בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחול השדים  

מחול השדים

 
 
לימור גריף

זה כבר כמה שנים שחשיבות ההנקה נמצאת בתודעה הציבורית, אך האם ההנקה בפרהסיה, שפעמים רבות בלתי נמנעת, מקבלת גם היא חיזוקים חיוביים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכי טבעי שיש (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 הכי טבעי שיש (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
ההנקה כגורם מזין, בריאותי ומקשר בין האם לתינוקה, עלתה בשנים האחרונות על גלי התודעה הציבורית. על הדרך היא גם סובבה כמה ראשים ועצבנה דווקא בנוגע לפרהסיה הראוותנית. ראיון עם ד"ר ליאת הולר הררי, רופאה פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, מתמחה בתחום נשים ומקימת האתר "נפש אם" על חליצת שד לעיני כל.

כורח המציאות

רוב המניקות נצפות כמניקות בצניעות, הן לא מוותרות על החופש שלהן ואכן מתכסות, אולי מתוך רגש אישי או שמא הן נכנעות למסרי החברה. לעיתים נראה שמדובר גם בצורך טכני. יש תינוקות שלא יסכימו שיניחו חיתול מעל ראשם או שיעטפו אותם בצעיפים, מנשאי הנקה או חולצות גדולות, הם רוצים לנשום, לראות עולם ובעיקר לשלוח עיניים תמימות, קטנות ומתוקות אל האם שמניקה אותם בגאווה.

תפיסה שגויה

נושא ההנקה בפרהסיה, לדבריה של ד"ר הולר הררי, קשור להתייחסות החברתית למיניות ולשדיים, וקשור קשר הדוק להתייחסות האישה לגופה ולמניותה. "בחברה המערבית השדיים הם סמל מין, ומזמן איבדו את הקישור התודעתי למה הם שבעצם נועדו - בלוטות ליצור חלב, שמשמשות להזנת התינוק. כאשר אישה יולדת, השדיים מתחילים למלא את ייעודם, כלומר, לייצר חלב, ובמקביל, בעולמה הפנימי של האישה הקשר בין שד ומיניות מתרופף, ואילו הקשר בין שד ואימהות - מתחזק. בכלל, כל נושא המיניות מודחק, והעיסוק באימהות תופס את רוב עולמה של האם החדשה".
 

השדיים שלי תפוסים עכשיו

 
אחד הביטויים לכך, לדבריה של ד"ר הולר הררי, הוא הקושי של נשים אחרי לידה, להתפנות למין, ומכאן התלונות של בני הזוג שהשדיים הפכו נחלתם הבלעדית של היצור הקטן שלא מזמן נולד. כנראה דווקא בשל התהליך הזה, נשים מצליחות להניק בציבור.

תחושות אינדיבידואליות

למרות זאת, מסבירה ד"ר הולר הררי, כי לא כל הנשים מרגישות נוח בהנקה ציבורית, וכן, יש הבדל בין סיטואציות שונות ומול אנשים שונים. לדוגמה, יש שירגשו דווקא נוח בהנקה במקום ציבורי כאשר הן בעצם אנונימיות, למשל, עם חברה או בן הזוג בבית קפה, אבל יחושו מבוכה להניק בחברת המשפחה המורחבת.

שם המשחק- לחלוץ ולהסתיר

"לדעתי אין צורך בצניעות טבעית", מסבירה ד"ר הולר הררי, "יש גישות שונות של נשים שונות, וצריך לאפשר לכל אחת לנהוג כפי שנוח לה. כאשר ההנקה נעשית במיומנות, הרי שהשדיים כמעט ולא נחשפים. החולצה שמעל מגיעה עד ראשו של התינוק, והראש והפה מכסים את הפטמה והעטרה. לגבי המתביישות, יש לא מעט דרכי הסתרה. התייחסות אוהדת של החברה, יכולה לעזור להן. בחלק מהמקומות יש חדרי הנקה, מה שמאפשר למתביישות להניק, וכן לאלה שעדיין לא לגמרי מיומנות".
 

קוממיות נשית

הכניסו את זה טוב טוב לראש - זה לא מיני (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 הכניסו את זה טוב טוב לראש - זה לא מיני (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
יש מסר כפול בהתייחסות החברתית, טוענת ד"ר הולר הררי. מצד אחד, אנחנו רואים פרסומות לבגדים שמציגות ילדות שמצולמות בתנוחות מפתות בעלות מסר מיני (פרסומת לוודקה עם בקבוק קר שמונח בין שדיה של אישה). ומצד שני, כאשר אמא רוצה להאכיל את תינוקה באופן חופשי, יש לציבור מה להגיד. האם בהחלט אינה משדרת מיניות, היא משדרת אימהות, הזנה ופריון. "הגבלה על הנקה במקומות ציבוריים, היא חלק מעמדה שמתייחסת לאישה ולגופה רק כסמל מין, ובעצם מהווה אפליה נגד נשים שמניקות. אם שמאכילה מבקבוק יכולה לשבת בפרהסיה, ואילו אם מניקה צריכה להסתתר בחדרי הנקה, שלא תמיד קיימים".

טבעי להניק עד גיל חמש?

זהו המקום, בו אכן מתחוללת בעיה רצינית, דווקא מצד התייחסות החברה. ילדים בגיל שנתיים ומעלה, מסבירה ד"ר הולר הררי, אותם צריך להניק רק במקומות מסוימים, בעיקר אם ההנקה גורמת לאי נוחות. "איגוד רופאי הילדים האמריקאי, ממליץ על הנקה עד גיל שנתיים. ואם נזכר בעבר, הרי שפעוטות המשיכו לינוק, ואף אחד לא חשב שמשהו לא בסדר עם זה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by