בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוריות וטיפולים 
סוגרות את הבאסטה  

סוגרות את הבאסטה

 
פוריות וטיפולים |
 
לימור גריף

מה מתרחש בתהליך ההחלטה רבת המשמעות, שלא להביא יותר ילדים לעולם? מה עובר על אישה שהחליטה כי פוריותה לא תעמוד יותר למבחן, ילדיה לא יזכו באחים נוספים, ומשפחה לא תגדל עוד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת הדילמות הקשות ביותר (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 אחת הדילמות הקשות ביותר (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
אפקט הילד האחרון, עד כמה הוא רגשי ולמי הוא נוגע? ראיון עם ד"ר ליאת הולר הררי, פסיכיאטרית מומחית, פסיכותרפיסטית, מתמחה בתחומי נשים, הריון ואימהות, על החלטות נשיות הרות גורל.

כולן שונות

לדבריה של ד"ר הולר הררי, יש נשים שמקבלות החלטה מודעת כי הן סיימו את הפרק הזה בחייהן. אבל בהחלט לא כולן כך. הגורמים להחלטות כאמור, משתנים מאישה לאישה.

היריון ולידה

"מדובר בנשים שמרגישות שההריון האחרון היה להן קשה פיזית ואפילו נפשית. הן חשות שגופן עייף ומאותת להן שהגיע הזמן לעצור".

זמן אישי

"תינוקות וילדים דורשים התמסרות רבה והשקעה. נשים רבות מספרות על כך שחייהן מחוץ לאימהות נעצרו. לעיתים, מגיע הרגע בו אישה שילדה מספר ילדים, מחליטה להקדיש מעתה את הזמן בחייה לעצמה. להשקיע בהתפתחותה האישית, בקריירה, בתחומים שלא קשורים רק לאימהות ולילדים".

משאבים

מדובר בהחלטה רציונלית, מסבירה ד"ר הולר הררי, פחות רגשית וקשורה לנושאים כלכליים, אבל לא רק. "אישה בדרך כלל, בוחנת עם עצמה מהם המשאבים העומדים ברשותה עבור ילדיה, מה הייתה רוצה לתת להם, ובעיקר מה היא מסוגלת להעניק. בשלב מסוים, ישנה תחושה שאם יגיע ילד נוסף, ייווצר מצב בו הילדים לא יקבלו את מה שהאם רוצה בשבילם. מדובר כאמור במשאבים כלכליים, אבל גם בכוחות נפש, פניות, וזמינות לילדים".
 

מודל פנימי של משפחה

 
כל הורה מביא עימו תפיסה ששייכת לעולמו הפנימי, טוענת ד"ר הולר הררי, כולנו יודעים איך משפחה צריכה להיות. "המודל הפנימי הזה נבנה במהלך השנים, מאז שאותו הורה היה ילד בעצמו. הוא מושתת על המשפחה של ההורה, וגם על משפחות אחרות שההורה הכיר. מין מודל של המשפחה האידיאלית, שאליו האם והאב רוצים לשאוף". לדוגמה- נשים שגדלו במשפחה בת ארבעה ילדים והרגישו שזו הייתה חוויה חיובית עבורן, ירצו לבנות משפחה דומה לזו. אישה שגדלה במשפחה בארבעה ילדים, אך חוותה תחושה של קיפוח, חוסר, וקושי, תאמר לעצמה, "אצלי זה לא יהיה ככה", ותבחר קרוב לוודאי ללדת פחות ילדים.

החיים מכתיבים

ישנן נשים שלא ממש מקבלות החלטה. בשלב מסוים, מסבירה ד"ר הולר הררי, לאחר ילד אחד או יותר, הן מתלבטות. מצד אחד יש רצון לעוד ילדים, אך יש צד נוסף של רצון מנוגד. השנים עוברות, ובסופו של דבר, הן לא נכנסות להריון נוסף. קורה גם שאישה מרגישה בגיל מבוגר יותר, ש"זה הרגע האחרון" ומנסה להרות. "לצערה, לפעמים, ההריון לא מגיע. והיא נאלצת להתמודד עם תחושת אובדן והחמצה".
 

טראומה אישית

מבועתים מהמחשבה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מבועתים מהמחשבה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
עוד גורם משפיע, יכול להיות לידה קשה במיוחד, טראומטית, שיכולה להוביל לסימפטומים של הפרעה פוסט טראומטית, כמו אחרי אירוע טראומטי אחרי מלחמה או אונס. "אחד הביטויים הוא פחד מלידה חוזרת, לעיתים עד כדי הימנעות מהריון נוסף". זו אחת השאלות הראשונות שנשאלת אישה אחרי שילדה, האם חוותה טראומה. "לפעמים התשובה תהיה, שהייתה לידה טובה, קלה, מהירה, ארוכה ואפילו 'מדהימה', אך לפעמים התשובה שנקבל היא "הייתה לי לידה טראומטית".

מה הקשר בין לידה וטראומה?

המילה טראומה נאמרת לא פעם בהקשר ללידה. האם יתכן שלידה קשה תשאיר אחריה סימנים גם בנפש היולדת? לידה, כידוע, היא תהליך טבעי, נורמלי, ואפילו רצוי במהלך חייה של אישה. זו הייתה המחלוקת בספרות הרפואית, כאשר לפני כעשור, כדי לאבחן הפרעה פוסט טראומטית, ההתייחסות הייתה לאירוע חריג, שלא שייך לרצף החיים הרגיל של אדם. לכן, היו שחשבו, שאחרי לידה לא תיתכן התפתחות של הפרעה פוסט טראומטית." לצערנו, מסבירה ד"ר הולר הררי, נמצא כיום שלא כך הדבר. מאז נערכו מחקרים, שהראו כי נשים יכולות לסבול מהפרעה פוסט טראומטית אחרי לידה. לפעמים התסמינים של ההפרעה מעורבים בתסמינים של דיכאון, מה שעלול לגרום לאיחור באבחנה.

לסיכום, הבחירה אם ללדת ילדים נוספים או לנהוג בקיצוניות ולדרוש קשירת חצוצרות, היא מהלך אישי, נפשי ובעיקר רגשי של אישה ושותפיה לחיים. הכל מתחיל ונגמר בתפיסה, רובינו יודעות מראש איזו משפחה נרצה, נסתפק בשני ילדים וכלב או נשאף למשפחה גדולה ומורחבת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by