בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עם או בלי אבא? 

עם או בלי אבא?

 
 
לימור גריף

לא מעט מחקרים הוכיחו, כי היעדר נוכחות אב במשפחה אינה טובה לילדים. אבות לוקחים חלק נכבד בהתפתחותם האישית, הרגשית והנפשית. מה קורה כשהם אינם ומה על הילדים שחיים בזוגיות חדשה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העיקר שתהיה דמות אב חיובית (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 העיקר שתהיה דמות אב חיובית (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
איזה תפקיד נוטל כל אחד מבני הזוג (משני המינים), בחינוך ובהתפתחות הילד? ומה קורה בהיעדרה של הדמות הגברית? אריה טבעון, פסיכולוג קליני ומטפל משפחתי, מנהל מכון טבעון, וזיו סופר, עובד סוציאלי, יועץ אישי ומדריך הורים, מסבירים.

עיקרון המציאות

טבעון מסביר, שבין האם לתינוק נוצרת סימביוזה טבעית. "מדובר במצב שגם האם וגם התינוק אינם יודעים את מקומם. מתפקידו של האב לעזור הן לילד והן לאם וליצור נפרדות לטובת גדילה. ברגע שזוג מוליד ילד", מוסיף טבעון, "הם הופכים לקבוצה. גם הקבוצה הכי קטנה, על פי ההגדרות הסוציולוגיות, מתחילה משלושה אנשים ומעלה. כאשר נולד ילד, המעבר לשלושה הוא מהפכה תרבותית".

מה קורה כשחיים בשניים?

"שפתו של הילד עלולה להיות אגוצנטרית. בעוד היווצרותו של משולש חשובה מאד לבניית המבנה הנפשי, הפנימי. ברגע שיש הורה אחד, המציאות נעה על גוונים של שחור ולבן. ברגע שיש שני הורים יש גם צבעים אחרים, רבדים נוספים, שעוזרים לעורר אמביוולנטיות ומאפשרים לילד להחליט מתי הוא רוצה להתרחק או להתקרב לכל אחד מן ההורים".
 

תפקידים שונים

 
הקשר הראשוני עם האם הוא מראשית הבטן", מסביר זיו סופר, מדובר בקשר מולד. "הקשר הראשוני עם האב הוא גרעין עמוק, בלתי מודע, שיספק את צרכי הילד הבסיסיים".

אלמנט האמא, לדבריו, נוגע דווקא לחלוקת הנטל. "ילד דורש עבודת צוות", ומוסיף כי גם האב צריך להיות נוכח בצרכי הקיום האלמנטרים. "גבר חוזר מותש מעבודה אל אישה מותשת אחרי יום עבודה בבית".

מבטאים עצמם בעשייה

אלמנט האב, מוסבר על ידי סופר, כקשר אקטיבי שצריך להיבנות עם הילד. "לאבות אין עסקת חבילה של הריון. האבות לא מתחילים את הקשר עם התינוק ביום שהוא נולד, לכן לרוב הגברים יותר קל לבטא את עצמם דווקא בעשייה פיזית, מעשית".

לא מתגרשים מהילדים

במקרה שאב עוזב, אם דרך מסע גירושים, מעבר לחו"ל או חלילה מוות, טוען סופר, שהילד בעצם חווה נטישה, תחושות של חוסר ביטחון עצמי וחוסר הזדהות. "חשוב לי להדגיש כהורה גרוש, בעל משפחה מורחבת בפרק ב' בחיי, שהחסך לעיתים לא מורגש אצל הילדים, אך הצורך האדיר בדמות אב, הכעס על הנטישה, וכמובן הכעס על האם, יכולים לבוא לידי ביטוי, מספר שנים מאוחר יותר ואף להצטייר כהאשמה עצמית".
 

בין בנים לבנות

לשני ההורים יש תפקיד משלים בגידול הילד. טבעון סבור כי זה בהחלט עוזר גם לאמא ולאבא שלא להיות תלויים יותר מדי בתלות ההדדית בילד. כמו כן, המהלך חשוב לזהות המינית. דרך שני ההורים הילד לומד על קשר זוגי, קשר בין מיני, ועוד.

אבא כאן

בן צריך להזדהות עם האב בסביבות גיל 4.5, אז עולה גם שלב התסביך האדיפלי. "גם אם ילדים מסלקים אתכם, אומרים פויה, לך מפה או אפילו מגרשים, חשוב שתהיו נוכחים. בסופו של דבר הבן יבין שאבא נמצא ליד אמא וזו המציאות הקיימת".

דמות לחיקוי

תפקיד האבות אצל בנים, מסביר טבעון, הוא מקום ההזדהות. לאחר שעברו את השלב האדיפלי, כבר בגילאי חמש ומעלה, יש מקום לתפקיד הגברי בחייהם. יש לא מעט תקופות שהבנים מעריצים את אביהם, מחקים אותו ואף מנסים להיכנס לנעליו, בעיקר שואפים להיות גברים כמוהו, בתקווה כמובן שמדובר באב חיובי". ילד זקוק לתמיכת אביו בתהליך. טבעון סבור, שילד זקוק לאב שיתרגל אותו. ובמידה והאב חסר ואינו בתמונה, הילד עשוי להרגיש חסר ביטחון, נצמד יותר לאמא ומופנם.

קשר אב ובת

תפקידו של האב ללמד את הבת שלא לפחד מן המין השני. לדעת כיצד לתקשר עם גבר, להפגין לידו ביטחון, לא לראות בו דמות מאיימת, עוד בשלבים הטרום מיניים. כאשר האב אינו קיים, מדובר בדמות שהילדה אינה מכירה. לרוב, נוכל לראות אצל בנות עם היעדר נוכחות אב, מצבים של אי אמון או פחד מסמכות גברית.
 
 

מופרעות אישית

לא מיועד לאמהות בעלי לב חלש (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 לא מיועד לאמהות בעלי לב חלש (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
פעמים רבות ניתן לראות קשר בין היעדר אב למופרעות. טבעון מסביר, שגם נוכחות שלילית של אב היא בעייתית, גם אז הילד נדחק לחיקה של האם המגוננת. אם האב אינו בתמונה, חסרה לילד תמונת ריסון עצמית ודרך לוויסות כעסים. "הוא צריך ללמוד להגן על עצמו כי אין אב שמגן עליו, הוא צריך ללמוד לגדל את עצמו ולשמור היטב על עצמו מפני הסכנות הרבות שקיימות בעולם", בהחלט מדובר במסע השרדות.

מחפשים דמות גברית

ידוע כי נוכחות אב חשובה, לא משנה באיזו דרך תבחרו להוליד ילדים. אם אב אינו קיים כלל בתמונה, כדאי למצוא את תפקידו דרך הסבא והמשפחה המורחבת, תוך לקיחת אחריות כי לילד יש דמות גברית מייצגת בחייו. החשש קיים - ילדים שחיים ללא נוכחות אב יהיו יותר אלימים, יותר אגוצנטרים, יהיה להם קושי לקבל כללים חברתיים, הם עלולים להגיב בקיצוניות ואף לחוש מאוד מאוימים.

לעיתים רבות אנו רואים נוכחות אב בחיי ילד, שעליה בהחלט מומלץ לוותר. אבות חיוביים יולידו ילדים חיוביים, בעלי תחושת הזדהות נכונה, ביטחון עצמי מתוך הידיעה שאבא שלהם הוא הכי בעולם, אבא שלהם הוא הכי מכולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by