בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האות מ'  

האות מ'

 
 
אמא נענע 10, מרכז שניידר ובי``ח וולפסון

המילון הרפואי שלך. כל המונחים הרלוונטים להריון, לידה, נשים וילדים. נענע אמא בשיתוף מרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים וולפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
מוות בעריסה

מוות פתאומי ובלתי צפוי של תינוק עד גיל שנה, שגם לאחר חקירה יסודית הכוללת נתיחת גופה, בדיקת מקום האירוע ובדיקת ההיסטוריה הרפואית, לא מעלה כל ממצא היכול להסביר את סיבת המוות. הרפואה מעלה השערות רבות באשר לגורמים, אבל עדיין לא נמצאה סיבה מדויקת לתופעה. עם זאת, קיימים מספר גורמי סיכון עקריים: אמהות בגיל צעיר מ-20 או מבוגר מ-38; הריון שלא טופל כהלכה ולא נעשה לגביו מעקב ראוי; תינוקות שנולדו טרם זמנם או במשקל גוף נמוך; תינוקות שנולדו לנשים שעישנו בעת ההריון או אחריו; תינוקות שהושכבו לישון על הבטן.

מועד

הזמן במהלך ההריון בה העובר בשל דיו ללידה. זמן זה מוגדר בין שבוע 38 ל 42 להריון וידוע בכינוי "תל"מ" – תאריך לידה משוער. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

מוקד אקוגני בלב

הכוונה לנקודה לבנה בלב העובר, שנובעת בדרך כלל מהתעבות מסוימת של השריר המחזיק את המסתם בלב. מדובר בסמן גנטי המעלה בצורה קלה את הסיכון לתסמונת דאון. מבחינה תפקודית לבבית אין לכך כל משמעות קלינית.

מחלת הנשיקה

מחלה הנגרמת ע"י נגיף, וגורמת לחום גבוה, חולשה, דלקת לוע והגדלת בלוטות הלימפה בגוף. מופיעה בעיקר במתבגרים ובוגרים צעירים. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

מחלת הפה והטלפיים

מחלה הנגרמת ע"י נגיף ומתבטאת בחום ופריחה (תוספת המערכת: הנדבקים הם בדרך כלל ילדים מתחת לגיל 10. אין טיפול למחלה והיא חולפת מעצמה. יש להקפיד על היגיינה למניעת הידבקות חוזרת). פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

מים באשך

תופעה הידועה בשם הידרוצלה. שכיחה מאוד בילודים ובגיל הינקות. במרבית המקרים המופיעים בילודים, הנוזל יספג בהדרגה במהלך השנה הראשונה לחיים. התופעה יכולה להיות קשורה לנוכחות בקע מפשעתי ובילדים גדולים יותר היא דורשת בדרך כלל התערבות ניתוחית. פרופ' נפתלי פרויד, מנהל המחלקה הכירורגית, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

מיעוט מי שפיר

מצב המתאפיין ע"י כמות מי שפיר מופחתת ביחס למקובל באותו שבוע ההריון וקשור לפקיעת קרומי מי השפיר, מומי כלייה של העובר, הריון עודף, אי ספיקה שלייתית והאטה בגדילה תוך רחמית. יש לברר את הסיבה לממצא ולהשלים את הערכת מצב העובר ברחם כדי להחליט לגבי ניהול המקרה. אגף נשים ויולדות, בי"ח ולפסון.

מיקום שליה

השליה מתמקמת באחת מדפנות הרחם, ואין שום חשיבות באיזו דופן. חשוב מאוד לוודא שאין מדובר בשלית פתח, שעלולה להיות כרוכה בסיבוכים מילדותיים משמעותיים. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

מנורגיה

דימום לדני מוגבר וממושך בזמן הווסת. יכול להיגרם כתוצאה מהפרעה הורמונלית, הפרעה בתפקודי הקרישה או כתוצאה משינויים ברירית או בשריר הרחם. ד"ר סוזנה ונד, וד"ר רון שגיב, אחראי על יחידת הגינקולוגיה, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

מנינגוקוק

חיידק הגורם לדלקת קרום המוח, זיהום הדם וזיהומים חמורים אחרים. מחייב טיפול מהיר.
פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

מעיים אקוגניים

הכוונה למעיים הנראים "לבנים" יותר מהעצם שלידם. מצב זה קורה לעיתים לאחר דימום בהריון עת העובר בולע את הדם, אך הוא עלול להיות קשור למומים כרומוזומליים וכן למחלות כמו Cystic Fibrosis, או זיהום ב CMV, ועל כן חשוב לשלול זאת. יש לזכור שהסיכוי למצבים אלו קטן, ובדרך כלל אין לממצא זה כל משמעות. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

מעקב גדילה / הערכת משקל

בדיקת אולטרסאונד, שמטרתה להעריך את גדילת העובר. במסגרת זו בודקים את קוטר והיקף הראש, אורך הירך וכן את היקף בטן העובר. שילוב מדדים אלו נותן בחישוב מתמטי את הערכת משקל העובר. התוצאות המתקבלות מושוות לעקומות שונות המקובלות כעקומות גדילה. כמו כן, מקובל לבדוק את כמות מי השפיר ומיקום השליה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

משטח פאפ

בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר רחם. זהו משטח הנלקח מצוואר הרחם במהלך בדיקה גינקולוגית. הבדיקה אינה כואבת ומבוצעת בעזרת מטוש. החומר שנלקח מצוואר הרחם מעובד ונצבע בצביעת פאפ קרויה (ע"ש פאפניקולאו ממציא הצביעה). אם יש תאים לא תקינים, טרום סרטניים או סרטניים הם יתגלו במשטח. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by