בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זה בידיים שלהם 

זה בידיים שלהם

 
 
מיכל וימר

הציור שלכם הפענוח שלנו. שתי אמהות ששלחו אלינו את ציורי הילדים שלהם זוכות היום בפענוח ללא תשלום. רוצים גם? כל שעליכם לעשות הוא לצרף את הציור שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טלטול (כינוי) מרחובות, שואלת בנוגע לבנה בן ה- 8, האם ניתן לאתר בציור בעיית קשב וריכוז?

בעיית קשב וריכוז?
 בעיית קשב וריכוז?    
שאלת אבחון קושי בתחום הקשב והריכוז היא שאלה מורכבת, ודורשת התייחסות לתחומים רבים ומגוונים בציורים. כמו כן, במקרים הללו, מומלץ ורצוי לשלב כמה סוגי מבחנים, שאבחון ציורים הוא אחד מהם. יחד עם זאת, עלי לציין שציוריו של בנך אינם מאפיינים את הציורים 'הקלאסיים' של ילדים הסובלים מבעיית קשב וריכוז, ולכן בהחלט יש כאן מקום להמשיך ולבדוק את ציוריו ואת כתבי היד שלו יותר לעומק. על פניו, התפעלתי מהדיוק הרב וכמות הפרטים שבנך מוסיף לציור בסבלנות רבה, ניכר שהוא נהנה לצייר וממש 'נכנס' לתוך הציור עד לפרטים הקטנים ביותר. יש לו מוטיבציה רבה, בתחום הציור, למרות שקיימים מספר מקומות בציור בהם ניתן לראות, שלעיתים הוא מתוסכל מכך שהתוצאה לא יצאה כפי רצונו.

"ילד אינטליגנטי, שמגלה עניין בתחומים רבים"

סימנים רבים בציור ששלחת מעידים על ילד אינטליגנטי שמגלה עניין בתחומים רבים, וחשוב לחשוף אותו לתחומי עניין רבים ומגוונים ככל האפשר. יחד עם זאת, עלו בציור מספר נקודות שיכולות להיות מקור לקשיים, אך מאחר ושלחת ציור אחד בלבד, אין לי אפשרות להצליב את המידע עם סימנים שעלולים לעלות מציורים נוספים, ולכן אוכל רק להציגן בתור שאלות ונקודות למחשבה: האחת, יש לבדוק האם מרוב התעניינותו במגוון כה רב של תחומים, הוא לא מתקשה לווסת את המחשבות השונות שעולות ולכן מתקשה להקשיב. ונקודה שנייה, הקשורה למשפחת לקויות הלמידה, שבעית קשב וריכוז היא רק חלק מהתופעות – כאן כוונתי היא, שכדאי לבדוק האם אינו מתקשה בתחום הקשור לקריאה וכתיבה וכתוצאה מכך מתקשה לשמור על הריכוז בבית הספר? כתבי היד שלו, יסייעו ללמוד יותר, על סוג הקושי שהוא חווה, ובהמשך לאבחון מדויק יותר של הקושי, יתקבלו גם הפתרונות המתאימים לו ביותר.
 

ענבר מכפר סבא שואלת בנוגע לבנה בן ה-7. האם ניכרים פחדים בציוריו?

האם ניתן להבחין בפחדים אצל הילד?
 האם ניתן להבחין בפחדים אצל הילד?    
הציור של בנך כלל אינו מאפיין את הרמה בה מציירים בני גילו. הוא ילד מוכשר מעל הממוצע, ומגלה רגישות רבה לכל המתרחש סביבו. סגנון הציור שלו, ארחיב ואומר, מאפיין ילדים גדולים ממנו, ובכך גם המקור לחששות השונים שהתגלו בציורים. בנך ניגש למשימת הציור, כמו גם למשימות אחרות ביום יום, מתוך מטרה להצליח ולבצע אותן על הצד הטוב ביותר. הוא משתדל לבצע כל משימה באופן זהיר ומחושב במטרה למנוע כמה שניתן טעויות מצדו. סגנון ההתנהלות הזה, מאפשר לו להצליח בתחומים רבים בחייו, אך בתחומים אחרים הוא מעדיף לוותר ולא להתחיל בכלל, שמא ירגיש את טעמה המר של השגיאה. בדיוק כאן, את מקבלת את התחושה שהוא מפחד, והפחד הזה הוא הדבר שמוביל אותו: הפחד שמא לא אצליח? ומה יגידו כולם? ובעיקר- מה זה יגיד עלי? אגב, אין הכוונה לכך שמענישים אותו אם הוא נכשל, אצל בנך זה לחלוטין חששות שלו וצורך להיות הטוב ביותר.

"פרפקציוניזם הוא משהו שעובר בתורשה"

במקום הזה, חשוב לבדוק באילו סיטואציות הוא חושש יותר ולחזק אותו שם. נסי להכין אותו לקראת שינוי, ממש עד לשלבים הקטנים: להתכונן מה יהיה במקום החדש, לאיזה כלים הוא זקוק כדי להתמודד עם מה שעומד לבוא וכן הלאה. לאט לאט הוא יסגל את הדרך הזאת לעצמו ויכין את עצמו לבד. נקודה נוספת שחשוב להדגיש לו, היא המקומות בהם אתם המבוגרים בחייו, פחות מצליחים ונכשלים. הסיפורים האלה, יהיו בשבילו מקור מרתק, שייתן לו הרחבה של אפשרויות ההתנהגות שלו. לדוגמא: 'גם אמא, היפה והטובה, לפעמים לא מצליחה ונכשלת'. נקודה אחרונה, היא לנסות להמעיט , כמובן לא באופן גורף, את המקומות, למשל, בהם יש משחקים של מנצח ומפסיד. המשחקים ההלו מדגישים בדיוק את הנקודה ממנה הוא חושש. ועוד מילה קטנה לסיום, בדרך כלל הפרפקציוניזם הוא משהו שעובר בתורשה. ואז דווקא ההורה מביט מן הצד, ומכיר את המחירים של ההתנהגות הזו ולא רוצה שהילד ירגיש כך, צריך לבדוק עד כמה אומרים את הדברים, ועד כמה מתנהגים על פיהם. כלומר: לומר לילד: "לא תמיד חייבים להצליח בכל דבר", זו אמירה חשובה, אבל מצד שני להיכשל באמת ולא לחשוש מלהראות את הכישלונות הללו לילדים שלנו (כמובן כל דבר במידה ובהתאם לגיל הילד) זו כבר משימה מורכבת יותר, שדורשת יותר שימת לב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by