בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תרימי את הראש 

תרימי את הראש

 
 
תיירות נענע 10

מאות מיליוני ציפורים עושות את מה שרובנו רק חולמים עליו, ונודדות מכאן לארצות הקור באירופה. שלום אחרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חנקן אדום ראש (צילום: יואב פרלמן)
 חנקן אדום ראש (צילום: יואב פרלמן)   
צפרי החברה להגנת הטבע בכל רחבי הארץ מדווחים: החלה עונת הנדידה של הציפורים, החוזרות מארצות החום אל מקום קינונן באירופה. בין הראשונות והמזוהות ביותר עם הנדידה הן החסידות, כמובן, ובימים אלה ניתן לראות את הלהקות הראשונות של החסידות בדרכן צפונה. בימים הקרובים יחלפו בשמי הארץ עוד להקות רבות, ועד סוף אפריל צפויות לחלוף בשמי הארץ כ-600 אלף חסידות.

שובן של החסידות מבשר על תחילת נדידת האביב, המגיעה לישראל החל מחודש מרץ ונמשכת עד לחודש מאי. נוסף על נדידת החסידות מתקיימת נדידה של מאות מינים של ציפורים, ביניהן עופות דורסים, עגורים, שקנאים וציפורים קטנות יותר, וציפורי השיר.
 

מי ימצא את ציפורי השיר?

קטן וממזיר. כחול החזה (צילום: יואב פרלמן)
 קטן וממזיר. כחול החזה (צילום: יואב פרלמן)   
בחברה להגנת הטבע מספרים כי ציפורי השיר הם הקשות ביותר להבחנה, בשל קוטנן כמובן, אך גם בשל העובדה כי הן נודדות בלילה. עם זאת, כמות ענקית של כחצי מיליארד מהן מגיעה לכאן עם נדידת האביב ומתפרשת בכל רחבי הארץ, באיזורים מרובי צמחיה. בין ציפורי השיר מגיעות גם מיליוני עלוויות חורף, ציפור שיר קטנה השוקלת כ- 7 גרם בלבד והיא הנודדת הקטנה ביותר העוברת דרך ישראל. העלוויות העושות בימים אלו את דרכן מאפריקה למחוזות הקינון באגן הים התיכון ואירופה. בין שאר מיני ציפורי השיר העוברים בשמי ישראל בימים אלה נמנים גם הגיבתון אדום המקור – עוד ציפור שיר הדוגרת במדרונות טרשיים במזרח הים התיכון, כחול החזה – קרוב של הזמיר המרחיק בנדודיו עד לצפון אירופה ואסיה, והחנקן אדום הראש, מין ציפור שיר הטורפת מכרסמים, זוחלים וציפורים קטנות ממנה.

לדברי יואב פרלמן ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ציפורי השיר נודדות בעיקר בלילה בעיקר על מנת להימנע מטורפים וכדי לא לעוף בשעות החמות של היום, ובכך לצמצם את "הוצאות" האנרגיה שלהן תוך כדי הנדידה.
 
 

פסטיבלי טיבועים

במרכזי הצפרות של החברה להגנת הטבע באשדוד, מעגן מיכאל, עמק החולה וירושלים מופעלות תחנות לטיבוע של ציפורי שיר. כאן מטבעים בכל עונה אלפי ציפורים מכמאה מינים שונים, בעיקר ציפורי שיר קטנות, לצרכי מחקר. במסגרת הטיבועים, הפתוחים לציבור הרחב, ניתנת הזדמנות לחובבי הטבע לצפות מקרוב בפלא הטבע של ציפורי שיר קטנות המסוגלות לגמוא מאות קילומטרים בלילה ולחצות אלפי קילומטרים בין אזורי החריפה שלהן באפריקה לבין אזורי הדגירה באירופה ובאסיה בקיץ. בסיומו של תהליך הטיבוע, המדידות והרישום, משוחררת הציפור חזרה לטבע, לשמחת הקהל, בתקווה שנשוב לפגוש אותה כאן בעונה הבאה ובשנים הבאות.

קישורים נוספים:
צפרים ללא הפסקה
ציפורים מתות בסתר
ב"בליך" בחרו בפשוש כציפור הלאומית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by