בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תערוכה 
הגמד המשוגע 

הגמד המשוגע

 
תערוכה |
 
רויטרס

תערוכתו של האמן הספרדי חואן מונוז לא מתאמצת אפילו להסתיר את האלימות. הטייט מציג: גמדים כרותי רגליים וקרחים משוגעים, ביצירותיו של האמן שתמיד נשא סכין חדה בכיס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היציאה Many Times, עד סוף פברואר בטייט, לונדון (אויטרס)
 היציאה Many Times, עד סוף פברואר בטייט, לונדון (אויטרס)   
דמויות הנתלות על גבי חוט תיל מלשונן, תוף המנוקב בזוג מספריים ופסלים נטולי רגליים – אלו הם רק חלק מהדברים שמבלבלים את המבקרים בתערוכתו הרטרוספקטיבית הראשונה של האמן הספרדי חואן מונוז. התערוכה המוצגת בגלריית טייט הלונדונית, וכוללת מעל 70 מיצירותיו של מונוז, ביניהן גם כאלה שלא נחשפו בעבר.

"בעבודותיו של מונוז ישנם גם אלמנטים אחרים מלבד לרמזים אלימים," מסבירה שיינה ווגסטף, אוצרת התערוכה. לגבי הסכינים שמוצגות לראווה בארונות זכוכית, נשכחות על גבי גרם המדרגות או מונחות באופן מחושב על המעקה, התבדחה שיינה ואמרה "שלא היה קל לאשר את הצגתן, בשל תקנות הקשורות בבריאות ובביטחון". בהקשר זה אף ציינה, כי מונוז נהג תמיד לשאת עמו סכין לכל מקום.
 

אמנות שנקטעה באיבה

היצירה The Wasteland. אשליה אופטית וגמדים מגחכים בחדר הסמוך (תמונה: רויטרס)
 היצירה The Wasteland. אשליה אופטית וגמדים מגחכים בחדר הסמוך (תמונה: רויטרס)   
חואן מונוז, שגדל בספרד בימי שלטונו הדיקטטורי של פרנקו, זכה לתהילה במהלך שנות ה-80 בעקבות מבני הארכיטקטורה המסתוריים שעיצב. אלה שימשו כתפאורות לדמויות התיאטרליות של מונוז - בובות הפיתום, הבלרינות והגמדים, אותם יצר מיציקות אפורות בגודל טבעי.

ב-2001 היה מונוז לאמן השני שהוזמן לעצב את אזור ה- Turbine Hall בגלריית טייט. ווגסטף מתארת את תוצאות התערוכה ההיא כנקודת שיא בקריירה של מונוז, שנקטעה באיבה זמן קצר לאחר מכן בעקבות מותו בטרם עת בגיל 48.

כשהיא עומדת ליד אחת מיצירותיו הגדולות של מונוז, The Wasteland, מסבירה ווגסטף "שאחד מהאתגרים הגדולים בתערוכה היה למקם כל אחת מעבודותיו של מונוז, הדורשות מרחב בשל גודלן". ביצירה ייחודית זו, המבקר בתצוגה הולך על רצפת לינוליאום, והבנויה על אשליה אופטית של קוביה הנמצאת תחת עינו הבוחנת של גמד עשוי ברונזה היושב על ענף. בחדר סמוך מתגודדות כמאה דמויות קירחות, נטולות רגליים וזהות כמעט לחלוטין, ומצחקקות בשיגעון.
 

"לא להישאר איתן בחדר אחד לבד"

"אני אוהב בייחוד את תחושת האי-נוחות שכל עבודותיו מעוררות" הסביר שר התרבות הספרדי, סיזר אנטוניו מולינה, בתצוגה המקדימה לאורחים שהמוזיאון חפץ ביקרם. מולינה, שהכיר את מונוז ואפיין אותו כאדם מופנם המכור לעבודת היצירה, טען כי חלק מהדמויות בתערוכה נראות מרושעות, ואף הוסיף כי "לא היה רוצה להימצא לבד עמן".

שם: Juan Munoz - A Retrospective
מיקום: מוזיאון הטייט מודרן, לונדון.
תאריכים: עד 27 באפריל בלונדון, משם תעבור למוזיאון גוגנהיים בעיר בילבו שבספרד, ולמוזיאון Serralves בעיר פורטו שבפורטוגל.

קישורים נוספים:
מוזיאון לכל ילד
מסעות בעקבות אגדות באירופה הקלאסית
אמריקה לבלעי קיבה חזקה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by