בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האות ה'  

האות ה'

 
 
אמא נענע 10, מרכז שניידר ובי``ח וולפסון

המילון הרפואי שלך. כל המונחים הרלוונטים להריון, לידה, נשים וילדים. נענע אמא בשיתוף מרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים וולפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
האטה בגדילה תוך רחמית

מוגדרת כפגיעה ביכולת העובר ברחם לגדול בצורה אופטימלית הגורמת לו להיות קטן לגילו. כתוצאה מכך הילוד שנולד קטן לגיל ההריון, ולעיתים בלידה מוקדמת, עלול לפתח סיבוכים שיפגעו בהתפתחותו לטווח הקצר והארוך. במהלך ההריון, יש לנסות ולברר את הסיבה לכך שעלולה להיות קשורה למום עוברי או לחוסר תפקוד השלייה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

היפוך חיצוני

תהליך של היפוך יזום של העובר, בד"כ ממצג עכוז למצג ראש. במידה ותהליך מצליח, ניתן למנוע צורך בניתוח קיסרי כפי שנדרש בהרות עם עובר במצג עכוז. מתבצע בדרך כלל על ידי רופאים מומחים ובעלי ניסיון, אם כי קיימות כיום בשוק שיטות היפוך אלטרנטיביות. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הערכת מצב העובר ברחם

מהווה היום חלק בלתי נפרד במיילדות המודרנית. באמצעות כלים כמוניטור דופק לב העובר ואולטראסאונד המודד את כמות מי השפיר ותנועות הגוף, הגפיים והנשימה העוברית, מעריכים האם העובר במצב תקין או במצב שיוביל למצוקה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הפטיטיס A - צהבת נגיפית

מחלה הנגרמת ע"י נגיף וגורמת לדלקת של הכבד עם צהבת. בשנת 1999 הוכנס החיסון נגד המחלה לשגרת החיסונים בישראל, ומאז פחת מאוד שיעור התחלואה. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

הפלה טבעית

הפסקת התפתחות הריון במהלך 20 השבועות הראשונים. מתרחשת בכ-15- 20% מכלל ההריונות המוקדמים. ד"ר סוזנה ונד, וד"ר רון שגיב, אחראי על יחידת הגינקולוגיה, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

הפרדות שלייה

מצב חרום רפואי המתאפיין ע"י כאב ודימום בשליש השני או השלישי של ההריון הנגרם כתוצאה מהפרדות השלייה מדופן הרחם. לעיתים יש צורך בביצוע ניתוח קיסרי דחוף מכיוון שדרגת הפרדות מסוימת מובילה לסיכון העובר והאם. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הרדמה (אלחוש) אפידורלית

הפגת כאב באמצעות הזרקת חומר מאלחש מקומי לחלל האפידורלי בעמוד השדרה. השיטה נחשבת ליעילה ביותר מבין כל שיטות האלחוש בלידה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הרדמה ספינלית

שיטת הרדמה אזורית שבה מוזרק חומר מאלחש לחלל הספינלי של עמוד השדרה. גורם להרדמה עמוקה תחושתית ומוטורית. יעילה לביצוע נתוחי בטן תחתונה, אגן וגפיים תחתונות. נחשבת ליעילה ונפוצה לביצוע ניתוח קיסרי. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הרדמה ספינלית- אפידורלית משולבת

שיטת אלחוש או הרדמה שבה לאחר מיקום המחט בחלל האפידורלי, חודרים דרכה עם מחט ספינלית. מזריקים חומר אלחוש דרכה ולאחר מכן משאירים קטטר בחלל האפידורלי. השיטה נחשבת יעילה לניתוח קיסרי ומאפשרת הארכת ההרדמה במידה והנתוח מתארך וכן מתן אלחוש אחרי הלידה דרך הקטטר האפידורלי. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הריון ורצפת האגן

ריצפת האגן מתרופפת עם השנים. נגרמות צניחות אברי האגן הקטן, דליפת שתן ולעיתים שני המצבים גם יחד. הסיבה העיקרית היא הריונות ולידות. סיבות חשובות נוספות הן: גיל המעבר וירידה בהורמוני המין, התארכות תוחלת החיים, ניתוחים באגן, וגורמים תורשתיים. במהלך החיים יסבלו כ20 -50% מבעיות אלה ויפנו לטיפול משקם. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הריון מחוץ לרחם

השרשת הריון שלא במקומו הטבעי בחלל הרחם. מהווה כ1 - 2 אחוזים מכלל ההריונות. רוב ההריונות החוץ רחמיים מושרשים בחצוצרה, אך מעוטם גם בצוואר הרחם, בשחלות ובחלל הבטן.ד"ר סוזנה ונד, וד"ר רון שגיב, אחראי על יחידת הגינקולוגיה, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

הריון תאומים

נוצר באופן טבעי בשיעור של 1 ל-200 הריונות או כתוצאה מטיפולי פוריות. ברוב המקרים, מדובר בתאומים לא זהים שמקורם משתי ביציות מופרות ומיעוט מן המקרים בתאומים זהים שמקורם מביצית מופרית אחת. הריון תאומים כרוך בשיעור מוגבר של סיבוכי הריון כלידה מוקדמת, רעלת הריון, סוכרת הריונית ומומים, ומחייב השגחה צמודה יותר במהלך ההריון. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

הרפס

קבוצת נגיפים ובה נגיפי הרפס הגורמים לתחלואה אופיינית, ולעיתים חוזרת, ברירית השפתיים. לקבוצת נגיפים זו שייכים גם הנגיפים הגורמים לאבעבועות רוח, מחלת הנשיקה EBV)), ואחרים. ד"ר דני בן אמתי, מנהל יחידת עור ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

השלב הראשון של הלידה

השלב הראשון של הלידה מתחיל כאשר האישה ההרה מודעת לתחושה של צירים סדירים. החלק הסמוי של השלב הראשון מסתיים עם פתיחה של 3- 5 ס"מ של צוואר הרחם עבור רוב הנשים. סף זה מגדיר את תחילת החלק הפעיל של הלידה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

השלב השני של הלידה

השלב בו העובר נולד. הוא מתחיל כאשר קיימת פתיחה מלאה של צוואר הרחם, והתינוק נדחף דרך תעלת הלידה על ידי הרחם המתכווץ. בשלב זה, חשה היולדת בצירי לחץ הגורמים לעובר להתברג בתעלת הלידה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

השלב השלישי של הלידה

זהו השלב בו נולדת השילייה. שלב זה מתחיל עם יציאת העובר. כשמסתיימת "לידת" השיליה, ניתן לומר כי הלידה הסתיימה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

השראת לידה (זירוז)

פעולה לצורך יילוד האישה בהתאם לצורך רפואי, כגון מחלת רקע אימהית המחמירה במהלך ההריון, הופעת רעלת הריון, האטה בגדילה תוך רחמית, מיעוט מי שפיר והריון עודף (מעבר לשבוע 41). לצורך כך, מאשפזים את האישה ומשתמשים באמצעים תרופתיים (פרוסטגלנדינים) או מכניים (בלון) לביצוע הפעולה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

התפשלות של המעי

מצב בו חלק מהמעי מתקפל על עצמו כדרך צינור המורכב ממספר חלקים הנכנסים זה אל תוך זה (כמו טלסקופ). מצב זה יכול לגרום לכאבי בטן עזים בעלי אופי עוויתי מלווים בהקאות ודרגות שונות, אך לא הכרחי, של חסימת מעיים. התופעה שכיחה בעיקר בתינוקות מתחת לגיל שנה. בילדים גדולים יותר התופעה יכולה להיות משנית למום במעי. פרופ' נפתלי פרויד, מנהל המחלקה הכירורגית, מרכז שניידר לרפואת ילדים.
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by