בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
כבוד לקיסר? 

כבוד לקיסר?

 
בריאות היולדת |
 
לימור גריף

יותר ויותר נשים מעדיפות לוותר על חבלי הלידה הקשים, להזמין להן תור ולהגיע לבית החולים לניתוח קיסרי. מהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהדרכים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התאוששות קשה יותר אחרי ניתוח קיסרי (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 התאוששות קשה יותר אחרי ניתוח קיסרי (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בשנים האחרונות יותר ויותר נשים בוחרות ללדת בניתוח קיסרי. עד לפני 10 שנים, 20 אחוז מהלידות היו נגמרות בניתוח, היום שיעורי הניתוחים הקיסריים עומדים על 25 אחוז. ניתוח קיסרי מבחירה יכול לנבוע מכמה וכמה סיבות, ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי, גניקולוג במח' נשים ויולדות, המרכז הרפואי הדסה עין כרם, עושה עבורנו סדר בבלגן.

על שולחן הניתוחים

הסיבות הרפואיות בגללן יוחלט משיקול רפואי לבצע ניתוח קיסרי, עשויות לנבוע בשל מצוקתו של העובר, עובר בתנוחת עכוז, שליית פתח וכמובן הריון רב - עוברי.

האם יש יתרון ממשי עבור היילוד עצם ניתוח קיסרי שנקבע מראש?

מסתבר כי לידה מהירה וקיסרית אכן חוסכת מן התינוק את הסיכון להיכנס למצב של מצוקה עוברית, שמתעוררת לרוב תוך כדי לידה רגילה. תינוקות גדולים מדי ייוולדו בניתוח קיסרי. המשקל המומלץ לניתוח קיסרי נמדד סביב 4.5 קילו בהתאם לגודל ומשקל האם. ד"ר גיאלצ'ינסקי מאשר שאכן נגרם פחות נזק לעצב הפנים של העובר בניתוח קיסרי, וקיימים פחות נזקים בקומפלקסים העצביים של התינוק. תוך כדי לידה רגילה הוא עובר תהליך של "סחיטה" ובכך נמנעות פחות בעיות נשימתיות המופיעות לרוב בסיומה של לידה קיסרית. עוד מספר גיאלצ'ינסקי כי במחקר שנערך בשנת 85 על ידי פלדמן ופרידמן בעיתון NEGM. הוכח כי ניתוח קיסרי על פי דרישת האם מונע תחלואה ותמותה עוברית.
 

בעד ניתוח קיסרי

 
הנתונים המצדדים בניתוח קיסרי קובעים כי בעזרתו ניתן לקבוע תמותה עוברית נמוכה יותר, פחות פגיעה מוחית לעובר בשל בעיית חמצון בזמן הלידה, פחות תמותת עובר ברחם אחרי שבוע 39 ופחות טראומה עבור העובר בלידה הכוללת שברים בגולגולת, דימום מוחי או פגיעה בעצב היד.
כמו כן, ידוע כי ניתוח קיסרי נתפס כאפקט מגן לרצפת האגן. עבור מי שחוותה לידה קיסרית ראשונה קיימת פחות דליפת שתן במאמץ שנובע מלידה רגילה, יש פחות צניחה של אברי האגן: שלפוחית השתן או הרקטום ופחות פגיעה בתפקוד המיני, על אף שבנוגע לכך, מסביר ד"ר גיאלצ'ינסקי, כי קשה להעריך את מידת הפגיעה, אם זו נובע בעקבות ההריון או בשל הלידה עצמה. 24% מהנשים אחרי לידה רגילה יסבלו מדליפת שתן במאמץ, בעוד 5% בלבד אחרי לידה קיסרית.

נגד ניתוח קיסרי

נתחיל מן הגרוע מכל – תמותה אימהית. ד"ר גיאלצ'ינסקי מסביר כי בלידה רגילה ייתכנו 11 מקרי מוות לכל 100,000 לידות, בעוד בניתוח קיסרי ייתכנו 22 מקרי מוות לכל 100,000 לידות. מלבד הסיבוך הקיים בכל ניתוח כמו פגיעה באיברים שונים (כמו מעי או שלפוחית) או סיבוכי הרדמה, מציין ד" גיאלצ'ינסקי כי ייתכנו זיהומים בימים הראשונים שלאחר הניתוח, העשויים להתבטא בחום, מורסות בחלל הבטן וזיהומים בצלקת הרחמית ובצלקת החיצונית שעל העור. "יש יותר תחלואה עקב ניתוח קיסרי. כאשר בלידה רגילה יש 0.4% סיכויים לזיהומים, בעוד בלידה קיסרית יש 3% סיכוי לזיהומים – בעיקר זיהום בחלל הרחם הנקרא אנדומטריטיס (זיהום של רירית הרחם)". כמו כן, במהלך הניתוח הקיסרי עלול להיווצר תרומבוזיס (פקקת כלי דם) - קרישים שנוצרים בתוך כלי הדם ונפוצים יותר בוורידים. הופעת הקרישים נפוצה יותר בניתוח קיסרי, מסביר ד"ר גיאלצ'ינסקי, דווקא בשל ריתוקן של נשים למיטה וחוסר הניידות, שעלול ליצור קריש העלול להיסחף ואף להגיע חלילה לריאות.
 

שרשרת קיסרית

שמועות אומרות: התינוק יוצא ברור יותר בקיסרי (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 שמועות אומרות: התינוק יוצא ברור יותר בקיסרי (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
ד"ר גיאלצ'ינסקי מסביר כי ניתוח קיסרי ראשון עלול ליצור בלידה הבאה השתרשות שלייה, דהיינו, הימשכותה של השלייה דווקא למקום בו נמצאת הצלקת הרחמית וליצור מצב שנקרא שלייה נעוצה. במצב הגרוע, מסביר ד"ר גיאלצ'ינסקי, השלייה עלולה להיכנס אל תוך שריר הרחם או גם להשתרש אל איברים חיצוניים כמו שלפוחית השתן או במקרים נדירים אל הרקטום. במצב זה קשה מאוד להפריד את השלייה מדופן הרחם, מה שיכול לעיתים להסתיים באובדן הרחם ובסיכון משמעותי לחיי האם.

האם לידה קיסרית ראשונה מחייבת לידה קיסרית באה?

ממש לא, טוען ד"ר גיאלצ'ינסקי, לטענתו יש ניסיון לעודד יולדת שחוותה ניתוח קיסרי ראשון, דווקא ללדת את הלידה השנייה כרגיל, בכדי להימנע ממספר רב של ניתוחים קיסריים בעתיד. "אישה שחוותה לידה ראשונה קיסרית יכולה ללדת בלידה רגילה, בהתאם לחתך שבוצע על הרחם". כמו כן, מוסיף ד"ר גיאלצ'ינסקי, אישה שחוותה יותר מניתוח קיסרי אחד, לא תוכל ללדת לידה רגילה. החשש הוא שאזור הצלקת ברחם ייפתח, הקרע נוצר כתוצאה מההתכווצויות ברחם ובשל כך גם נמנעים מלתת חומרים מזרזי לידה. " 0.5 אחוז מהנשים עלולות לחוות סיבוך שיכול לסכן את חייהן ואת חיי עוברן, אחרי לידה אחת בלבד. כשמדובר כבר בשתי לידות קיסריות ומעלה, הסיכוי הוא מעל ארבעה אחוזים, וכאן מדובר בסיכון גדול מדי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by