בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'נדר בלנדר  

ג'נדר בלנדר

 
 
לימור גריף

אחד מן המקרים הגנטיים הנדירים ביותר, הוא האנדרוגינוס. מדובר בתינוקות שנולדו עם איברי מין כפולים, זכריים ונקביים. על האנומליה הזו וההחלטה הרת הגורל לגדל אותם כבנים או כבנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
את אברי הרוויה המשניים ניתן יהיה לגלות רק בגיל ההתבגרות (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 את אברי הרוויה המשניים ניתן יהיה לגלות רק בגיל ההתבגרות (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
אנדרוגינוס היא מילה יוונית המורכבת מן המילים: אנדרוס = גבר, גינא = אשה. הכינוי - הרמפרודיטיזם, מתאר אדם, שנולד עם איברי רביה של זכר ונקבה. בשנים 1981 -2004 התקיימו בישראל 161 ניתוחים לקביעת מינם של תינוקות שנולדו ללא מין מוגדר. כשבעה ניתוחים מסוג זה בשנה בממוצע.

התפתחות מינית שונה

אנדרוגינוס הוא מצב שבו המין איננו מוגדר. הסטיות בהתפתחות המינית הן רבות ומגוונות, הן בצורתן החיצונית והן בסיבות שגרמו לכך. חלק מהסטיות ניתנות לזיהוי כבר בשלבי החיים הראשונים ואף ברגע הלידה. חלק מהתופעות מתגלות רק בגיל מאוחר, סמוך לתקופת ההתבגרות.

תעלולי הטבע

ד"ר איגור ריינר, מומחה לאורולוגית ילדים, בית החולים קפלן, מסביר כי קיימים ילדים, שיכולים להיוולד בצורות שונות. חלקם יכולים להיות דו מיניים או חד מיניים עם חוסר של איברים הקשורים לאותו המין. כלומר, יכולה להיוולד בת, עם ואגינה, אבל חסרות לה שחלות. "כיום כבר ניתן לראות את התופעה בלידה. אצל בנות למשל, הדגדגן כל כך גדול שהוא נראה כמו פין, אצל בנים הפין כל כך קטן ולעיתים גם חסרים אשכים".

מתחילים באבחנה מדעית

לדבריו של ד"ר ריינר, ראשית יש לבדוק את מצב הגנים. בודקים האם מדובר בכרומוזומים זכריים או נקביים. בודקים כמובן גם את מצב איברי המין הראשוניים – האם קיימים אשכים ושחלות, את מצב איברי המין המשניים בגיל מבוגר יותר כגון שדיים, פיזור השערות, שינוי הקול ופצעי בגרות. מכאן עוברים אל הבעיה הקשה יותר שהיא כאמור הבעיה הפסיכולוגית, הנפשית. בדרך כלל ההחלטה מוטלת על ההורים.
 

להיות כמו כולם

 
מבחינה תפקודית ופסיכולוגית מומלץ לתקן את צורתו החיצונית של הילד, כך שייראה ויתנהג כמין מוגדר כבר מגיל צעיר. מדובר גם בשיקול חינוכי, שיאפשר לילד או לילדה לגדול בהתאם למינו החיצוני.

בן או בת?

קיימים לא מעט אנשים שמאמינים בחופש הבחירה כזה שיאפשר לילד לגדול ולהגיע להחלטות בעצמו. מדובר גם בגיל צעיר, בו שיקול הדעת הוא של ההורים בלבד. מן הצד השני של המתרס עומדים גם הטוענים כי ההחלטה צריכה להתקבל מצד ההורים יחד עם התייעצות רפואית מומחית שכמובן טובת הילד ניצבת במרכזה.

שינוי מוקדם או מאוחר?

גם מבחינה פסיכולוגית חלוקות הדעות בנידון. יש הסבורים, שתיקון מוקדם יאפשר התפתחות חינוכית וחברתית תקינה. ויש כמובן הסבורים, שתיקון מוקדם ללא הסכמת המטופל עלולה לגרום לבעיות נפשיות קשות של זהות מינית מתבגרת.

עקרות מולדת

על שאלת העקרות והפוריות עונה ד"ר ריינר בתשובה, כי ניתן יהיה לדעת רק כאשר הילד יגיע אל גיל ההתבגרות, החל מגיל 13 ומעלה. אז ניתן יהיה לבדוק אצל הבן את מידת פוריותו, ואצל הבת האם היא קיבלה וסת. ממחקרים שנעשו עד היום נראה כי מרבית האנדרוגינוסים הם עקרים, אך בספרות הרפואית המודרנית תוארו מקרים בודדים של אנדרוגינוסים פוריים.
 

השינוי מגיע

השאלה היא: מתי כדאי לשנות? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 השאלה היא: מתי כדאי לשנות? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בניתוח מסירים את האיברים ממין אחד, ויוצרים את האיברים של המין הנבחר. כמו כן, יש צורך בטיפול הורמונלי, כך שההתפתחות החיצונית תתאים למין הנבחר. עוד טוענים מומחים רבים בנושא כי יותר קל מבחינה כירורגית להפוך בן לבת, מתוך הטענה שקל יותר לייצר נרתיק. לדברי ד"ר ריינר, ניתן לנתח כבר מגיל שנה. "עד גיל חצי שנה אנו לא נוהגים לנתח בשל סיבוכי ההרדמה השונים, אלא אם מדובר בניתוח מציל חיים".

בחירה סטריאוטיפית

כיום אנו נמצאים בעידן הרפואה המודרנית ובאמצעות בחינת ההורמונים, הדמיה ובדיקות גנטיות ניתן לאבחן את רוב הסיבות לתופעת האנדרוגינוס. ההמלצה הרפואית טוענת לשנות את מין הילוד בעודו פעוט ולגדלו חיים שלמים עם זהות מינית מוגדרת. רוב סיכויי הפוריות, כפי שכבר ציינו, אינם מדויקים וניתן יהיה למדוד אותם רק כשיגיעו הילד או הילדה אל גיל ההתבגרות. הניתוח הינו ניתוח פלסטי שיעודד את הילד לחיצוניות ספציפית אחת. ההחלטה ההורית היא הקשה מנשוא. שהרי אם ישאירו לילד את ההחלטה לגדול ולהחליט בכוחות עצמו באיזה ג'נדר הוא מעדיף לצמוח, או שיגלה כי קיבלו את ההחלטה עבורו כשהיה בן שנתיים, קשה כמעט מכל זווית.

כמה דברים שכדאיע לדעת: במשפחות בהן קיימים נישואיי קרובים הסיכון לאנדרוגינוס עולה. ד"ר ריינר מספר כי דווקא הוויאגרה המפורסמת התפתחה מאותו אנזים שגורם לאנדרוגינוס, אירוניה רפואית לשמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by