בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סקירת בתי יולדות 
בית השנטי? 

בית השנטי?

 
סקירת בתי יולדות |
 
לימור גריף

נשים רבות בוחרות לוותר על בית החולים, לחזור למקורות וללדת בבית. הלידה הביתית נראית פחות מנוכרת, יותר בשליטה ובהחלט יותר טבעית. מעבר ליתרונות, חשוב לקחת בחשבון גם את הסיכונים הכרוכים בלידה שאינה תומכת מכשירים או עזרה רפואית מיידית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כנגד כל הסיכונים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 כנגד כל הסיכונים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
נשים רבות מעידות כי חווית הלידה בבית החולים היא מעין פטרונות, כאילו ומישהו אחר מנהל עבורן את הלידה. גם משרד הבריאות, מסיבותיו הוא, תומך בנשים שרוצות ללדת בלידת בית ומכתיב להן כמה כללי זהירות.

מי יכולה ללדת בבית?

בכדי ללדת בלידת בית עלייך להיות בהריון שאינו בסיכון (ללא מעקב מוניטור ואולטרא סאונד קבוע) עם עובר במצג ראש, לידה המתרחשת בשבועות שבין 37- 41, ללא הפרש של יום נוסף.
במידה והינך בשבוע שבין 41- 42, תוכלי ללדת בביתך במידה ועשית אולטרא סאונד עם פרופיל פיזי של העובר, לא מאוחר מ – 48 שעות לפני הלידה. על היולדת להיות מעל גיל 18. אם הינה בגילאים שבין 17 - 18, תידרש הסכמת הוריה בכתב, בעודה מעידה שהיא בריאה גופנית, נפשית ומוכנה ללדת. על היולדת להיות במצב תזונתי תקין, עם תיעוד היסטורי ומילדותי תקין (תיעוד לגבי לידות שכבר חוותה). עוד מומלץ להיות במעקב הריון אצל הרופא, אך גם אצל המיילדת העתידית.

מי יכולה ליילד?

גם לגבי המיילדת יש לא מעט הסתייגויות. עליה לקבל לידה, כאשר משקלו המשוער של העובר נע בין 2.5- 4 קילוגרמים. הסברה היא שעובר שמשקלו פחות מ – 2.5 קילו נחשב לעובר שקטן יותר מגיל ההריון (ויכולה להיות בעיה של אי ספיקה שלייתית). בעוד אצל עובר מעל 4 קילוגרמים יכולה להיות בעיה בהוצאת כתפיו וחלילה לגרימת שברים. כל מיילדת צריכה להיות מוסמכת לעשות החייאה, להגיע עם בלון חמצן ואמבו ובעת חירום לקבל את שיקול הדעת הנכון, להעביר את היולדת אל בית החולים או להזעיק עזרה במהירות. על היולדת לדאוג להגיע עם ערכה מקצועית, לוודא שהבית יהיה זמין עם מים חמים, חשמל, טלפון וכמובן גם נקי. על בני הבית לקבל הכנה מוקדמת מפי המיילדת. עוד מומלץ כי היולדת והיילוד יגיעו להיבדק בבית החולים לאחר הלידה.
 

לקחת בחשבון

 
קיימים לא מעט סיכונים שעל היולדת לקחת בחשבון, רגע לפני שהיא מחליטה ללדת בלידת בית. מדובר בסיכונים שיכולים להתרחש גם בבית החולים – מסבירות אורה סופרין, אחראית חדר לידה וענת קאן, מרכזת תחום סיעוד, אגף אימהות ומיילדת, ביה"ח אסף הרופא. גם אורה וגם ענת לא פוסלות את לידות הבית, הן מאמינות שעל האישה לזרום עם תחושותיה, רצונותיה ולסמוך על האינסטינקטים האישיים שלה. ובכל זאת, עליה לקחת בחשבון, שבמידה ויהיו סיבוכים, התנאים הקיימים בלידה בייתית לא יוכלו לתת מענה אמבולטורי ליולדת ולתינוק, כזה הקיים בבית החולים.

סיבוכים - לא עלינו

יולדת מתחת לשבוע 37 עלולה ללדת פג עם אי בשלות ריאתית, שדורש טיפול מיידי – כמו החייאה במקום. ענת ואורה מסבירות: מיילדת אומנם מוסמכת מאוד לטפל בתינוק באופן ראשוני, אך אינה רופאת ילדים. כמו כן, יולדות בלידה הביתית אינן מחוברות למוניטור, שהוא אולי הגורם המכריע ביותר. אין תיעוד למרחש וניתן לפספס ירידות בדופק העובר ולא לזהות מצוקת אם ומצוקה עוברית.
בחלק מן הפעמים, לקראת סוף הלידה, בזמן הלחיצות, יכולה להיווצר ירידה ממושכת בדופק העובר. במקרים כאלו, בלידה בבית החולים הנוהל הוא, שבמידה ועברה חצי שעה מזמן זיהוי המצוקה, יש לזרז את הלידה ולחלץ את היילוד.
 

עוד על ההבדלים בין הבית לבית החולים

הכי טוב בבית? (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/ gettyimages)
 הכי טוב בבית? (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/ gettyimages)   
אורה וענת סבורות שמיילדת טובה יכולה לאמוד דימום, אבל בהחלט לא תמיד יכולה לדעת את מקורו. בביה"ח ניתן לאתר את הדימום דרך אולטרא סאונד, בדיקות דם, רישום מוניטור ואבחנה קלינית. כמו כן, קיים גם הסיכון עם הדימום שאחרי הלידה. גם מיילדות בית מזריקות אוקסיטוצין לכיווץ הרחם, לעיתים זה לא מספיק ונדרשת מניפולציה רפואית נוספת, שיכולה להיות חודרנית. באופן כללי, מסבירות אורה וענת, אסור למיילדת לבצע הליך כירורגי ולתפור יולדת לאחר לידה, אבל בין הלכה למעשה הדברים שונים. רוב המיילדות מגיעות כיום עם ערכת תפירה ואף יודעות לתפור היטב.

מי רוצה ללדת לידה ביתית?

אורה וענת מסבירות שיש נשים שבוחרות בלידה הביתית כחוויה מתקנת מלידתן הקודמת. הן יוצאות בעצם כנגד בית החולים. יש נשים, מצד שני, המחוברות לטבע, דוגלות בלידה שאינה מכשירנית ואינן מוכנות בשום פנים ואופן לקחת בחשבון התערבות רפואית. מדובר בנשים שמסוגלות ללדת בבית. "המחשבה על לידת בית נמצאת איתן כבר שנים. הן חזקות, יכולות ללדת מהר וללא משככים".

אורה וענת מסכמות: אנו מכירות ומעריכות את לידות הבית. צריך לכבד את החלטתה של כל אישה באשר היא. כל ביה"ח מאפשר גישה זמינה, מהירה ונוחה יותר לטיפול במצבי מצוקה, ועם זה קצת קשה להתווכח, שהרי אף אחד אינו יודע את שצפוי לאישה במהלך הלידה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by