בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זה שלי  

זה שלי

 
 
לימור גריף

הילד שלכם לא מוכן לחלוק שום משחק עם ילד אחר, ונראה כי הוא טוען לבעלות על כל מה שרק נקרה בדרכו? רכושנות אצל ילדים, מתי היא מתקיימת ועל מה היא באמת מעידה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה הארנב שלי, הבנתם? (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 זה הארנב שלי, הבנתם? (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
רכושנות עלולה להיתפס כתכונה שלילית, אגרסיבית ומעט שתלטנית. ד"ר יגאל גליקסמן, פסיכותרפיסט, מטפל קליני בילדים, נוער ומבוגרים מסביר, מה קורה כשהיא מתפרצת אצל ילדים והופכת לחומריות של ממש?

מחקרים הוכיחו: ילדים אינטליגנטיים רכושניים יותר

"נושא הרכושנות מתחיל בדרך כלל מגיל שנתיים. מחקרים רבים הוכיחו כי ילדים אינטליגנטיים ודעתניים יהיו רכושניים יותר . בגיל זה מתחיל תהליך של פיתוח הזהות האישית הנתמך על ידי שיוך אישי של חפצים שונים ( מוצץ, סמרטוט, צעצוע, בובה וכב') וסיגול התנהגות הרכושנות היא תכונה נלמדת המהווה חלק בלתי נפרד מתהליך התפתחותי נורמלי לחלוטין. בשלב זה מתרחשת התפתחות קוגניטיבית מואצת".

רוצה להיות יחודי

הילד, לדברי ד"ר גליקסמן, רוצה זהות ייחודית משלו וחפצים מסוימים מגדירים זאת עבורו . "זו לא רכושנות שלילית, אלא פשוט ביטוי לצורך בפרטיות". בגיל זה מתחיל להיווצר המשולש המשמעותי של דימוי, הערכה וביטחון עצמי. וההתנהגות הרכושנית הופכת לחלק משמעותי במערך ההגנה העצמית של הילד.

מבחינה חברתית

"זה הגיל בו אמור הילד להתחיל לשחק עם חברים ולא לידם, כלומר לפתח כישורים חברתיים. ויתור על חפץ נתפס אצל ילדים רבים כוויתור על חלק מעצמם".
 

פנים רבות לרכושנות

 
"במצבים מסוימים, הרכושנות יכולה לבוא לידי ביטוי בהתנהגות תוקפנית של הילד כלפי עצמו או כלפי אחרים. ישנם ילדים המסרבים לוותר על "הקקי שלהם", ולכן מפתחים עצירויות. ילדים אחרים לא יסכימו לארח חברים מחשש שמא יאבדו מרכושם האישי, ולכן יתנהגו כלפיהם באלימות".

האם רכושנות היא אופי?

"רכושנות אינה עוברת מעצמה, אלא משנה פניה במידה ואכן מתבצע תהליך חינוכי מתאים על ידי ההורים. רצוי שהורים יבינו וידעו כי רכושנות מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות של הילד, אך יש מקום למעורבות נכונה לצורך עידון התגובות התוקפניות של הילד ומתן כלים להתמודדות עם המציאות על ידי ויתור רצוני לצורך נתינה המובילה לקבלה".

מתי רכושנות הופכת לבעייתית?

"רכושנות הופכת לבעיה שיש להתמודד עימה בצורה אפקטיבית, ברגע שהיא מפריעה למהלך תקין של חיי המשפחה. חשוב כי ההורים יקבלו הדרכה מקצועית על מנת למזער את הבעייתיות, שבהתנהגות הרכושנית של הילד".

מעורבות מידתית

"במידה ותגובות ההורים לא תהיינה נכונות, דהיינו, ממוקדות ומעודדות לכיוון חיובי, יתכן והילד יעצים את התנהגותו הרכושנית ויעבירה בצורה של מניפולציה גם לגבי רכושנות כלפי אחרים".

ד"ר גליקסמן מציין כי אינו מאמין במתן מרשמים אחידים, מאחר וכל ילד הוא עולם ומלואו וכך גם הוריו. לכן, יש להתאים את התגובה והאסטרטגיה ההתנהגותית בהתאם לילד ולהורה. החשוב הוא להבין את ההבדל בין מעורבות להתערבות. לדבריו, התערבות משמעה לעשות דברים במקום הילד (לחשוב, להחליט ולבצע), בעוד להיות מעורב, זה להיות עם הילד לאורך כל הדרך.
 

הצלחה חברתית

שמישהו רק יעז לגעת לי ברכבת (צילום אילוסטרציה:photos.com)
 שמישהו רק יעז לגעת לי ברכבת (צילום אילוסטרציה:photos.com)   
"יש לעזור לילד, ללמדו ולעודד אותו להבין כי על מנת להצליח במסגרת חברתית הוא צריך להתפשר ולוותר. זוהי התנהגות נרכשת ונלמדת ואף ילד לא נולד עם תכונה זו. חשוב כי ההורים ישמשו דוגמה לחיקוי עבור הילד. רצוי לנקוט בסגנון של תקשורת אמפתית, ללא ביקורת, הערכה, שיפוט או נזיפות כגון: ' אנו פשוט מתביישים, מה יגידו כולם?', 'מדוע אינך נותן לאורח שלך לשחק בצעצוע שלך?', 'תפסיק להתנהג כמו תינוק', 'ניקח לך את הצעצוע וכו'".

מסרים ברורים

חשוב לשדר לילד מסרים ברורים כמו: כל הצעצועים שלך בבית הם שלך ורק שלך, אם האורח\ת משחקים במשחק שלך, אין זה אומר שהוא יפסיק להיות שלך. כהורים נוכל לבקש מהילד רשות לשחק במשחק שלו ובתמורה לתת לו לשחק בחפץ או משחק של ההורה. "לעיתים, על מנת למנוע חיכוכים בין הילד לאורחיו", מוסיף ד"ר גליקסון, "רצוי ליזום את המפגש במקום אחר בבית (סלון, מטבח או חדר עבודה) ולא בחדר הילד, ובכך למנוע פלישה לטריטוריה שלו".

לסיכום, כמו כל דבר חדש בעולם הילדים, כל ילד מפתח נטיות לרכושנות משלו. בסופו של דבר ועם עזרה מכוונת מההורים, הוא יבין כי חבריו ירצו ויבואו לבקרו, אך ורק אם ידע לשתפם במשחקיו וצעצועיו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by