בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זה בדם שלנו  

זה בדם שלנו

 
 
לימור גריף

קיבלתם את תוצאות בדיקת הדם של ילדכם במחשב ומספר ערכים קפצו להם מעבר לגדר. כנסו להתעדכן על מה המהומה. פענוח בדיקות דם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שכיחות גבוה לחסר ברזל באוכלוסיה  (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 שכיחות גבוה לחסר ברזל באוכלוסיה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
לא פעם אנו מתבקשים לגשת עם הקטנטן לבדיקת דם. בעידן האינטרנט אנחנו רואים את התוצאות כבר אחר הצהריים במחשב, מגלים כי כמה ערכים "יוצאים מן המסגרת" ומתקשרים בפאניקה מוחלטת אל הרופא. אם ראינו את התוצאות בלילה הבהלה גדולה עוד יותר ואנו מתפללים שהבוקר כבר יגיע ונוכל לברר את הדילמה הקשה.

קריאת הרגעה

ד"ר רונן מוסרי, מומחה ברפואת ילדים, רופא ילדים בקופ"ח מכבי, מרגיע אותנו: "בדרך כלל אין ממה להילחץ", אך למען הסדר הטוב, בנינו רשימה, של הערכים החשובים ביותר. להדפיס ולתלות.

ספירת דם

בדיקת הדם הנפוצה ביותר היא ספירת דם. היא נלקחת אצל ילדים מן האצבע. למה? לדבריו של ד"ר מוסרי, בספירת הדם נדרשות טיפות מועטות של דם לעומת בדיקות אחרות. שלא תטעו, הבדיקה אינה קלה כפי שהיא נשמעת, הילד בוכה, אם להתנסח בדיוק - צורח, זז, אצבעו מושטת קדימה, נדקרת ודמו מטפטף אל המבחנה, מה עדיף? תלוי. לא מעט רופאים יעידו כי בדיקה מן הווריד קלה יותר, מהירה ואף מספקת כמות גדולה יותר של דם.

ספירה שגרתית

נהוג לערוך ספירת דם שגרתית לילדים בגילאי שנה, מסביר ד"ר מוסרי, ומוסיף שהמטרה העיקרית בבדיקה היא לגלות אנמיה בעקבות חסר ברזל.

מדוע עורכים ספירת דם?

ביצוע ספירת הדם נועד לזיהוי של שלושה מצבים חשובים: חסר דם, בעיות קרישה ומחלות חום.

חסר דם (אנמיה)

הסיבה השכיחה לאנמיה היא חסר ברזל. "מדובר בחסר של תאי דם אדומים או בחסר המוגלובין בתאי הדם האדומים. חוסר בברזל יכול להשפיע לא רק על רמת ההמוגלובין אלה גם על גדילת הילד, חוסר תאבון ואפילו על היכולת ההתפתחות השכלית. בשל חשיבות הברזל הוא ניתן כתוספת לכל התינוקות החל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה".

עוברים לווריד

מדד עקיף לרמת הברזל בגוף הוא רמת ההמוגלובין בספירת הדם. ניתן לבדוק את רמת הברזל עצמה בדם, אך לשם כך נדרשת בדיקת דם מהווריד. בספירת הדם אנו בודקים לא רק את כמות הכדוריות האדומות כי אם גם את גודלן, ריכוז ההמוגלובין ומדדים נוספים. "יש להסתכל על התמונה בשלמותה. במידה וההמוגלובין קרוב לתקין וחורג רק במעט מגדר הנורמה, לא מדובר במצב דחוף וניתן לפנות לרופא בתוך מספר ימים.".

ערך תקין: ערכי ההמוגלובין משתנים עם הגיל. ערכים נמוכים קיצוניים של המוגלובין (מתחת ל-7) . דורשים התערבות רפואית דחופה.
 

מחלת חום

 
עוד סיבה לעריכת ספירת דם אצל ילדים היא מחלת חום. ספירת הדם בוחנת האם קיים סימן מחשיד למחלה חיידקית או שהמצב מתאים יותר למחלה ויראלית. "כאשר נעשית ספירת דם בשל מחלת חום אנו בוחנים את כמות התאים הלבנים המופיעים כסימן WBC, או בשם ליקוציטים.

חלוקת התאים הלבנים

עוד בחינה שנעשית בזמן מחלת חום היא חלוקה של סוגי התאים הלבנים (נויטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים, אאוזינופילים ועוד). "אם כמות התאים הלבנים גבוהה (בד"כ מעל 15000 ויש עלייה באחוז הנויטרופילים. אז עולה החשד כי מדובר במחלה חיידקית".

ערך תקין: "כמות התאים הלבנים נעה בד"כ בתחום שבין 5,000 ל-17,000. אם מספר התאים הלבנים הוא מעל 15,000 או מתחת ל – 5,000, יש חשד כי מדובר במחלה חיידקית ונדרשת בדיקה על ידי רופא".

האם להסתמך על ספירת הדם?

חשוב לציין כי ספירת הדם אינה בודקת באיזה סוג של חיידק או וירוס מדובר, אלא נותנת, לדבריו של ד"ר מוסרי, מדד כלשהו, האם קיים חשד למחלה חיידקית. "מחלות שנגרמות מחיידק הפנואומוקוק גורמות בד"כ לעלייה משמעותית בכמות התאים הלבנים, חיידקים אחרים כמו בדיזנטריה או דלקת גרון וחיידקים אחרים לא גורמים לעלייה משמעותית בתאים הלבנים, לכן יש לזכור כי בדיקת המעבדה היא מרכיב בהחלטה, אך היא אינה הקובעת היחידה".
 

בעיה בקרישתיות

עוד גורם חשוב שנמדד בספירת הדם הוא כמות הטרומבוציטים האחראיים על קרישת הדם. הערך מופיע בסימן האותיות PLT ויש לבדוק כי מספר התאים הללו נמצאים בטווח התקין.

ערך תקין: מעל 120,000 טרומבוציטים. מקרה חריג: "אצל ילדים קיים מצב של מחלה אוטואימונית, דהיינו מחלה שהגוף נלחם בעצמו והורס את התאים של עצמו (הטרומבוציטים נהרסים). במקרה כזה עלולים להופיע שטפי דם בעור מכל חבלה. במידה וכמות הטרומבוציטים יורדת לערך של פחות מ–30,000, קיימת סכנה לדמם פנימי ולכן צריך לפנות לטיפול רפואי דחוף."

מרוב עצים לא רואים את היער – אז מה באמת חשוב

חלוקת האחוזים של התאים האדומים הם ערכים שמשתנים בהתאם לגיל הילד, אבל שום ערך שיופיע בהם אינו יכול לסכן חיים.

מה כן עלול להיות מסכן חיים?

מחלת חום עם מספר לויקוציטים גבוה מאד או נמוך. טרומבוציטים מתחת ל – 30,000 המעידים על סכנה של דימומים. והמוגלובין מתחת לערך 6- 7 . כל אלו דורשים פנייה דחופה לגורם רפואי. במקרים אחרים, אין בדרך כלל דחיפות הדורשת פנייה בהולה לרופא וניתן לברר את הבדיקה למחרת בבוקר.
 
 

כימייה בדם

אל תחכו לטלפון (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 אל תחכו לטלפון (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בבדיקת הכימיה בדם,לדבריו של ד"ר מוסרי, ניתן לבדוק מדדים נוספים כמו תפקוד כבד, כליות, מלחים בדם, בלוטת תריס ועוד. בדיקת הדם נעשית כאשר אנו מבקשים לבדוק ולחפש בעיה ספציפית.

תרבית דם

"בבדיקת תרבית הדם בודקים, האם קיימת גדילה של חיידקים בתוך הדם. התשובה הראשונית תינתן תוך 1- 3 ימים". עוד מסביר ד"ר מוסרי כי בבדיקת התרבית ניתן לבדוק באיזה סוג חיידק מדובר, במידה והוא קיים.

מי קובע את הנורמות?

"הנורמות שיוצאות במעבדה מותאמות לגיל הילד". כמו כן, ברוב המעבדות ובקופות החולים השונות קיימים מנגנונים שנועדו לאתר מצבים מסכני חיים, שדורשים התערבות דחופה ומיידית. במקרים אלו פונים אנשי המעבדה ליידע הן את הרופא והן את החולה עצמו אם התוצאה חריגה ומסכנת חיים.

לסיכום, כאשר בודקים הרבה מאוד פרמטרים, הסבירות הסטטיסטית לחריגה היא לא קטנה כלל אך לא בהכרח מסמלת מחלה. לצערנו, כמו תמיד – התוצאות המבשרות רע, יהיו בדרך כלל חריגות באופן קיצוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by