בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חורגים לאלוהים  

חורגים לאלוהים

 
 
לימור גריף

מנוכר, לא שייך, שונה, חריג – כך אנחנו מתייחסים לאוטיזם. הידעתם כי היום ניתן לגלות סימנים ראשונים לאוטיזם כבר בשלבי חייו הראשונים של התינוק, אך לא בבדיקות המקיפות של ההריון? כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החיים בבועה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/ אימג'בנק/gettyimeg)
 החיים בבועה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/ אימג'בנק/gettyimeg)   
מהו אוטיזם, כיצד ניתן לזהות אותו ומה יעלה בגורלם של אלו שלא שפר עליהם המזל?

מהו אוטיזם?

"אוטיזם הוא תסמונת של הפרעה התפתחותית בתחום הקשר והתקשורת. התסמונת מאופיינת על ידי פגיעה בכישורי הקשר הבינאישי, ההתנהגותי והשפתי" – מסבירה לנו חנה אלונים, מנהלת מרכז מפנה, מומחית להפרעות התפתחותיות בספקטרום האוטיזם.

מתי ניתן לזהות אוטיזם?

תסמונת האוטיזם עשויה להופיע כבר מגיל ינקות. אצל תינוקות יהיה קל לזהות אוטיזם החל משלבי האחיזה. חוקרים רבים טוענים כי תינוק בעל אוטיזם לא ינהג בידיים המחזיקות אותו כתינוק רגיל. כבר בגיל ארבעה חודשים ניתן יהיה להבחין בחוסר תגובה כאשר מתקרבים אל התינוק, ובגיל שישה חודשים ניתן לזהות בבירור חוסר של קשר עין בין התינוק לסביבה.

מדוע ישנו קושי בזיהוי התסמונת?

לצערנו עדיין לא ניתן לזהות אוטיזם, מציינת חנה, היות שהתסמונת אינה מאופיינת בסימן פיסיולוגי מובהק. תינוקות רבים מתפתחים באופן רגיל לכאורה, ובשלב מאוחר יותר, סביב גיל שנה, מתחילה הנסיגה. בעשור האחרון חלה התפתחות משמעותית בתחום האבחון והטיפול באוטיזם. אם בשנות השמונים אובחנו ילדים בגילאי 4 -5, ובשנות התשעים בגיל 3, הרי שהיום יש קונצנזוס באשר לאבחון המוקדם וחשיבותו ביכולת ההתקדמות של הילד, מציינת חנה. רוב הילדים בישראל מאובחנים כבר בגיל 2- 2.5.

חשיבות הגילוי המוקדם

"במרכז מפנה, שרכש ניסיון רב בנוגע לסימנים המוקדמים של אוטיזם במשך 20 השנים האחרונות, מניחים שניתן במקרים רבים לראותם כבר במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק. כאשר עוסקים בינקות, מדובר בהפרעה בהתפתחות הקשר ואין לקרוא לכך אוטיזם. חשוב לדעת, שטיפול מונע בתינוק המגלה קושי בהתפתחות הקשר, יכול לשנות את גורלו ולנתב את חייו באופן נורמטיבי ומשגשג".
 

הסימנים שצריכים להדליק נורה אדומה בשנת חייו הראשונה של התינוק:

 
- פאסיביות יתר – חוסר בכי, חוסר תנועה, חוסר עניין.

- פעילות יתר – בכי מתמיד ללא סיבה נראית לעין או רפואית, חוסר שקט.

- חוסר רצון או התנגדות לאכול או לינוק.

- חוסר תגובה לקול או לנוכחות הורה – אין הפניית הראש, אין חיוך או מלמול.

- רתיעה ממגע של הורה.

- חוסר קשר עין ישיר עם אנשים.

- עיכוב בהתפתחות המוטורית.

- גדילה מואצת של היקף הראש ביחס לנקודת ההתחלה.

- להיות חריג בחברה

גישות מסוימות מעודדות את בידודם של ילדים המאובחנים באוטיזם. בדרך כלל ניתן לראות מסגרות של גנים או בתי ספר, שמיועדים לאוכלוסיית ילדים זו. גם אנשי מקצוע, מבהירה חנה, טועים לעיתים לחשוב שילדים עם אוטיזם אינם מחקים כילדים רגילים. "לילדים אלו יש בדרך כלל יכולת חיקוי טובה, אלא שלא תמיד היא גלויה ומיידית. כאשר ילדים בעלי יכולת לפתח תקשורת משולבים בקבוצת גיל שיכולה להכיל אותם, קיים תהליך הדרגתי של הפנמה. גם הילד המיוחד וגם קבוצת הילדים לומדת מכך הרבה. כמובן שתהליך כזה חייב להיות מלווה בהדרכה מתאימה של הצוות החינוכי, ועבודה שמקנה מיומנויות בכישורי החיים לילד עצמו".
 

משפחה חריגה?

להיות בפנים - להרגיש בחוץ (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/ gettyimages)
 להיות בפנים - להרגיש בחוץ (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/ gettyimages)   
התמודדות היא דבר אינדיווידואלי, טוענת חנה, אך אין ספק שרוב המשפחות המתבשרות שילדם הוא שונה הן משפחות במשבר. "משפחות שהמצע האידיאולוגי שלהן נסדק ולרוב הן אובדות עצות". הטיפול שמשפחה זקוקה לו הוא טיפול מערכתי המביא בחשבון את צרכיה הספציפיים של כל אחד מבני המשפחה. "על מנת שמשפחה תוכל לטפל בילד שלה, יש לעזור לה ראשית להבין את הילד המיוחד שלה ולראות כיצד ניתן לקדמו ולחזק את הגרעין הבריא שבו. למשפחה מחוזקת יש יכולת טובה יותר להתמודד".

יד מלטפת

כחלק מן העזרה למשפחה של ילד אוטיסט, נוכחת גם העמותה התומכת, שמלווה את המשפחה מעבר לבחינות ההתפתחותיות ולמעקב אחר הילד. במרכז מפנה מתמחים בטיפול בפעוטות, שניתן עדיין לגרום אצלם לשינויים מהותיים.


אין סימן אחד המעיד על בעיה שקשורה באוטיזם, כיצד לא נילחץ?

כדאי לפנות לרופא התפתחותי, ממליצה חנה, במידה וקיים חשש הנמשך מספר שבועות. יש לערוך בראש ובראשונה בדיקות רפואיות בהתאם לסימן הרלוונטי.

חשוב לדעת

לאור היקף התופעה בארץ ובעולם, הקים מרכז מפנה בשיתוף עם המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי (ביה"ח איכילוב) יחידה ראשונה מסוגה, לאבחון מוקדם של הפרעות בהתפתחות הקשר בקרב תינוקות. השירות ניתן במסגרת היחידה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר, במסגרת המלר"ם של המרכז הרפואי, ברחוב דפנה 8, תל-אביב. כל הורה מודאג, מוזמן להתקשר למלר"ם 03-6973498, או למרכז מפנה 04-6931021.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by