בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האות א'  

האות א'

 
 
אמא נענע 10, מרכז שניידר ובי``ח וולפסון

המילון הרפואי שלך. כל המונחים הרלוונטים להריון, לידה, נשים וילדים. נענע אמא בשיתוף מרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים וולפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבעבועות רוח

מחלה הנגרמת ע"י נגיף ומתבטאת בחום ופריחה עם שלפוחיות ע"פ העור. קיים חיסון נגד המחלה, אשר עדיין לא הוכנס לשגרת החיסונים בארץ, אולם הוא בהחלט מומלץ. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אגני כליה

האזור בכליה אליו מתנקז השתן ועובר אל השופכן, שמוביל אותו אל שלפוחית השתן. לעיתים אותו אזור מודגש מעבר לנורמה ואז הוא נחשב מורחב. גודל האגן התקין תלוי בגיל ההריון, אם כי בדרך כלל מעל 5 מ"מ מדובר כבר בהרחבה קלה. משמעות ההרחבה תלויה בגודלה, גיל ההריון ובשאלה איך נראית רקמת הכליה מסביב להרחבה. גם כאן מדובר בסמן גנטי המעלה במידה קלה את הסיכון לתסמונת דאון. במידה ויש הרחבה, יש צורך במעקב בהמשך ההריון אחר אגני הכליה, אך בדרך כלל אין נגרמת פגיעה משמעותית בכליה. לאחר הלידה מומלץ לבצע אולטרסאונד של הכליות. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אדמת

מחלה קלה באופן יחסי, המתאפיינת בהופעת כתמים ורודים ושטוחים – בתחילה באזור הפנים, עם התפשטות לכל הגוף. הכתמים לעיתים מתמזגים, וקיימת נפיחות בבלוטות הלימפה. הטיפול: אין טיפול חוץ מ"טיפול תומך" – מנוחה, שתייה מרובה וטיפול בחום אם עולה. המחלה בדרך כלל חולפת מעצמה. יש להיזהר במגע עם נשים בהריון, כיוון שהמחלה מסוכנת לעובר. קיים חיסון למחלה.

אולטרסאונד בשליש ההריון הראשון - קביעת גיל ההריון

בשבועות הראשונים של ההריון, קימת התאמה טובה בין גודל העובר לגיל ההריון כפי שנקבע מתאריך וסת אחרון. רמת הדיוק בשבועות 8 -10 להריון היא של ארבעה ימים לכאן או לכאן. ככל שההריון מתקדם יותר, מידת הפיזור בגודל העוברים גדלה, ולכן התאמת המדדים השונים עם גיל ההריון פוחתת. בדיקת האולטרסאונד הראשונה קובעת גם את מספר העוברים, ומוודאת שההריון הוא תוך רחמי ושנצפה דופק עוברי פועם. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אומגה 3

שומן חיוני לגוף האדם (חיוני משמעו שיש לצרוך אותו משום שאינו מיוצר בגוף) שמקורו בשמן דגים. חשוב בהתפתחות המח בעובר ובילוד הצעיר, וייתכן שאף מעבר לכך. פרופ' רענן שמיר, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אטופיק דרמטיטיס - אסטמה של העור

דלקת עור אטופית: מחלת עור דלקתית שכיחה בגיל הילדות (10-15% מהילדים), מופיעה בדרך כלל כבר בשנים הראשונות לחיים, ומתבטאת ביובש העור וגרד ניכר. המהלך הטבעי כרוני וגלי, עם החמרות לסרוגין. נוטה לחלוף במהלך שנות הילדות. ד"ר דני בן אמתי, מנהל יחידת עור ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

איוושה לבבית תמימה

אוושות המתרחשות בהיעדר מום לבבי או בעיה פיזית אחרת ולכן אין להן שום משמעות רפואית. אין צורך בטיפול.

איחוי שפתי פות

איחוי מלא או חלקי של השפתיים הקטנות בפות. עלול להיגרם כתוצאה מטראומה לאזור או מדלקת, ולעיתים אף כתוצאה מרמות אסטרוגן נמוכות. הדבר מתגלה באקראי בבדיקה שגרתית וברוב המקרים אינו מהווה בעיה, אלא אם קיימות הפרעות במתן שתן או דלקת בדרכי השתן. הטיפול הוא בדרך כלל שמרני – פשוט להשגיח ולעקוב, או מריחה של משחה המכילה אסטרוגן על האזור הממוססת את החיבור. במקרים נדירים יש צורך בהתערבות ניתוחית.

אי סבילות ללקטוז

חסר באנזים המפרק את סוכר החלב (לאקטוז). החסר נדיר ביותר בתינוקות (להבדיל מרגישות – אלרגיה לחלב פרה) ומתפתח בגיל הילדות (בד"כ אחרי גיל 5) ברמות שונות של אי סבילות (יש היכולים לשתות מעט חלב עד הופעת תסמינים ויש שיגיבו בתסמינים לכמות חלב מזערית).
פרופ' רענן שמיר, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אי ספיקת צוואר הרחם

מצב שבו קיימת "חולשה" של צוואר הרחם הגורמת להפלה לאחר שבוע 12 להריון או ללידה מוקדמת המאופיינת ע"י פקיעת קרומי מי השפיר. מצב זה נגרם כאשר יש צורך בפעולה כירורגית בצוואר הרחם, גרידות מרובות של חלל הרחם, אך ברוב המקרים אין לכך סיבה ברורה. ניתן לאבחון ע"י אולטראסאונד למדידת אורך צוואר הרחם והטיפול כולל ביצוע תפר צוואר הרחם למניעת לידה מוקדמת. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אי קולי, חיידק

חיידק המצוי במעי של אנשים בריאים, אולם לעתים יכול לגרום לזיהומים, בעיקר בדרכי השתן. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.


אלחוש אפידורלי עם משאבת PSA Patient) Controlled Analgesia)

לאחר בצוע האלחוש האפידורלי מחברים את הקטטר האפידורלי למשאבה אשר מופעלת לסרוגין על ידי היולדת לפי דרישתה. השיטה מגדילה את שביעות הרצון של המטופלת, מורידה את התלות בצוות המטפל וכן את המינון לחומרי הרדמה מקומית. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אלחוש מקומי

בשימוש לאלחוש והרדמה אזורית. כמו אצל רופא שיניים, עיניים או פלסטיקאי. הנפוצים בשימוש הם ליגנוקאין ומרקאין, שניהם מקבוצת האמידים - ארוכי פעולה ומתפרקים בכבד. פעולתם נעשית על ידי חסימת תעלות הנתרן בעצב. חדירת החומר לדם יכולה לגרום להפרעות קצב בלב או למערכת העצבים הגורמת להתכווצויות. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אלחוש תוך ורידי

(זריקת טישטוש) כאלטרנטיבה לאלחוש אפידורלי - משתמשים באופיואידים שהם נגזרות של מורפין, בהזרקה תוך ורידית. הנפוץ מביניהם הוא הפטידין. יתרונו בכך שניתן על ידי מיילדת ולא דורש מיומנות או השגחה מיוחדת. חסרונו בכך שהצלחת האפקט האנלגטי היא כ 50% (לעומת 95% באלחוש אפידורלי). עיקר האפקט הוא סדציה (טישטוש). מנות חוזרות יגרמו טשטוש יתר של היולדת עם בעיה של חוסר שיתוף פעולה בלידה, ואף עשויים לגרום לקשיי נשימה ליילוד והפרעת הנקה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

ראו ערך : סיבוכי אלחוש והרדמה איזורית

אנדומטריוזיס

נוכחות קטעי רירית הרחם מחוץ לחלל הרחם.האזורים הנפוצים ביותר הם חלל הבטן והאגן, בעיקר סביב איברי הרבייה. מצב זה מתאפיין בכאבי בטן משמעותיים בזמן הווסת ובקיום יחסי מין. ד"ר סוזנה ונד, וד"ר רון שגיב, אחראי על יחידת הגינקולוגיה, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

אנטיביוטיקה

קבוצת תרופות שנועדה לטיפול בזיהומים הנגרמים ע"י חיידקים. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אנמיה

ירידה ברמת ההמוגלובין המצוי בכדוריות הדם האדומות והוא נשא החמצן מהריאות לרקמות. יכולה להגרם מסיבות שונות, השכיחה ביותר – חסר ברזל. פרופ' חנה תמרי, מנהלת היחידה להמטולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אנמיה חרמשית

הפרעה מולדת במבנה ההמוגלובין הגורמת לשינוי בצורת הכדורית האדומה מצורה דו-קעורה לצורת חרמש. המחלה מתבטאת בהתקפים של כאבי עצמות וחסימות של כלי דם בריאות או במח. בארצנו מצויה בעיקר באוכלוסיה הערבית. כאשר שני בני הזוג נשאים ניתן לאבחנה בתחילת ההריון. פרופ' חנה תמרי, מנהלת היחידה להמטולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אנמיה ע"ש פנקוני

מחלה גנטית בה יש הפרעה בתיקון נזקים בחומר הגנטי (דנ"א). מאופיינת במומים מולדים שונים בכשלון מח עצם, המתבטא בירידה מתקדמת במספר לוחיות הדם, ירדיה במספר תאי הדם הלבנים ובהתפתחות חסר דם, ובנטייה לפתח גידולם ממאירים. כשלון מח העצם והנטייה לממאירות של מערכת הדם ניתנים לטיפול ע"י השתלת מח עצם. פרופ' חנה תמרי, מנהלת היחידה להמטולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אסתמה

אסתמה היא מחלה כרונית של דרכי הנשימה, המאופיינת בתגובתיות יתר של דרכי הנשימה לגירויים שונים. במהלך התקף אסטמטי מתכווצים צינורות הנשימה (הסימפונות), הרירית הפנימית שלהם תופחת וריר סמיך מופרש לתוך חלל הסימפונות. אוויר הזורם דרך צינורות נשימה מוצרים משמיע צפצוף. כאשר האוויר עובר דרך הסימפונות המלאים בריר סמיך הוא גורם לשיעול ולחרחורים. הקושי להעביר את האוויר דרך צינורות הנשימה המוצרים ומלאי הריר גורם לקושי בנשימה או ל"קוצר נשימה". המחלה מתבטאת בהתקפים חוזרים החולפים מעצמם. ההתקפים דועכים מהר יותר בעקבות טיפול. פרופ' בנימין וולוביץ, מנהל מחקר והדרכה באסתמה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

אפגר

ציון אפגר הינו כלי קליני יעיל להערכת מצבם של ילודים לאחר הלידה. שיטה זו אומצה בחדרי לידה רבים ברחבי העולם, וכיום למעשה ציון האפגר ניתן לכל תינוק שנולד בבית חולים. חמשת המדדים לציון אפגר הם קצב הלב, ניסיון המאמץ הנשמתי, טונוס השרירים, תגובה לגירוי וצבע היילוד. כל אחד מהמדדים מקבל ציון של 0 או 1 או 2, והתוצאה הסופית היא סיכום חמשת המדדים. ציון של 7 ומעלה מעיד על מצב תקין של הילוד לאחר הלידה. ציון של 3 ומטה מצריך התערבות רפואית מיידית (פעולות החייאה). ציון האפגר נקבע דקה אחת, וחמש דקות לאחר הלידה. במידת הצורך, ניתן ציון אפגר נוסף עשר דקות לאחר הלידה. בעזרתו ניתן להעריך באופן מהיר ואובייקטיבי את מצבו הקליני של הילוד בדקות הראשונות לחייו.

אפטות (בחלל הפה)

מחלה דלקתית שכיחה בעיקר בגיל הילדות, הבאה לביטוי ככיבים חוזרים ברירית הפה. מתחילה בתחושת צריבה, ולאחריה אודם מקומי והתכייבות מכוסה בחומר לבנבן אפור. הגורם אינו ידוע, לעיתים קשור למצבי מתח. ד"ר דני בן אמתי, מנהל יחידת עור ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

אפידורל בהליכה

מאפשר מתן אלחוש אזורי בריכוזים נמוכים בתוספת אופיואידים (נגזרות של מורפין). ניתן לביצוע ע"י אלחוש ספינלי- אפידורלי משולב או אפידורל. מתקבל אלחוש תחושתי ללא אלחוש מוטורי, כך שהיולדת יכולה לשבת או ללכת. מכיוון שהשיטה דורשת השגחה צמודה של מיילדת אחר היולדת והעובר, השיטה אינה נפוצה. כמו כן, היא מתאימה לשלב הראשון של הלידה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אקו לב עובר

טכניקה נוספת של בדיקת אולטרסאונד, שמטרתה לבדוק באופן מקיף יותר (מאשר בסקירת המערכות) את מבנה לב העובר. הבדיקה מבוצעת על ידי קרדיולוג ילדים במכשיר המיועד לבדיקה זו. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

אשך טמיר

אשך שלא ירד לשק האשכים ולרוב מצוי בתעלה המפשעתית או בבטן. ד"ר דוד בן-מאיר, רופא בכיר במרפאת אורולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים.
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by