בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מזון מהיר  

מזון מהיר

 
 
לימור גריף

מי צריך על פי חוק לשלם מזונות לילדיו, כיצד נקבע גודל המזונות ומה קורה כשלא עומדים בתשלום? הכל על חוקים, תקנות וצווים שנכנסים לתוקף רק אחרי שמתפרקת משפחה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנסות להתרגל למצב החדש (צילו אילוסטרציה:photos.com)
 מנסות להתרגל למצב החדש (צילו אילוסטרציה:photos.com)   
החוק לתיקון דיני מזונות קובע כי מזונות קטינים יקבעו רק על פי הדין האישי. במקרה של יהודי, הדין הוא כאמור עברי, שמטיל באופן טבעי את חובת המזונות על האב, אך בימינו אנו, בתי המשפט לענייני משפחה בישראל, נוטים לקחת בחשבון גם את גובה משכורתה של האם. ראיון עם עו"ד רונן דליהו, מבעלי משרד עורכי הדין דליהו רונן ושות', מתמחה בדיני משפחה וירושה, על משפחות, דינים ומה שביניהם.

התחשבות בסטטוס של האב

פסיקה עקבית של בתי המשפט קובעת כי גם אב שאינו עובד או התפטר מעבודתו מחויב לשלם מזונות לילדיו הקטנים וזאת מתוך עיקרון טובת הקטין. יחד עם זאת, בית המשפט מתחשב במידת מה גם בהכנסות האב, פוטנציאל השתכרותו ורכושו בטרם יחייב אותו במזונות כאלה או אחרים.

כל קטין זכאי למזונות

לדבריו של עו"ד דליהו, כל קטין זכאי לתבוע מזונות, ואין כל חשיבות לעובדה האם הוריו נשואים זה לזה, מעולם לא נישאו או באיזה טקס חתונה בחרו. כמו כן, כל טענה הנקשרת בביטוי "גניבת זרע" בהקשר לתשלום מזונות, אינה נלקחת בחשבון בבתי המשפט בישראל.
 

כיצד מחשבים את היקף המזונות?

 
"בנוגע למזונות ילדים, החובה המשפטית היא שווה לכול, לפחות 'כדי צורכם' של הקטינים. מדובר בצרכים בסיסים וחיוניים. בשולחן ערוך נקבע שחובת המזונות כוללת בתוכה לא רק אוכל, אלא גם בגדים, מדור, ריהוט וכלי בית. פסיקת בית המשפט העליון צמצמה ותיחמה את היקף הצרכים לצרכים מינימלים, שקיומו הממשי של הקטין תלוי בהם".

צרכיו ההכרחיים של הקטינים נקבעים על פי שני מישורים:

המישור הכללי - צרכים מינימלים של קטין שהוא חלק מאוכלוסיית הקטינים. המישור הפרטי - צרכים מינימלים נוספים של אותו קטין נשוא התביעה, כמו למשל הוצאות רפואיות, שאין לקטין אחר בן גילו. על פי המדיניות השיפוטית הננקטת ובהתאם לרוח התקופה, יש לסווג רכיבים נוספים כצרכים חיוניים כגון: הוצאות חינוך ולימוד, חופשות, בילויים, צעצועים, ספרים ודמי כיס, הוצאות רכב ונסיעות, עוזרת בית או מטפלת בקטין, חוגים, כבלים ואגרת טלוויזיה, אינטרנט, טלפון נייד, חיסכון, מספרה, מתנות לימי הולדת ועוד.
 

כיצד נקבע גובה המזונות במקרה של משמורת משותפת?

כך היינו (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 כך היינו (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
בפס"ד שנקבע לא מכבר על ידי כבוד השופטת וילנר, נקבע כי נכון להעמיד את שיעור הפחתת המזונות לאב במקרים של משמורת משותפת בכ- 25% מסכום המזונות שהאב היה מחויב בו, לו היו הקטינים נתונים למשמורת האם. יחד עם זאת, הוצאות המדור: שכר דירה וארנונה החלות על האב, אינן פוחתות בשל העובדה שהקטינים נמצאים במשמורת משותפת. שיעור ההפחתה יקבע בכל מקרה לפי נסיבותיו תוך איזון ראוי בין מכלול הגורמים: גובה הכנסות שני ההורים, רמת החיים לה הורגלו הקטינים, צרכי הקטינים ועוד.

מה קורה כאשר לא עומדים בתשלומי המזונות?

כאשר האב אינו עומד בתשלומי המזונות ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל לגבית הסכום ובמקרים מסוימים בהם האם אינה עובדת או משתכרת בהכנסה נמוכה, היא יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל את הסכום שנפסק ע"י בית המשפט. חשוב להדגיש כי בפסיקת בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין, אין הסדר בדבר אופן גביית התשלומים שנפסקים, אלא אם כן, ערכאות אלה מאשרות הסכם גירושים או מזונות שבו נקבע מנגנון כלשהוא לתשלום: תשלום במישרין באמצעות הוראת קבע, תשלום באמצעות שיק מידי חודש בחודשו, בהעברה בנקאית ועוד. על כן, מאותו רגע שנפסקו סכומי התשלום, אם בגין מזונות או אם בגין כל חיוב אחר, כמו למשל הוצאות על אותו צד שנפסקו, יש לבחור את הדרך והצורה לגבות את הכספים שהצד שכנגד תלוי בהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by