נטייה תורשתית או נרכשת לקרישיות יתר, מחלת כליות כרונית, הריון מרובה עוברים, גיל אם צעיר מאוד או מבוגר (35). "יש הסבורים שרעלת הריון היא מחלה ייחודית להריונות ראשונים וישנן עבודות שהראו כי רעלת הריון בגיל הריון מוקדם (בהריון אחד), מהווה גורם סיכון לרעלת הריון גם בהריון הבא.
 

כיצד מזהים רעלת הריון?

 
"חשוב מאוד לזכור כי רעלת הריון או בלועזית preeclampsia היא תוצאה של תהליך ואוסף של אירועים פיזיולוגיים הקשורים לבעיה בכלי הדם בגוף האם". "לרעלת פנים רבות ולא תמיד ניתן לזהותה מיד". לדבריה של ד"ר וינר, צריך לחשוד בתחילת התהליך ולהתייחס לתלונות קליניות של האשה ולהיעזר בבדיקות מעבדה על מנת להתקדם באבחנה. כמו כן, יש להתייחס גם לחומרת המחלה.

הסימפטומים הבולטים לרעלת הריון

אחת התופעות המוכרות ביותר, אותה מציינת ד"ר וינר, היא יתר לחץ דם וערכים מעל 140/90 במדידה מעבר לשבוע 20 להריון. תופעות נוספות היכולות לרמוז על התפתחותה של רעלת הריון יכולות לכלול עליה דרסטית במשקל, תלונות של טשטוש ראיה, כאב ראש עז, כאבים ברום הבטן ותתכן גם הופעה של בצקות בגפיים. יתכן שתופענה מספר תלונות ביחד או באופן מתמשך ואפילו ללא רצף מובהק. לדברי ד"ר וינר, חשוב לזכור שהתופעות הנ"ל צריכות להיות חריגות. במידה והאישה חשה או שמה לב לסימנים שציינו, כדאי לה לפנות לבדיקת רופא, שכנראה יפנה אותה לבדיקת לחץ דם וחלבון בשתן.

רעלת משותפת?

מסתבר כי גם העובר "שותף" לרעלת, אם כי לדבריה של ד"ר וינר, הוא שותף עקיף לתהליך כיוון שמדובר בבעיה שלייתית במקור. יתכנו מצבים בהם השליה אינה מתפקדת במלוא יכולתה ומכאן עלול להיווצר מצב של אי ספיקה שלייתית. "אין משמעות הדבר שהעובר פגוע מבחינה מבנית או גנטית, אלא שאספקת הדם אל מיטת השליה מעוכבת ומשפיעה בכך על גדילתו התקינה ברחם". במצבים קשים של רעלת הריון יתכן כי הרמז הראשון לכך, אפילו לפני הופעה של יתר לחץ דם, יהיה סימן לעיכוב בגדילה תוך רחמית של העובר.

זיהוי מידיי

"המצב הקיצוני ביותר והלא שכיח של Preeclampsia נקרא Eclampsia. מדובר בהתכווצויות כלליות של הגוף כמו אלו הנראות באפילפסיה. כתוצאה מהן תתכן פגיעה רב מערכתית בגוף האם: במוח, כבד, ריאות, כליות ועד למוות אימהי שהינו נדיר ביותר".
 

האם ניתן לטפל?

אל תבהלי - גשי להבדק (צילום אילוסטרציה:sxc)
 אל תבהלי - גשי להבדק (צילום אילוסטרציה:sxc)   
על מנת להפסיק את הידרדרות התהליך המתרחש ברעלת הריון יש ליילד את האשה. ד"ר וינר מסבירה כי בזמן הלידה, האישה מטופלת בתכשיר הנקרא מגנזיום סולפט, שתפקידו למנוע הופעה של התכווצויות ע"י השפעה מוחית. במשך כל הלידה עוקבים אחר סימנים חיוניים אצל האישה באמצעות מד לחץ דם, קטטר להערכת מתן שתן ובמידה ולחצי הדם עולים, היא מקבלת טיפול תרופתי דרך הוריד.

"במידה והרעלת הופיעה בשלב מוקדם יחסית של ההריון והיא אינה חמורה, נהוג לאשפז את האישה, לטפל במגנזיום ולתת סטרואידים על מנת לנסות להביא להבשלה מהירה של ריאות העובר ורק אז, ליילד".

חשוב לדעת

אין דרך למנוע הופעה של רעלת הריון, מציינת ד"ר וינר, אך יש מקום להעלות את המודעות הנשית בנוגע לבעיה אפשרית זו. היא ממליצה לנו לעקוב אחר התהליכים הבאים: חשוב שנשים הרות תקפדנה על מעקב אחות ורופא מסודרים. שתפו את הגניקולוג או את רופא המשפחה שלכן בכל סימן קטן המציק לכן. חשוב שתיקחו בחשבון את הסימנים שציינו ותבינו כי מדובר בתופעות חריגות. שימו לב לחדות הכאב או לפתאומיות שבהופעתו, לתדירות שלו ולחריגותו. בין הביקורים אצל הרופא, היו ערניות לתופעות שציינו. לגבי בצקות גפיים - שימו לב אם הטבעות שלך פתאום אינן עולות עליך (לא מדובר בתהליך במשך תקופה ארוכה, אלא במשהו פתאומי). שמרו על משקל הריון תקין (אישה עם BMI רגיל בהריון צריכה לעלות בין 12 -13.5 ק"ג ).

אם הינך בשבועות האחרונים להריון, בכל מקרה שבו מופיעה תופעה חריגה שאינה נראית לך, גשי להיבדק. ללא זיהוי ואיתור מוקדם של הסימנים המבשרים לרעלת הריון, תיתכן פגיעה רב מערכתית מסוכנת להרה שעלולה לפגוע גם בעובר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by