בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האות ס'  

האות ס'

 
 
אמא נענע 10, מרכז שניידר ובי``ח וולפסון

המילון הרפואי שלך. כל המונחים הרלוונטים להריון, לידה, נשים וילדים. נענע אמא בשיתוף מרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים וולפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
סבוריאה

מחלת עור דלקתית השכיחה בגיל הינקות, בעיקר על פני הקרקפת, ומתבטאת באדמומית קלה וקשקשת שמנונית. בדרך כלל אינה מלווה בתלונות וחולפת עצמונית עד גיל שנה. ד"ר דני בן אמתי, מנהל יחידת עור ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

סבוכי אלחוש והרדמה אזורית

ירידת לחץ דם, כאבי ראש, אלחוש גבוה מדי, רעילות חומרי אלחוש עם התכווצויות והפרעות לבביות, תסמונת נוירולוגית חולפת ונדיר מאד - חסר נוירולוגי קבוע. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סוכרת הריון

מצב שבו אי סבילות לפחמימות מובילה לעלייה ברמת סוכר בדם העלולה להוביל לסיבוכי הריון כגון תינוקות גדולים, נזק במהלך הלידה ועלייה בשיעור ניתוחים קיסריים. כדי להימנע מסיבוכים אלו יש לאבחן את התופעה ע"י בדיקת סוכר בצום בתחילת ההריון והעמסת סוכר בשלב מאוחר יותר. הטיפול כולל איזון רמת הסוכר ע"י שימוש בתרופות בכדורים או בזריקות אינסולין. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סטרידור

מדובר בסימפטום ולא במחלה. קיימות סיבות רבות להופעת סטרידור, אך ברוב המקרים מדובר במחלה וירלית של אזור מיתרי הקול המכונה קרופ, ומתבטאת בשיעול נבחני, צרידות וקשיי נשימה. במקרים רבים, תתווסף תופעה של חום, נזלת ולעיתים גם דלקת עיניים. מכיוון שמדובר במחלה ויראלית, אין טיפול ממשי, אלא רק טיפול תומך להורדת החום, והקלה באמצעות אדים קרים או שאיפת אוויר מחוץ לבית. מקרים קשים יותר המביאים למצוקה נשימתית, דורשים מעקב וטיפול בבי"ח.

סינוסיטיס

דלקת או זיהום באחד או יותר מחללי הסינוסים, הנגרמת מסיבה זיהומית או אחרת וגורמת לחסימת הניקוז של חלל הסינוסים. בדרך כלל מתחיל כמחלה ויראלית של דרכי הנשימה העליונות, ועלול לגרום נזק לשכבה הרירית המצפה את חלל הסינוס. צינון סינוסיטיס חריף נמשך יותר מ-3 שבועות וסינוסיטיס כרוני נמשך מעל 3 חודשים. ברוב המקרים, המחלה חולפת ללא טיפול, למעט טיפול שמרני. במקרים חמורים או כרוניים יש לברר את מקור התופעה ולטפל בו.

סלמונלה

חיידק הגורם בעיקר לשלשול המלווה בחום וכן לזיהומים מוקדיים אחרים בגוף. פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

סקירת מערכות מאוחרת

כאן נבדקים כל אברי העובר בשבועות 22 -23 להריון. האיברים הנסקרים כאן הם אותם איברים שנסקרו בסקירה המוקדמת עם דגש על האיברים שהתפתחו מאז הבדיקה הראשונה. המוח נחשב כבר כמפותח יותר וניתן לראות את כל חלקיו, אף כי הוא ממשיך להתפתח גם בהמשך ההריון וגם לאחר הלידה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סקירת מערכות מוקדמת

בדיקה שמטרתה לסקור את כל אברי העובר, בשלב מוקדם להריון, בשבוע 15 לערך. בשלב זה ניתן כבר לסקור את מרבית איברי העובר, אם כי חשוב לזכור, שלא כל האיברים התפתחו כבר בצורה מלאה. חלקם, כמו המוח, ממשיכים להתפתח ועדיין לא ניתן לסקור אותם במלואם בשלב זה. הבדיקה חשובה משום שהיא מאפשרת איתור מוקדם של מומים, וכן משום שניתן למצוא סמנים גנטיים המעידים על סיכון מוגבר למומים כרומוזומליים – ולהמליץ על ביצוע דיקור מי שפיר במקרים אלו. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סרטן עריה

גידול סרטני המופיע על עור הפות. בדרך כלל מופיע בנשים בעשור ה- 7 לחייהן. בכ- 50% מהמקרים נגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי. התלונה השכיחה היא של הופעת גוש וגרד. הטיפול הוא לרוב ניתוחי- כריתה נרחבת של הנגע והוצאת בלוטות לימפה מהמפשעות. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סרטן צוואר רחם

גידול סרטני המופיע בחלקו החיצוני או הפנימי של צוואר הרחם. הגורם לו הוא בעיקר וירוס הפפילומה האנושי מהזנים שבסיכון גבוה (16,18). התלונה השכיחה היא דימום, לרוב לאחר קיום יחסי מין וכאבים בבטן תחתונה. הטיפול תלוי בשלב המחלה ויכול להיות כירורגי (כריתת רחם נרחבת והוצאת בלוטות לימפה) או שילוב של קרינה לאגן. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סרטן צפק ראשוני

גידול סרטני, שמקורו בקרום העוטף את חלל הבטן. דומה מבחינה ביולוגית לסרטן שחלה, מתפשט כמוהו בחלל הבטן, ולכן הטיפול בו זהה מבחינת הניתוח והכימותרפיה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סרטן רירית רחם

גידול סרטני של החלק הפנימי של הרחם. זהו הגידול הגינקולוגי השכיח ביותר בנשים ולרוב מופיע בעשור ה-6 לחיים. התלונה העיקרית היא דימום, והטיפול לרוב, ניתוחי-כריתת רחם, שחלות ובלוטות לימפה. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

סרטן שחלות

גידול סרטני של השחלות. לרוב מופיע בעשור ה- 6 לחיים. היות ולסרטן זה אין סימנים מקדימים הוא מאובחן לרוב במצב מפושט בחלל הבטן ואז התלונה העיקרית הינה כאבי בטן ותפיחות. הטיפול לרוב הוא שילוב של ניתוח כריתת גידול מרבית (כולל שחלות ורחם) וטיפול כימותרפי. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by