בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ניתוח מתיחת בטן 

ניתוח מתיחת בטן

 
 
ד``ר מנו רובינפור

כשמורידים את הבגדים יש דברים שקשה מאוד להסתיר. למי כדאי לעבור את הניתוח שמעצב את הבטן, ומוריד ממנה עודפים מיותרים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שגית לפני ניתוח מתיחת הבטן (צילום: מערכת המראה)
 שגית לפני ניתוח מתיחת הבטן (צילום: מערכת המראה)   
ניתוח למתיחת בטן הוא ניתוח שמטרתו להסיר עודפי עור, שומן או את שניהם מהבטן, וחיזוק של שרירי דופן הבטן.

במקרים רבים, אחרי לידות, ישנן בעיות של עודפי העור וריפיון שרירי הבטן. לרוב נשים אלה לא מצליחות להתגבר על הבעיה בעזרת דיאטה או ספורט. הניתוח מועיל במיוחד לנשים אחרי מספר הריונות שמתחו את העור ושרירי בטן בצורה מקסימאלית, מעבר לנקודה שרקמות מסוגלות לחזור למקום ההתחלתי. בעקבות הלחץ התוך בטני שרירי הבטן נחלשים ומתרחקים אחד מהשני. עקב ריחוק של השרירים וחולשה של דופן הבטן חלק מהנשים מתלוננות על התנפחות הבטן לאחר כל ארוחה.

היום, ניתוח מתיחת בטן, הוא חלק מעיצוב הגוף, ולרוב משולב עם שאיבת שומן בהיקפים שונים. אולם אנשים עם עודפי משקל וכמויות שומן גדולים אינם מועמדים מתאימים לניתוח וחשוב לדעת שהניתוח הוא אינו תחליף להרזיה.

במקרים אחרים, בעיית עודפי העור אינה נובעת מהריונות, אלה מירידה דרסטית במשקל הגוף. עליה במודעות להשמנת היתר בשנים האחרות ופיתוח ניתוחי קיצור קיבה גרם להרזיות בסדר גודל של עשרות קילוגרמים. רק בארה"ב עוברים מדי שנה עשרות אלפי אנשים ניתוח לקיצור קיבה. כמות עודפי העור בעקבות ירידה מהירה במשקל לעיתים גורמת למהפך נפש אצל מנותחות. ניתוח עיצוב הבטן והגוף באוכלוסיה זו אינה דומה לניתוח מתיחת בטן הקלאסי, שכן עודפי העור נמצאים גם באזור המותנים, מאחורי הגב, בזרועות ובירכיים.

בדיקות המתבצעות לפני הניתוח קובעות את האם צריך לשלב את הניתוח עם שאיבת שומן, וקובעות האם יש אפשרות של קיום הרניה (שבר) בדופן הבטן. לפני בדיקה זו חשוב לדווח לרופא על כל נטילת תרופות. בנוסף, יש להימנע מעישון באופן מוחלט לפחות שבועיים לפני ושבועיים אחרי הניתוח.

הניתוח מותיר צלקת רוחבית בבטן התחתונה, אותה ניתן להסתיר בתוך התחתונים או בבגד הים. סוג הצלקת משתנה מאדם לאדם, וקשורה בריפוי הפצע של המטופל. אורך הצלקת בבטן התחתונה משתנה על פי היקף הבעיה. לרוב הצלקת תופסת את כל רוחב הבטן. במקרים רבים, לאחר ירידות דרסטיות במשקל, ישנן צלקות ארוכות יותר. בפועל מחליפים את עודפי העור בצלקת. לעיתים קרובות הניתוח משולב עם שאיבת שומן על מנת לבצע עיצוב של כל האזור.

דרך החתך מפרידים את העור והשומן עד קשת הצלעות. לאחר הפרדת העור מתבצע חיזוק של שרירי בטן על מנת לייצר בטן שטוחה ועל מנת להקטין את היקף המותניים. לאחר מכן עודפי עור מוצרים כלפי מטה והעור נסגר במספר שכבות. מיקומו הטבעי של הטבור נקבע, ועל ידי פתח חדש משיבים את הטבור.

ניתוח מתיחת בטן בדרך כלל מתבצע בהרדמה כללית. זמן הניתוח הוא בין שעה וחצי לשלוש שעות, ולרוב מלווה באשפוז של לילה אחד לפחות. לאחר הניתוח משאירים נקזים, כדי לנקז את ההפרשות, אותם מוציאים מספר ימים לאחר הניתוח. השאיפה היא להשתמש בשיטת תפירה שלא מצריכה להוציא את התפרים אחר כך.

לאחר הניתוח חשוב מאוד לשמור על ניידות. אסור לשכב שעות ארוכות במיטה וחובה להמשיך כל הזמן במידה קלה של פעילות כגון הליכה קלה, אך לא מאומצת.
 

שאלות נפוצות

 
כמה סוגים של מתיחת בטן קיימים?
ישנם סוגים שונים של מתיחת בטן. בכל אחד מהסוגים המטרה היא הוצאת עודפי עור ושומן וחיזוק שרירים. בניתוח מיני מתיחת בטן העבודה נעשית אך ורק בחלק התחתון של הבטן, מתחת לטבור, ומשאיר צלקת קטנה יותר. מניסיוני, ניתוח זה מתאים לאוכלוסיה קטנה יחסית של מטופלות. רוב המטופלות צריכות את הניתוח המלא.

האם מותר להיכנס להריון לאחר הניתוח?
מומלץ לבצע את הניתוח לאחר גמר ההריונות. הריון עלול לבטל את כל העבודה בכל מה שקשור לשיפור השרירים.

מה סיבוכים של הניתוח?
סיבוכים כמו זיהום, ריפוי פצע לקוי, צלקות קלואידליות (בולטות) ונמק בדופן הבטן תחתונה, הם סיבוכים נדירים מאוד. בקרב אנשים מעשנים שלא הפסיקו את העישון לפני הניתוח או ממשיכים לעשן לאחר הניתוח, אחוז הסיבוכים גבוה באופן משמעותי. איבוד תחושה בדופן הבטן תחתונה הינו נפוץ ביותר, היקף התופעה משתנה מניתוח לניתוח ולחלק מהמנותחים/ת עלולה להשאר לתמיד.

מה רמת הכאב וכמה זמן נמשך תהליך ההחלמה?
זמן החלמה ממוצע הוא שבועיים. יש להימנע מפעילות פיזית או ספורט בתקופה של חודשיים לאחר הניתוח. מבחינת כאב, לרוב יש צורך במשככי כאבים למספר ימים. שיטת הרדמה מקומית בזמן הניתוח מקלה באופן דרסטי על רמת הכאב. אצל אנשים עם סף כאב נמוך אפשר להשתמש במכשיר הנקרא PAIN BUSTER שנותן מענה מצוין לימים הראשונים שלאחר הניתוח.

איך שומרים את תוצאות לאורך הזמן?
פעילות גופנית קבועה ושמירה על משקל אחיד, כלומר להימנע מעליות וירידות במשקל.

כמה זמן צריך ללכת עם חגורת הבטן?
לחגורת הבטן תפקיד חשוב לאחר הניתוח. יש להשתמש בה במשך שלושה שבועות שלאחר הניתוח, ברצף, ואחר כך לסירוגין במשך שלושה שבועות נוספים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by