בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדי רחוב  

ילדי רחוב

 
 
לימור גריף

ילדים משוטטים. האם מדובר בהזנחה הורית או בסקרנות ילדותית? מאיזה גיל הם יכולים לצאת לרחוב לבדם, ומה אם הגיע השלב שבו הם מסרבים שנלווה אותם לכל פינה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לי חולשה למרצפות רחוב (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 יש לי חולשה למרצפות רחוב (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
לירון און, פסיכולוג חינוכי ומטפל בילדים ונוער, טוען כי מדובר בשתי סוגיות. האחת, מתייחסת לסוג מסוים ואף רגיש של אוכלוסיה הנמצאת ברחוב ללא השגחה מצד ההורים. השנייה מתייחסת לילדים שמצאים ברחוב באישור הורי.

תופעת רחוב

לצערנו, יש לא מעט ילדים שמסתובבים לבדם ברחובות עד שעות מאוחרות של הערב, ללא פיקוח מצד ההורים. אכן לא מדובר בגילאי 4- 5, אך בהחלט כמו תמיד יש גם יוצא מן הכלל. לדבריו של לירון, הרחוב עשוי לשמש סביבת חיים טבעית בהיעדר סביבה תומכת בבית או שהוא יכול להתקיים לצד הסביבה הביתית. בכל מקרה, המינוח "ילד רחוב", גורר אסוציאציות טבעיות המתקשרות עם חוסר תמיכה ביתית והזנחה.

ללא השגחה הורית

"מדובר לרוב בתופעה שמתרחשת בסביבות גיל ההתבגרות ולא חלה בסביבת האוכלוסייה הצעירה מאוד. דווקא בשל העיסוק בקבוצת השווים, הערך ההתפתחותי של התרועעות עם בני גילו, חשוב מאוד למתבגר ואף הופך לצורך קיומי המספק למתבגר המשוטט מילוי צרכים שאינו יכול למלא בסביבת הבית או ביה"ס. כמו כן, יש אוכלוסיות שאצלן החולשה הביתית ניכרת, כמו למשל אוכלוסיה קהילתית של עולים, שמתנהלים בתרבות הנסמכת על שכונתיות גדולה".
 

חולשה משפחתית

 
הורים עולים שאינם שולטים בשפה, בתרבות ובמציאות הישראלית, מתקשים לנהוג על פי הקודים המקובלים והם חשים מנוכרים. ילדים רבים מבלים את שעות הפעילות אחר הצהריים בחוגים השונים. ודווקא הקהילות החלשות כלכלית לא יכולות לאפשר זאת לילדיהם. מכאן ששפע הזמן הפנוי בתוספת היעדר השגחה הורית על התפקוד הלימודי למשל, עלול לגרום לילדים "לשוטט" ולנסות "לשרוף" את זמנם הפנוי ברחוב.

תרבות ישראלית

התרבות שלנו נסמכת על השהות בבית. יש לנו כיום לא מעט גירויים כמו מחשב, טלוויזיה, משחקים (לבד או עם חברים), עבודות יצירה, חוברות עבודה וגם שיעורי בית. די נדיר שילד עם סל גירויים רחב, ירצה להיות ברחוב. המטרה שלנו ההורים היא לחשוף אותם אל העולם באופן מבוקר".


כיצד בונים אמון בסביבה?

"ילד יבנה אמון בסיסי בסיטואציות שמתרחשות מחוץ לבית. כמו כל דבר ראשוני, גם כאן הוא יזדקק לתיווך ההורים. כפי שחל ראשית המעבר מהבית לגן, בילוי עם חברים (הכנסת הזר) ועוד".
 

מאיזה גיל יכול לבלות ילד לבדו ברחוב?

פשוט אין לי את הפינה שלי בבית (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 פשוט אין לי את הפינה שלי בבית (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
"ילד בן ארבע שמתהלך לבדו ברחוב הוא מראה נדיר למדי, אך כפי שכבר אמרנו, חשוב שנזכור מאיזו קהילה הוא מגיע. אם מדובר בקהילה הקיבוצית למשל, זה אינו מראה נדיר כלל".

מה מזמן הרחוב?

באופן יוצא דופן ילד ברחוב, לדבריו של לירון, יכול להיות ילד שמאוד בטוח בעצמו. ברחוב קיימים לא מעט גירויים שלא נמצאים בבית המזמנים את הילד להתחכך במצבים שאינם מוכרים, אפילו מצבי סיכון מאתגרים כמו חציית הכביש.

ילד חייב בהשגחה הורית

"ילדים עד גיל שש ,לדעתי, חייבים בהשגחה הורית. אבל אל תעמיסו עליהם, אם הם נפגשים כמה חברים, דאגו שהורה אחד מכלל ההורים יהיה בסביבה למקרה שמזמן התערבות או עזרה כמו חציית כביש, שימוש פתאומי במתקן ציבורי שאינו מתוחזק כראוי ועוד".

רחוק אבל קרוב

לסיכום, ילד רחוב שנקרא גם בשפה מוכרת יותר 'ילד מפתח' הוא ביטוי זר, מנוכר, לא נעים, במיוחד בימינו, שהחמימות הביתית והמשפחתיות עולים שוב ושוב על הפרק. לירון מוסיף שלא ניתן לגדל ילדים בשלט רחוק ויהיה מה, ילד זקוק לנוכחות מבוגר, במיוחד בגילאים הצעירים. ילד צריך לדעת שההורה זמין בשבילו, יש לו על מי לסמוך, אז אם הוא מתעקש לצאת לבד לרחוב, נסו לברר למה ועם מי, דאגו שיהיה עם מבוגר אחראי בסביבה הקרובה ועודדו אותו לאחר מכן, לשתף אתכם בחוויותיו, שלא מתוך חרדה, אלא מתוך סקרנותכם לדעת מה הוא גילה ונסו כמובן לתת לו ספייס – מבלי להישאר רחוק מדי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by