בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלבלי אותו  

בלבלי אותו

 
 
לימור גריף

האם נכון ללמד את ילדנו לדבר בשפה נוספת בגיל צעיר? מה קורה לילד שנחשף בבית לשפה אחת, אך בחוץ נדרש לדבר בשפה אחרת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השתלבותו החברתית חשובה יותר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 השתלבותו החברתית חשובה יותר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
לדבר שתי שפות זה נפלא, נהדר ואף מעט נדיר, במיוחד כשמדובר בילדים. הורים רבים שמחזיקים באמתחתם שפה שאינה עברית, נוטים ללמדה את ילדיהם, כדי שיהיו טובים יותר, ירחיבו את הרפרטואר השפתי שלהם. האם זה באמת מועיל כמו שזה נשמע מבטיח?

רכישה איטית יותר

מגיל שנה תינוקות מתחילים למלמל ומיד אחר כך גם להגות את המילים הראשונות שלהם. עשרת המילים הראשונות נרכשות בקצב איטי למדי, בין מילה לשלוש מילים בחודש, אולם מגיל שנה וחצי לערך אוצר המילים מתחיל להתרחב. נעשו לא מעט מחקרים בנושא, שהוכיחו כי התפתחות השפה אצל ילדים דו לשוניים היא איטית יותר, וכאשר יש שוני דקדוקי משמעותי בין השפות (כמו עברית ואנגלית), תהליך למידת הקריאה והכתיבה יכול להיות מעט בעייתי.

בלבול רגשי

חלי ברק - שטיין, פסיכולוגית חינוכית מומחית, מחברת הספר "בגובה העיניים" טוענת, שמבחינת הילד, עדיף כי שני הוריו ידברו שפה אחת, שהיא בהחלט השפה המקובלת גם מבחוץ לבית. "ילד שהוריו מדברים שפות שונות ביניהם, וגם שפה שונה בחוץ, חשוף יותר לבלבול, ונדרש ממנו מאמץ רב יותר להסתגל".

שפת אם

במקרים בהם אפשר, מסבירה חלי, עדיף שהילד ילמד שפה אחת ראשית, שהיא 'שפת אם', ורק מאוחר יותר ייחשף לשפות נוספות. אבל במקרים רבים, לדבריה, ילדים נחשפים ליותר משפה אחת בשל אילוצים משפחתיים שונים.

באיזה גיל כדאי להתחיל?

"רצוי שבשנים הראשונות לחיי הילד, עד גילאים שנתיים - שלוש, הילד ייחשף לשפה אחת, ורק בהמשך ירכוש שפה נוספת. עם זאת, רוב הילדים קולטים גם שתי שפות במקביל. יכולת הקליטה שלהם היא גבוהה בדרך כלל".
 

כיצד מתפרש העומס הרגשי?

 
"לעיתים העומס מתבטא באיטיות מסוימת ברכישת כל שפה או בבלבול, אבל בסופו של דבר הם שולטים בשתי השפות. ילדים שיש להם 'בעיה שפתית', איטיות בהתפתחות השפה, קושי בקליטת כללים דקדוקיים, בעיות בהמשגה, בשטף המילולי, קשה להם לעיתים עם שפה אחת, ובוודאי עם שתיים וייתכן שיזדקקו לעזרה בתחום".

חברה מתנכרת

ילדים, לדבריה של חלי, לומדים מהר מאוד באיזו שפה לדבר בהתאם לחברה שבה הם נמצאים. "לעיתים הם מדברים בבית שפה אחת, עם ההורים למשל, אבל מחוץ לבית ועם חברים הם מדברים רק את השפה המקובלת. יש לילדים יכולת אבחנה טובה לגבי השימוש בשפה, ולרובם זה לא אמור ליצור בעיית ניכור. במיוחד אם מדובר בילדים קטנים, שאצלם השפה פחות טעונה במשמעויות תרבותיות כמו אצל מתבגרים ומבוגרים". עוד טוענת חלי כי החיבור הרגשי לשפה האחרת, הוא שיכול ליצור ניכור או חיבור למוזיקה, לספרות, לחוויות הרגשיות בשפה האחרת.

האם למידת שתי שפות יכולה להעלות אצל הילד בעיות בדיבור או בהתפתחות?

"ילד עם התפתחות שפתית תקינה לא אמור לפתח בעיות שפתיות עקב החשיפה לשתי שפות. אם יש מראש קושי, העומס השפתי מגביר אותו".
 

חשיבות הורית

לפעמים יותר זה יותר מדי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 לפעמים יותר זה יותר מדי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ילד אמור, לדברי חלי, להיחשף לשתי שפות מינקות רק אם יש אילוץ משפחתי - משפחת עולים, הורה ששפתו אחרת או ישראלים שגרים בחו"ל. בכל המקרים האחרים יש לתת לילד את הזכות לרכוש שפה אחת, ורק אחרי מספר שנים לחשוף אותו בהדרגה לשפה נוספת". יתכן שהורים מסוימים דוחפים את ילדם לרכוש עוד שפה בגיל הרך, כחלק מהאמביציה הכללית שטוענת כי אין להם ממש סבלנות. חלי טוענת שמדובר בטעות. "אין מה למהר, יכולת הלמידה המופלאה של ילדים לא מתבזבזת אם לא מעמיסים עליה עוד ועוד אתגרים בגיל הרך. להיפך, צריך לשמור על הסקרנות הטבעית של הילדים שצריכה לשמש אותם שנים רבות. אם הילד מוכשר טבעית לשפות, ומגיב לשפות סביבו, כמובן שאפשר לסייע בידיו בלמידת מילים נוספות, אבל לא כשפה שנייה יומיומית".

לסיכום נראה שילדים מרוויחים מלמידת שתי שפות שונות, הם מרחיבים את אינדקס המילים שלהם, משתפשפים ומכירים דרך השפה השנייה תרבות נוספת. אותם ילדים דו לשוניים רוכשים שליטה אוטומטית בשתי שפות, יכולים לגלות גמישות גבוהה יותר בעת לימוד שפה נוספת ולומדים לבטא רעיון במספר דרכים שונות. לגבי אלו שקשה להם, כדאי לסייע וגם לגלות עבורם גמישות, למשל לתת לילד לדבר אנגלית גם בבית אם קשה לו עם שתי השפות, ובכך לנסות להקל עליו, עד שידע להבחין לבד איזו שפה המציאות היומיומית שלו דורשת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by