בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שוטר טוב, שוטר הרע  

שוטר טוב, שוטר הרע

 
 
לימור גריף

כמו בכל משפחה קיים מישהו רכרוכי יותר, סלחני ומתפשר ומי שעומד על הגבולות, החוקים ודורש מכולם ליישם. האם אימהות הן בדרך כלל השוטר הרע, ולמה בכלל צריך שוטרים בבית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שוטרים? לא בבית (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/ gettyimages)
 שוטרים? לא בבית (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/ gettyimages)   
לשים גבולות זה בסדר, אבל למה להפוך הורה אחד לחביב הקהל והורה אחר לעריץ מוגלה? לדבריה של חלי ברק שטיין, פסיכולוגית חינוכית מומחית, מחברת הספרים: "בגובה העיניים", הגדרת תפקידי ההורים בבית היא חלק מהשלטת המשמעת ולכן היא בהחלט חשובה.

מי קובע, מי שוטר טוב ומי שוטר רע?

"כל הורה נשאב לסגנון הטבעי שלו, לנטייה ספציפית שקיימת באופיו או בחינוך שהוא קיבל. כל הורה יודע אם הוא וותרן או נוקשה באופיו". יש הורים שינסו להשליט את אותו החינוך שקיבלו הם בעצמם בילדותם, ויש הורים שישתדלו לפעול להפך.

מחנכים את הילדים יחד

"כדאי ליצור חינוך משותף. זה לגיטימי שהורים שמנסים להשליט סדר בביתם, יפעלו בדרכים שונות -אחד ינסה בדרך טבעית להשלים את השני. זה קורה באופן רגשי שאינו מודע. אם קיים בבית קושי משמעתי, יהיה הורה שיחשוב, שכדאי להיות רך יותר והשני יכול לחשוב ההפך לגמרי. מותר לנו – אנו בני אדם שונים".

מאבקי כוח בזוגיות

בחירת ההורה אם להיות השוטר הטוב או השוטר הרע תלויה כאמור באופיו, בהיסטוריה שלו ובחינוך שקיבל, אך לא שוכחת כמובן את מערכת היחסים עם בן הזוג השני. "אם בין ההורים קיימים מאבקי כוחות או מתחים, הטעויות שלהם אחד כלפי השני יבואו גם על חשבון הילדים ויפגעו בהם".
 

מתי זה מקצין?

 
בואו נקח דוגמא מהחיים: האב תמיד מאפשר לילד להירדם עם טלוויזיה דולקת ומיד כשהוא נרדם הוא מכבה אותה. האם שכועסת מאוד על האב ומעורבת רגשית, מחליטה לנזוף בו על ההורות הלקויה: איך אתה מאפשר לילד לראות עכשיו טלוויזיה, השעה כבר 21:00, זה לא חינוך. ובעצם משליכה את כעסה גם כלפי הילד מבלי לשים לב ומקצינה את פעולתו הטבעית, היומיומית של האב לטובת רגשותיה הטעונים.

משטר טוב לילדים?

משטר סביר, טוענת חלי, כזה שנעשה במידה וטעם נכונים הוא בהחלט בסדר ואף תהליך שהילד חייב להתמודד איתו. "זה בסדר שהילד יטעם גם וגם, ממשטר רך וממשטר קשה יותר, הוא לומד לפיכך, שקיימים מודלים שונים וסגנונות שונים של אנשים, מותר לנו לנהוג אחרת".

כיצד דברים יוצאים משליטה?

ההחמרה מתרחשת, לדבריה של חלי, כאשר המשטר מפוצל באופן משמעותי, מקצה אחד לשני. אז הוא עשוי לבלבל את הילד וללמד אותו לעשות מניפולציות רק כדי לשרוד. הוא יכול לגשת להורה הנוח יותר ובאותה המידה להתרחק מההורה הקשה יותר ואף לעיתים ליצור ביניהם מירמור וסכסוך.

כיצד מאזנים?

מודעות ההורים חייבת להיות בשליטה, מציינת חלי. המתח והמריבות של ההורים לא קשורים כלל לילד ואת זה הורים רבים נוטים לשכוח. המטרה היא להוריד מסביבת הילד מאבקי כוח ומאבקי שליטה ובעיקר חשוב לזכור לתאם עמדות ולהחליף מדי פעם תפקידים שלא בקיצוניות. הילד צריך ללמוד שאנשים יכולים להשתנות. זה נהדר שהאם תהיה לעיתים רכה וברגעי השיא שלה, תחליף תפקידים עם האב.
 

איך נולד הרעיון?

מותר לעשות חילופי תפקידים (צילום אלוסטרציה:אימג'בנק/ gettyiamges)
 מותר לעשות חילופי תפקידים (צילום אלוסטרציה:אימג'בנק/ gettyiamges)   
הרעיון נולד מתוך טכניקות משטרתיות בנושאי חקירה שונים. מדובר באסטרטגיה טבעית שעמידה שוטר קשוח מול שוטר מלטף וגורמת לחשוד לפלוט את דברי האמת. "ילדינו אינם חשודים, אף פעם לא חשודים" מתריסה בנו חלי, "ואנחנו איננו שוטרים במחלקת החקירות".

חסרונות השוטר הרע, שאינו מחליף תפקידים

להשליט משמעת זה אלמנט לא פשוט כלל. ילדים לא זקוקים לשוטרים, ילדים זקוקים להורים. הורה שמתנהג כשוטר ברוב הזמן, ומקצין את התנהגותו כמי שרק נותן פקודות, מעניש ומצווה, מפספס את אלמנט הכיף, את האיזון הטבעי שילד זקוק לו, של רכות ושיחות מלב אל לב. הורה נוקשה מדי יגלה בשלבים מאוחרים יותר ילד שיהיה סגור אליו, כועס ואף ממורמר.

חשוב שנזכור ונלמד את ילדינו משמעת מהי, אך כמובן במידה אנושית. "ככה זה בני אדם" מסבירה חלי, "פעם כועסים, פעם רכים יותר", החיים שלנו כל כך נזילים, חשוב שנרענן אותם גם עבור עצמנו ונחליף מדי פעם תפקידים, זה נהדר עבור ילדינו וללא כל ספק גם לזוגיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by