בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המרוץ לזחילה  

המרוץ לזחילה

 
 
לימור גריף

מדוע זחילה כל כך חשובה להתפתחות התינוק? על מה יכול יכול להעיד עיכוב בזחילה? וכיצד ניתן לעודד תינוק לתנועה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העיכוב הוא בדרך כלל בסבלנות ההורים (צילום אילוסטרציה:Photos.com)
 העיכוב הוא בדרך כלל בסבלנות ההורים (צילום אילוסטרציה:Photos.com)   
כמו כל שלב התפתחותי, ילדים יכולים לעבור אותו באופנים שונים. ענבל שמיר, מאבחנת ומטפלת בשיטת "ורדי", ומיכל פרידמן, מרפאה בעיסוק התפתחותית, "מרכז מעוף", מסבירות על התהליך ומה קורה כשזה מתעכב?

ארבע על ארבע

שמיר מסבירה, שאחת הזחילות המוכרת יותר היא זחילת שש, המציינת שש נקודות מגע ברצפה: שתי כפות ידיים, שתי ברכיים ושתי כפות רגליים. זחילת גחון היא זחילת נחש, הכוללת שימוש בבטן ובבית החזה. אם התינוק מחליט דווקא לזחול על גחונו, כנראה הוא יתקדם בקרוב אל זחילת שש המסורתית. זחילת דוב היא זחילה הכוללת ארבע נקודות מגע ברצפה – שתי כפות ידיים, שתי כפות רגליים, כאשר הטוסיק מורם מעלה. גם זחילה זו אינה מהווה שלב התפתחותי בפני עצמו, ואם היא מופיעה, היא אמורה להתלוות לזחילת שש תקינה.

מכורח הזחילה

מגיל שבעה חודשים, לדבריה של מיכל פרידמן, מתפתחים מרכיבי התנועה במגוון רחב: התינוק השוכב על הרצפה מקבל גרייה תחושתית רבה מחלקי גופו כנגד המשטח. דחיפת המשטח תתבצע בתנועות יישור, כשההתקדמות היא לאחור, מאחר ופלג גופו העליון מפותח מהתחתון.

ממשיכים לנוע

בהמשך תתפתח הכפיפה הצידית (lateral flexion) המאפשרת העברות משקל ותנועה סביב ציר גופו (pivoting) כשהאגן משמש כציר, בעוד הידיים נעות לכיוון אחד והרגליים לכיוון הנגדי. בתחילה, הזחילה מתבצעת תוך קיצור של אותו צד והארכת השני, לאחר מכן הילד עובר לזחילה רסיפרוקלית (יד ורגל נגדיות) הנראית כמו הליכה של בעלי חיים.

רוטציה טבעית

"מרכיב הרוטציה (היכולת להזיז את חלקו העליון של הגוף, כשחלקו התחתון יציב), מפתח את האינטגרציה בין שני צידי הגוף, ועקב כך בין שני צידי המוח. הרוטציה בשלביה הראשונים נראית כבר בהתהפכות מהגב לבטן".
 

מה נדרש מן הילד על מנת להגיע לעמידת שש?

 
"היכולת של הילד להגיע לעמידת שש דורשת שליטה טובה בחגורת הכתפיים. העברות המשקל יכולות להיות קדימה, אחורה ולצדדים, תוך שהן נותנות גירוי תחושתי חזק. התנועתיות שהאגן חווה מביאה את השליטה לאזור האגן. תוך כדי התנדנדות, הוא ימצא עצמו מושיט יד קדימה. ההושטה גורמת לו להתקרב לצעצוע וכך מתחילה הזחילה. בזמן הזחילה נוכל להבחין האם קיימת סימטריה בין שני צידי הגוף, זחילה נכונה מעודדת תיאום בין שניהם. אם אין תיאום, הזחילה תיראה מסורבלת ולא יעילה".

"תיאום בין שני צידי הגוף הכרחי להמשך ההתפתחות התקינה"

נשיאת המשקל על כפות הידיים מפתחת, לדברי מיכל, את קשתות כף היד ההכרחיות למיומנויות של מוטוריקה עדינה, כפי שנראה למשל בתפיסת "פינצטה" יעילה. "הזחילה היא למעשה דרך יעילה לניידות באמצעותה חוקר הילד את סביבתו, לומד לאמוד מרחקים וחווה את העולם כנגיש".

השכבת תינוק על הבטן

כמרפאה בעיסוק התפתחותית, נתקלת מיכל בהורים המגיעים לטיפול עם ילדם בטווח גילאים 4- 7 עם מגוון קשיים: חולשה בחגורת הכתפיים ועקב כך התעייפות מהירה בישיבה ממושכת ליד שולחן, קושי בטיפוס, קשיים גרפומוטוריים. "כשאני שואלת על ההתפתחות המוקדמת נאמר כי הילד "דילג" על שלבים, כלל לא זחל, והחל מיד ללכת". הרבה מהסיבות לכך, מסבירה מיכל, כרוכות בקשיים פיזיולוגיים אובייקטיבים של הילד כמו טונוס שרירים נמוך יותר, גמישות יתר ואסימטריה מולדת, ובעקבותיהם נמנעים ההורים מלהשכיב תינוקם בשעות הערות שלו על הבטן כי קשה לו והוא מגיב בבכי.

מה עלול לעכב את ההתפתחות?

"השכבת התינוק על הגב בשעות הערות שלו, הימנעות מזחילה על הרצפה, או משטחים קשיחים אחרים, השכבת התינוק בלול ובעגלה במשך שעות רבות, ימנעו מהתינוק לפתח מרכיבי תנועה יעילים, יעכבו תהליכים התפתחותיים ואף עלולים ליצור קשיים, שניתן יהיה לראותם בהמשך".
 

כיצד ניתן לעודד תנועה אצל תינוקות?

תראה את אמא (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 תראה את אמא (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
מיכל טוענת, שניתן לעודד מרכיבי תנועה נכונים כבר בחודשים הראשונים לחיי התינוק. השכיבו אותו על הבטן בשעות הערות שלו, במידה והתנוחה הזו קשה לו, סייעו לו ע"י הנחת שמיכה או מגבת מגולגלות מתחת לבית החזה, תוך כדי פיזור צעצועים, שיעודדו אותו להרים את ראשו. הניחו אותו על משטחים קשיחים יותר על מנת שיוכל ללחוץ כנגדם עם איברי גופו ולקבל תחושה שתגרום לו להזדקפות.

אל תושיבו לפני הזמן

רבים מאיתנו ממהרים להושיב את הילד על מנת שיהיה בקשר עין טוב יותר עם הסביבה, שיהיה לו יותר קל לשחק. בכך אנו בעצם מלמדים אותו דפוסי תנועה לא נכונים ומעכבים את הרצף ההתפתחותי הנכון. דוגמא אופיינית לכך היא תינוק השוכב בעגלה או בלול שעות רבות, הדחף הטבעי של כל תינוק הינו להתרומם, אך ממצב של שכיבה על הגב ההתרוממות לישיבה תיעשה תוך שימוש בשרירים הישרים ולא תפתח את האלכסונים. התינוק לא ישתמש במרכיב הרוטציה, אלא ימצא שיטות אחרות לא יעילות. חשוב מאוד גם מגוון ביצוע המעברים, כל מנת שהילד יתנסה ויהיה בעל רפרטואר רחב.

הכי חשוב – תנו לו לעבור דרך כל השלבים בקצב שלו ואל תקדימו אותו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by