בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ויוה קובה 

ויוה קובה

 
 
שמרית מנור

פידל אולי כבר לא, אבל התיירות בקובה פורחת כתמיד: הכל על התייר הישראלי בקובה, וטיפים מעשיים להשגת ויזה, מקומות לינה ועלויות שהייה וטיול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יחסים מורכבים עם השלטון, עוני רב ואטרקציות שאסור לפספס (אימג'בנק/Gettyimages)
 יחסים מורכבים עם השלטון, עוני רב ואטרקציות שאסור לפספס (אימג'בנק/Gettyimages)   
אזרחי העולם חוו כמה רגעים דרמטיים אתמול, עם הודעת הפרישה של פידל קסטרו מהשלטון בקובה. אמנם פידל כבר לא נמצא בעניינים מיולי 2006, אך 49 שנות שלטון אינן נמחקות לא ביום אחד.

העובדה שפידל עדיין חי וקיים ושאחיו ראול הוא היורש משאירה הכל במשפחה, ומעידה ככל הנראה שייקח עוד פרק זמן עד שיתרחשו רפורמות של ממש במדינה הקומוניסטית. יש המהמרים, שקובה תהיה מעניינת לא פחות משהייתה בימיו. אולם עד שזה יקרה, יש לכם הזדמנות אמיתית לראות את אחרונת המדינות האידיאל-קומוניסטיות בעולם בימים שלפני חדירת האמריקניזציה לתוכה.
 

הישראלים כובשים את קובה

מעט מכוניות על הכביש. רחוב בהוואנה (אימג'בנק/Gettyimages)
 מעט מכוניות על הכביש. רחוב בהוואנה (אימג'בנק/Gettyimages)   
לפי הערכות של סוכנות הנסיעות "הדקה ה-90", כ-10,000 ישראלים ביקרו בקובה במהלך השנה האחרונה. יואב כהנא, מנהל התיירות היוצאת של הדקה ה-90, ציין כי מרבית המטיילים, המזמינים דילים דרך האתר, קונים כרטיס לשישה חודשים להוואנה או לסנטיאגו דה קובה ושוהים בממוצע בין שבוע לשבועיים במדינה.

אבשלום חדד, הבעלים של חברת הנסיעות "קובה טרוול" המתמחה בטיולים לקובה, מסביר שבשל העובדה שאין לישראל יחסים דיפלומטיים עם קובה, הישראלים שמטיילים אליה זקוקים לאישור כניסה ממשרד החוץ, שמרגע הנפקתו הוא טוב לחצי שנה, עד לכניסתם למדינה. "מהרגע שנכנסים לקובה", אומר חדד, "אשרת הכניסה תקפה ל-30 יום, אולם ניתן להאריכה במחלקת ההגירה הקובנית ל-30 ימים נוספים. כך שסך הכל תייר יכול לשהות בתוך קובה כחודשיים בלבד".

חדד נשוי לקובנית, וביקר בקובה עשרות פעמים בימי חייו. הוא מספר כי הוא ממש חי את קובה 24 שעות ביממה. "מתוך 100 אחוז פעילות של הסוכנות, אני יכול להגיד שב-95 אחוז מהטיולים שאנו מתעסקים בהם זה אך ורק לקובה. אנו מוציאים מדי חודש טיול מאורגן למדינה, ומספקים פרטים לכל מי שפונה, ביניהם גם המטיילים העצמאיים". חדד סבור שהשינויים המתרחשים במדינה מאז דעיכתו של פידל בקיץ 2006, אינם רדיקליים אלא מתרחשים טיפין טיפין. "קובה תמשיך להיות קומוניסטית, אולם לא כמו בסין או מזרח אירופה לשעבר. בקובה רוכשים יותר כבוד לשלטון ולא פחד. זה קומוניזם אמיתי שלא רואים בהרבה מקומות".
 

גם בקובה האנשים יותר אדיבים

אנשים חמים, אדיבים ומעניינים (אימג'בנק/Gettyimages)
 אנשים חמים, אדיבים ומעניינים (אימג'בנק/Gettyimages)   
בעיני חדד, קובה היא אחת המדינות המדהימות, שבה האנשים חמים, המוזיקה סוחפת והכנסת האורחים היא מהטובות בעולם. "שלא תביני לא נכון", הוא מסביר, "קובה היא מדינה מאוד ענייה. עובד ממוצע מרוויח בה כ- 10 דולר בחודש, ועדיין תראי אותו שר ורוקד ברחובות. זו מדינה שמחה, שלא תמצאי רעב ברחובותיה, מאחר ומדינות זרות משקיעות בה כספים רבים. אשתי חיה איתי שש שנים בארץ, אבל היא הייתה הראשונה לארוז את המזוודה ולחזור לשם. יש שם משהו שפשוט אין בשום מקום אחר".

גם יובל אופק, בן 26, שטייל בקובה במהלך חודשי קיץ 2007, סבור שהחוויה האמיתית בקובה הייתה בשבילו המפגש עם המקומיים: "הקובנים הם אנשים חמים ומעניינים מאוד. כ- 40 שנה יש חוק חינוך חובה חינם במדינה, ומרגישים בזה. המפגשים האנושיים הם פשוט מרתקים".

אופק, שטייל לבד בקובה במשך שלושה שבועות בעונה עמוסת הפסטיבלים, מתאר מדינה זולה, צבעונית, עם מעט מכוניות על הכביש. זאת מדינה שאפשר לאכול בה טוב ולשמוע הרבה מוזיקה קובנית משובחת. אופק מספר שלמרות שהקרנבלים במדינה לא דומים לקרנבלים בברזיל, הם נחמדים, בייחוד למי שאוהב לשתות במהלכם הרבה בירה. "אנשים באים מהבית עם קנקנים גדולים, וברחוב ממלאים אותם בבירה תמורת פסו קובני לקנקן, זה ממש מחיר מצחיק לכמות המתקבלת, ויש בזה גם אקט של שמירה על הסביבה".

אופק סבור שהספרדית השגורה בפיו, סייעה לו רבות בטיולו בקובה, לכן הוא גם ממליץ למטיילים ישראלים, שמטיילים קודם בדרום אמריקה לשפשף את הספרדית במדינות האזור, ורק אחרי זה להגיע לקובה. "לרוב מי שידבר אתכם אנגלית, גם יידע לקחת מכם יותר כסף ולהתמקח" טוען אופק ומוסיף, שאם למרות זאת רוצים להתחיל את הטיול מקובה, אז יש לכך יתרונות בולטים המתבטאים בעיקר במחירי הטיסות למרכז אמריקה, שלפעמים הן זולות יותר בקובה מאשר במקומות אחרים.

יואב כהנא מהדקה ה-90, מציין שחשוב לזכור שאין עדיין טיסות בין קובה לארצות הברית, וגם לא טיסות ישירות בין קובה לישראל. "יש שמעדיפים לטוס לקובה דרך אירופה או קנדה", אומר כהנא ומוסיף שלמרות שהטיסות הישירות מקנדה לקובה הן יקרות יותר, הן לפחות כוללות את טפסי אשרת הכניסה למדינה, אותם מקבלים הנוסעים במטוס ללא תוספת תשלום. יובל אופק, כאמור, הגיע לקובה דרך קנקון, שלדבריו היא הכי קרובה והכי זולה: כ- 300 דולר לכרטיס הלוך וחזור לטיסה בת שעה. המחיר כלל גם את מחיר טפסי אשרת הכניסה.
 
 

טיפים חשובים

ארץ זולה - טיול זול. בתמונה: חנות תמונות בה מככב צ'ה (אימג'בנק/Gettyimages)
 ארץ זולה - טיול זול. בתמונה: חנות תמונות בה מככב צ'ה (אימג'בנק/Gettyimages)   
ויזה: חברות הנסיעה הישראליות יכולות לסדר אשרות כניסה במחירים שונים. ב"דקה ה-90" זה יעלה לכם 55 דולר. ב"קובה טרוול", שמשרדיהם בגבעת שמואל, ינ]יקו לכם אישורים במקום תמורת 45 דולר. הדרכון הישראלי צריך להיות בתוקף לשישה חודשים לפחות.
מטבע: בקובה לא ניתן להשתמש בשום מטבע מלבד הפסו המקומי (פזו קונברטיבלה). רצוי להשתמש באירו או בדולר קנדי, אך לא בדולר אמריקאי, מאחר ועמלת ההמרה עליו יקרה ועומדת על 18 אחוזים לעומת 8 אחוזים על מטבע אחר.
מזג אויר: בקובה קיימות שתי עונות לטיולים, כל אחד יכול לבחור לו את העונה המתאימה לו, שתי העונות עמוסות מטיילים:
• עונה יבשה- נובמבר- מאי. פחות לחות, פחות חם. טמפרטורה ממוצעת: מעל 20 מעלות.
• עונה גשומה- יוני- אוקטובר. יותר חמה ומלווה בגשמים טרופיים.
לינה: בקובה ישנן שתי צורות לינה מקובלות:
• בתי מלון: בין 150 ל-250 דולר לזוג ללילה למלונות 4 או 5 כוכבים הכוללים גם ארוחת בוקר קונטיננטאלית – מחירים למזמינים מישראל, לפחות ללילה הראשון. יש כמובן גם מלונות בדרגות נמוכות מאלו, ובהתאם לכך המחירים יורדים.
• לינה פרטית המאושרת על ידי הממשלה (Cassa Particular): חדרים בבתים פרטיים הדומים לצימרים בארץ, לרוב ממוזגים ומתאימים לפחות לזוג וגם לשלישייה. במקרים יוצאי דופן מתאימים גם למשפחות. מחיר נע בין 70- 100 שקל לחדר זוגי ללילה בממוצע, תלוי בעונה וביכולת המיקוח שלכם.
 
ילדים משחקים ברחוב בהוואנה (אימג'בנק/Gettyimages)
 ילדים משחקים ברחוב בהוואנה (אימג'בנק/Gettyimages)   
אוכל ובילויים: מאוד זולים בקובה. מחירי כניסה למועדון הם בין 8-5 דולר. אוכל רחוב דוגמת פיצה או סנדוויץ' עם חזיר יכולים לעלות בין שקל לשניים, ואפילו פחות. בירה, כאמור, תעלה בסביבות דולר ורבע וארוחה ממוצעת תנוע סביב 6-8 דולרים. ארוחה במסעדה הנחשבת לטובה מאוד תוכל לעלות כ-10 עד 15 דולר. מים, אגב, רצוי לשתות מורתחים או מינרליים. ארוחה קריאולית (סטייל קאריבי) מקובלת מאוד תמורתה יוגש לכם אורז עם שעועית ועוף. לרוב לא תמצאו בשר בקר, מלבד במסעדות התיירותיות, אולם יש הרבה מאכלי ים וכמובן רום משובח. כדאי גם לאכול ב-Cassa בה תלונו, שם גם ישאלו אתכם מה תרצו לאכול.

תחבורה: ניתן לנסוע עם רשיון נהיגה ישראלי בקובה, אבל זה לא כל כך מומלץ. כמעט ואין שילוט בדרכים, הכבישים משובשים וחמורים, אופניים ואוטובוסים עומדים באמצע הכביש. חשוב לדעת כי לפי החוק בקובה, אם יש תאונה עם נפגעים, הנהג ברכב לא יהיה מורשה לצאת מקובה עד גמר החקירה בעניין. למרות זאת מי שבכל זאת רוצה לשכור רכב ייהנה מכבישים ריקים כמעט ממכוניות. טרמפים קשה מאוד לתפוס (לפעמים ממתינים שעות), אך ניתן להיעזר באוטובוסים ובאופניים דמויי ריקשות בתוך הערים. במערכת האוטובוסים למקומיים לא מאפשרים לתיירים לנסוע, אולם התחבורה הנפרדת לתיירים היא ברמה גבוהה.

אינטרנט: מאוד יקר בקובה, כי הכל ממשלתי ובעיקר רק תיירים משתמשים בו. כ-30 שקל לשעה.
הוצאות ממוצעות- בסביבות 60-70 דולר ליום (עד 300 שקל). טיול זוגי משתלם יותר מטיול עצמאי, מאחר וברוב מקומות הלינה לא משלמים על מיטה אלא על חדר זוגי או על חדר המתאים לשלישייה, וכך מתחלקים בהוצאות.

אתרים מיוחדים: מלבד לערים הגדולות הוואנה וסנטיאגו דה קובה, שבהן חובה לבקר וגם בחופים הזהובים, גם הערים הקטנות מושכות תשומת לב:העיר Baracoa, בעלת ההיסטוריה המרתקת הידועה גם כעיר השוקולד, והעיירה ויניאלס התיירותית, בה מגדלים טבק ומראים לתיירים כיצד מייצרים את הסיגרים הקובניים הידועים.

לא לפספס: אם אתם מטיילים בימים אלה, אז בסוף פברואר תוכלו ליהנות מפסטיבל הסיגרים השנתי בהוואנה. אם אתם מטיילים בחודשים יולי-אוגוסט, תוכלו לבלות בשני הקרנבלים בסנטיאגו דה קובה, בקרנבל בסנטה קלרה ובקרנבל בהוואנה. כמו כן טקס ירי התותחים שנערך מדי ערב במבצר "אלמורו" במפרץ הוואנה יהיה אחד מהטקסים ההזויים ביותר שייצא לכם להשתתף בו.
 

דילים חמים

דיזנהויז יוניתורס: טיסה החל מ-1199 דולר לאדם כולל מסים. מלון בהוואנה EL BOSQUE בדרגת תיירות טובה החל מ-37 דולר לאדם בחדר זוגי על בסיס לינה וארוחת בוקר.

צבר: טיסה סדירה להוואנה דרך מדריד. יציאות עד 31/5 החל 1195 דולר לאדם כולל מסים.טיול מאורגן לקובה, יציאה ב-13/4 חזרה ב-23/4 טיסות סדירות הלוך ושוב להוואנה (דרך מדריד), 11 ימים על בסיס פנסיון מלא החל מ-2,445 דולר לאדם בחדר זוגי.

קובה טרוול: טיול מאורגן "קובה ממזרח למערב"- יציאה ב-10/3 וחזרה ב-25/3 הכוללים טיסות סדירות, אוטובוס תיירים, מלונות חמישה כוכבים, מדריך מקומי, ארוחות, כניסות לאתרים שונים וכו'. המחיר הוא 2,970 דולר לאדם בחדר זוגי, 490 דולר תוספת ליחיד בחדר זוגי, לא כולל מסי נמל ודלק. מינימום 15 משתתפים. בפסח מתוכנן טיול מאורגן נוסף בין ה-20/4 ל-4/5, פרטים עליו יפורסמו בימים הקרובים באתר החברה

מחברת "איסתא" נמסר שהם מארגנים טיולים מאורגנים לקובה בהתאם לביקוש, ומ"הדקה ה-90" נמסר שבשל בעיה חמורה של מקומות בהוואנה, הוסרו לחודש הקרוב דילים מן האתר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by