בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דיכאון אחרי לידה 
בטרם זמנו  

בטרם זמנו

 
דיכאון אחרי לידה |
 
רויטל קיבק ארמה

מה עובר על אישה שמאבדת את תינוקה בשלבי ההריון המתקדמים? ומה עושים עם תחושות אימהיות בלתי ניתנות למימוש?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשאף אחד לא מבין (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 כשאף אחד לא מבין (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
אנחנו אימהות מבטן ומלב - למן הרגע הראשון שבו אנחנו מגלות, שיש חיים בשק ההריון ומשהו פלאי שם קורה. ד"ר ליאת הולר הררי, רופאה פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, מקימת האתר "נפש אם", על אובדן הזהות האימהית ועל הלגיטימציה להתאבל על התינוק שלנו, שלא נשם את אוויר העולם.

זהות אימהית מבטן

"נשים שמאבדות עובר בשלבים מאוחרים או יולדות לידת מת, חוות אובדן של העובר, אבל גם אובדן של הזהות האימהית שלהן", אומרת ד"ר הולר-הררי. "אפשר לומר, שהזהות האימהית מתחילה להיבנות עוד לפני שהאישה נכנסת להריון. במהלך ההריון עולים מטענים שקשורים לזהות זו, ומתחיל עיבוד של מטענים אלה. כבר במהלך ההריון מתחיל הקשר של האישה לעובר שבבטנה. יפה לראות את זה כאשר שומעים נשים הרות מדברות אל העובר, קוראות לו בשמות שונים, לאו דווקא השם שיהיה לו בהמשך, ומלטפות את הבטן הגדלה. הקשר מתחזק כאשר מתחילות תנועות העובר, והעובדה שאכן גדל שם יצור חי נעשית מוחשית יותר. בשלב זה האישה ההרה לרוב מתייחסת לעובר כאל אדם שנמצא איתה באינטראקציה. אפשר לשמוע נשים אומרות משפטים כמו 'הוא בועט כשאני מתרגשת', או 'הוא מגיב כשאני מדברת'. יש נשים שמרגישות שהעובר מגיב אליהן רגשית".

התינוק הדמיוני שלי

"לפי ד"ר דניאל סטרן (מחבר הספר "הולדתה של אם"), במהלך ההריון - לצד התינוק האמיתי שגדל ברחם, מתפתח התינוק הדמיוני. התינוק הזה לובש צורה בעולמה הפנימי של האישה, בעיקר בטרימסטר השני. לקראת הלידה, בטרימסטר השלישי, פוחת העיסוק בתינוק הדמיוני, אולי כהכנה למפגש עם התינוק האמיתי. בעקבות התיאור הזה, אפשר להבין שנשים שמפילות בשלבים מאוחרים או מאבדות את התינוק בלידה, חוות אובדן ממשי".
 

בלי לגיטימציה להתאבל

רוצה לממש את האימהות שבה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 רוצה לממש את האימהות שבה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
"אחד הקשיים לאחר אובדן כזה הוא הפער בין התחושה של האישה להתייחסות של הסובבים אותה. לרוב, בעיני הסובבים, העובר עדיין לא קיבל ממשות - הוא עדיין לא ממש אדם, על כל המשתמע מכך. לכן, יש גם חוסר לגיטימציה לתחושות הקשות של האישה, ולאבל שלה".

ללא זמן התאבלות

"בדת היהודית ישנם מנהגי אבלות ברורים. ימי השבעה מאפשרים לאדם שאיבד אדם יקר להתנתק מדרישות העולם, ולהתייחד, יחד עם הקרובים לו עם זיכרונותיו שקשורים לאדם שאיבד. השבעה מאפשרת עיבוד של האבל, לפחות בשלב הראשון. נשים אלה לא "זוכות" לזמן המיוחד הזה".

עסקים כרגיל

"פעמים רבות מצפים מהן להמשיך במהירות בחיים הרגילים שלהן, והן מרגישות שאין להן לגיטימציה להביע את הכאב והצער שהן מרגישות. לרוב אין הבנה והתייחסות מתאימה. האישה נתפסת בעיניה כאם, אך לא בעיני הסובבים. הפער בין התחושות הפנימיות של האישה, ובין ההתייחסות של הסובבים, יכול ליצור בלבול אצל האישה, ומקשה עוד יותר על העיבוד הרגשי וההחלמה של תהליך האבל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by