בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מתים מעוני  

מתים מעוני

 
 
לימור גריף

זוכרים את האימרה השחוקה, בריאות לא קונים בכסף? בישראל של 2008, הצירוף האיום של מחלה ועוני, עשוי להשאיר אתכם בודדים במערכה. אושרת קוטלר יוצאת למסע שבסופו גם אתם תגלו, מיהו החזק ששורד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קשה להתפכח - בריאות קונים היום בכסף (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 קשה להתפכח - בריאות קונים היום בכסף (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
פעם היה נהוג לומר שאהבה לא קונים בכסף ובטח שלא בריאות. כיום נראה כי המציאות משנה פניה. חולי סרטן שנזקקים נואשות לתרופה שתציל ואף תאריך את חייהם, נמדדים על פי מעמדם הכלכלי. מחר 21:00 בערב, ערוץ 10, מציגה אושרת קוטלר בפרק מיוחד : "עשירים חיים יותר", מדוע לא כדאי לכם להיות חולים, אם אין לכם מספיק כסף. ישראל 2008, מדינת רווחה.

מהפך צנוע

השנה בהחלט ניכר מהפך צנוע בשם המלחמה התקציבית על סל התרופות. מי שבימים אלה מחליש אותנו ומאיים על כלכלתנו, הוא שהביא לאפשרות הצמיחה - הדולר. בשל ירידת שערו ושער האירו, התאפשרה תוספת נכבדת לסל התרופות. אך לא כולם שותפים לשמחה - על כל חולה שיקבל תרופה, שניים אחרים עשויים לקבל תשובה שלילית, שדינה, כפי שיתברר בתכנית של קוטלר - גזר דין מוות.

קריעת לב אופטימית

תוכניתה של קוטלר תלווה את החולים שזקוקים לשביתות מחאה, לתרומות אינספור, לתיווכי תרופות ובעיקר לחסדי שמיים. הסרטן אינו מבחין בין נער בתיכון לבין זקן, בין אישה בתחילת דרכה ובין תינוק שזה עתה הגיח לאוויר העולם, ואם אין לכם כסף, אתם עשויים לגלות מהר מאד שהסרטן שלכם יקר מאד. את העובדה הזו גילה ע' מאזור השרון בן 28 נשוי ואב לעתיד (השם המלא שמור במערכת) ללא הכנה מוקדמת, כשגידול סרטני במוחו נתגלה לפני כשנה וחצי. ע' זקוק לתרופת התמודל, שנצרכת באופן קבוע למשך חמישה ימים בכל חודש. את התמודל שמחירה בכל חודש עומד על 15,000 שקלים, ע' קונה בכוחות עצמו. מדוע? כי המדינה לא מאשרת לו את התרופה על פי נוהלי הבירוקרטיה.

תרופה מצילה חיים

מדובר בתרופה כימותרפית שנלחמת במחלה ואף מאריכה חיים. ע' מספר שלאחר התייעצויות עם מיטב האונקולוגים והנוירוכירורגים בארץ, הוחלט פה אחד כי השימוש בתמודל מציל חיים. אז למה בכל זאת היא אינה מאושרת?
 

בין שני קווים

 
משרד הבריאות וקופות החולים דורשים מהחולה לעבור טיפול קו ראשון, רגע לפני שאותן תרופות שיפיחו חיים בנשמתו, יאושרו לו. השלב הראשון של ע' נוצח בעזרת ניתוח מוח. לדבריו, ההקרנות מסוכנות לו, כי אותן ניתן לעבור רק פעם אחת בחיים, ולהזכירכם מדובר בגבר שעוד לא נשק לשלושים.

הרופאים נותנים לחולה את האפשרות לבחור, מסביר ע'."במידה ואין לך כסף – תלך להקרנות או תוותר". מתי התרופה כן תאושר? "במידה ועברת את מסע ההקרנות והוא לא הצליח, דהיינו עברת מקו ראשון לקו שני, היא תמומן על ידי קופות החולים".

חיים במינוס

מהיכן ע' משיג את הכסף? בעיקר ממשפחה, מארגונים ומהמעגל הקרוב. ע' יזדקק לטיפול התמודל למשך שנה וחצי לערך. והנה לכם מהפכה, יחד עם טיפולי ההקרנות, ניתן לקבל גם את מה שקרוי בעגה הרפואית הקוקטייל. "הקוקטייל מוחדר לחולה דרך הווריד, גם הוא למשך חמישה ימים בשבוע, במהלך אשפוז בבית החולים. הוא יצטרך להגיע מדי יום אל בית החולים, לשכב שם למשך זמן לא מועט, בעוד קיים פתרון אחר, יעיל וטוב יותר. התמודל הוא בעצם מקבילה להקרנות ואינו מייצר תופעת לוואי כמו נשירת שיער, בעוד הקוקטייל מתיש אותך והופך אותך לחצי בן אדם.

יש על מי לסמוך?

"על אף שאני מנסה להדחיק את הדברים והרי מדובר במלחמה כלכלית חודש בחודשו, אני ריאלי ואני יודע שאני זקוק לתרופה הזו בצורה נואשת. אני סומך בעיקר על המשפחה שלי. גם החברה שאשתי עובדת בה עזרה לנו המון, ותרמה 15,000 ₪. אני מסתמך על הרכב שהיה לי, והחסכונות שכמעט נפתחו כולם. אם אין לך עזרה אתה בבעיה נואשת, וזה מלחיץ מאוד, בעיקר בשל גילי הצעיר".
 

טוב שיש חברים

תכירו את ברוך ליברמן, מנכ"ל עמותת "חברים לרפואה", שהתגבשה כקבוצת פעילים מארגונים שונים, בכוונה לאחד כוחות ולרכז מערך יעיל של ההתנדבות. לאחר שיחתי עם ע', ליברמן הצליח להחזיר את האוויר לנשימתי.

נלחמים עבורם

שתי הפעילויות הבולטות ביותר של "חברים" מתמקדות בתווך תרופות ובהקמת קרנות רפואיות. "אנו עוזרים לאנשים לגייס כספים עבור התרופות, דרך תורמים מהארץ ומהעולם. ראשית, אנו מנסים לאתר דרך החולה מיהם המעגלים הקרובים לו. בדרך כלל המעגלים הקרובים יכולים לעזור, אם זה דרך מקומות עבודה, משפחה או חברים. בנוסף, אנו גם מנהלים מאבקים מול קופות החולים, הרופאים שטועים בהגדרתם הרפואית על אף שהחולה ירוויח עוד חיים מן השימוש בתרופה".

קרן של אור

מדובר, לדבריו של ליברמן, בעשרות קרנות בנקאיות, קרוב ל – 150, שמתנהלות במקביל ללא הפסקה. כל קרן, על שם חולה אחד, שאין ביכולת משפחתו לממן את הטיפולים הנחוצים להצלת חייו או לרכישת תרופות מרשם חיוניות.

100% תקווה?

"אין 100% הצלחה", מספר ליברמן, אך גם מוסיף כי בראש ובראשונה מדובר בהענקת תקווה, שהיא לא פחות חשובה ועוזרת לאדם למצוא את יכולתו האישית להתמודד.
 
 

יוצרים יש מאין

בדך כלל האפשרויות מוגבלות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 בדך כלל האפשרויות מוגבלות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ארגון "חברים" מקשר ישירות בין חולים הזקוקים לתרופות מצילות חיים ובין המחזיקים בתרופות כאלה שלא לצורך, עקב הבראת החולה או פטירתו. "בשנת 2007 תיווכנו תרופות בעלות ערך של יותר משבעה מיליון ₪. מדובר בתרופות שיכלו למצוא את עצמן בפח, במקום להציל חיים".

מאבק שלא נגמר

לדבריו של ליברמן, סל התרופות כיום טוב יותר ממה שהיה בעבר. "אכן מדינת ישראל עשתה כברת דרך, אך לצערנו היא אינה מספיקה והעובדה היא שאנו צריכים להיאבק כל יום בשביל אלפי חולים".

מה יוביל לשינוי?

"מדינת ישראל צריכה לדאוג לשיווין, לא ייתכן שרק מי שיש לו כסף יוכל ליהנות מיתרונות התרופות. המטרה היא שכל אזרח יוכל לקבל את התרופה שהוא זקוק לה".

לאן נעלמה החמלה? האם חולה הזקוק לתרופה מאריכת חיים יכול לראות בישראל מדינת רווחה? ומה צריך לקרות פה כדי שהחיים עצמם יהיו בעלי ערך שלא נמדד בכסף? על כל זאת ועוד תנסה לענות אושרת קוטלר בתכניתה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by